Pabėgę nuo karo ukrainiečiai vertina šilutiškių suteiktą pagalbą
D. Žebelienė, Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja. S. Gvildžio nuotr.
Galime drąsiai teigti, kad pamario kraštas išties stengiasi ištiesti pagalbos ranką nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Klausimus, susijusius su šios šalies žmonėmis, koordinuoja Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Žebelienė.
- Kiek Šiltės rajone šiandien yra įkurdinta ukrainiečių?
- Jų yra apie 500. Šis skaičius vis kinta. Jau yra tokių, kurie išvyksta į Lenkiją, į Kijavą. Yra ir atvykstančių iš karo siaubiamų zonų – Mariupulio, Odesos, Charkovo ir kitų vietų. Yra ir tokių, kurie atvyksta iš Palangos, Jurbarko, Klaipėdos rajonų. Jie sako, kad čia atvyksta, nes iš kitų girdėjo, kad mūsų kašte išties stengiamasi padėti nukentėjusiems nuo karo.
Daugiausia ukrainiečių įkurdinti Šilutėje, Rusnėje, Švėkšnoje ir Kintuose.
- Kaip sekasi nuo karo pabėgusiems įsikurti?
- Visi turi galimybes įsikurti, vaikus leisti į darželius, mokyklas, dalyvauti stovyklose. Susitvarkius reikalingus dokumentus, visi gauna pagal Šilutės tarybos sprendimą 129 eurų išmoką. Tai padaryta jau 499 asmenims.
Tie, kurie nori dirbti, jau rado darbus. Darbuojasi įvairiose srityse: maisto pramonėje, grožio specialistais, socialinių darbuotojų, mokytojų padėjėjais ir kitose paslaugų teikimo įmonėse.
Vaikų dieną ukrainiečių vaikai išvyko į Vilnių, kur jų laukė susitikimas Prezidentūroje. Jie mokosi Šilutės M. Jankaus pagrindinėje mokykloje, Šilutės pirmojoje gimnazijoje bei Šilutės profesiniame mokymų centre.
- Ar Šilutės rajono žmonės turi geras širdis – ar skubėjo į pagalbą?
- Taip. Mūsų žmonės išties labai geri ir supratingi. Tariu ačiū už gerumą ir norą padėti kiekvienam. Stengėsi pagalbos ranką ištiesti pavieniai asmenys, verslininkai, asociacijos, įvairios įstaigos, seniūnai, socialiniai darbuotojai. Dabar užsimezgė geras ryšys. Žinome, kad bet kada galime vieni į kitus kreiptis. Bendraujame ne tik darbo valandomis. Sprendėme įvairius klausimus – apgyvendinimo, maitinimo, buitinės technikos, drabužių ir kitus. Žmonės sugalvoja įvairių būdų padėti nukentėjusiems ukrainiečiams. Pavyzdžiui, akcijos „Ateik ukrainietiškų barščių“ metu surinkti 1 942 eurai. Jie pervesti į paramos sąskaitą. Šilutės prekybos centro „IKI“ kolektyvas skyrė 1 440 eurų. Visos lėšos skiriamos ukrainiečių, apgyvendintų pamario krašte, išlaidoms (maisto, nuomos ir pan.) padengti.
- Ar yra tokių, kurie ketina likti mūsų šalyje ir čia pradėti kurti savo gyvenimus iš naujo?
- Yra. Čia apsigyvenę ukrainiečiai mato, kad karas vis dar tęsiasi ir visiškai neaišku, kada viskas baigsis. Yra tokių, kurie nebeturi nieko – namų, artimųjų. Jie nori likti čia. Jau yra tokių, kurie išreiškė norą mokytis lietuvių kalbos. Dešimt moterų lankė trumpalaikius kursus, kurie buvo organizuojami Turizmo ir informacijos centro patalpose. Manome, kad tokie kursai reikalingi. Todėl birželio 6 d. prasidės pusės metų kursai. Džiaugiamės, kad žmonės vertina suteiktą galimybę juos lankyti. Stengiamės visiems būti atviri, suteikti pagalbą.
- Ačiū už pokalbį.