Foto medžioklės metu Švėkšnoje pastebėtas retas paukštis

2022-06-10

Šiltą gegužės dieną, kas šiemet iki šiol pasitaikė labai retai, šalia Vilkėno malūno, kur kadaise užtvenkus Švėkšnalę sukosi girnos, o dabar dažniausiai čia sukasi poros vestuvėse, pastebėjome fotografavimo įranga apsiginklavusius žmones, braidančius po Švėkšnai pavadinimą davusį upelį. Negalėjome nepaklausti, kaip jiems sekasi foto medžioklė. Pasirodo, gamtos fotografai tykoti Švėkšnalės vandenyse pasirinko neatsitiktinai - jie čia tikėjosi aptikti retą paukštį Lietuvoje.

Tądien jie tikėjosi nufotografuoti ne visur aptinkamą, dažniausiai pietrytinėje ar rytinėje šalies dalyje, Paprastąjį tulžį. Tačiau prieš kelias dienas gamtininkams Švėkšnos krašte pavyko įamžinti kur kas retesnį paukštį.

Trumpai pabendravę su gamtos fotografais, nusprendėme jiems daugiau netrukdyti. Apsikeitėme kontaktais ir susitarėme pasikalbėti vėliau.

Vieną iš fotografų pašnekinti pavyko po savaitės. Tai - buvęs pareigūnas Genadijus Kuznecovas, Švėkšnos upeliuose braidęs kartu su žmona Danute. Būtent nuo antrajai pusei kažkada padovanoto gamtos fotografavimui tinkamo fotoaparato ir prasidėjo nepaprasta judviejų kelionė po gamtos pasaulį.

- Kada ir kaip susidomėjote paukščių fotografavimu?

- Fotografija nėra man naujas dalykas, o gamtos fotografavimą su žmona pradėjome karantino metu - kada buvo suvaržytos galimybės keliauti. Padovanojus žmonai gamtos fotografavimui tinkamą fotoaparatą, buvau maloniai nustebintas - buvo didelis noras ieškoti gerų kadrų, pažinti fotografuojamus paukščius.

- Kaip dažnai išsiruošiate į foto medžioklę?

- Šiuo metu mudu su žmona labai daug laiko praleidžiame su fotoaparatais rankose. Praktiškai visuomet fotoaparatus vežiojamės kur bevažiuotume, nes ne kartą važiuojant pastebime pozuojantį vieną ar kitą paukštį.

- Ko reikia, norint užsiimti tokia veikla?

- Norint užsiimti tokia veikla, pirmiausia reika mėgti gamtą, stebėti ją, domėtis jos gyventojais. Aišku, norint tikslingai fotografuoti gamtą, būtina turėti ir tam tinkamą įrangą. Pasirinkimas čia jau pagal kiekvieno kišenę. Technologijos žymiai patobulėjo - atsirado sisteminiai fotoaparatai, su puikiomis savybėmis, bet, deja, ir aukšta kaina. Tačiau yra ir fotoaparatai, galbūt ne patys brangiausi,  bet mėgėjams tikrai tinkami. Tai kompaktiniai fotoaparatai, turintys didelį artinimą. Galima naudoti ir veidrodinius fotoaparatus, tik tada dar būtina pasirinkti ir tam tinkamą objektyvą - paukščiai nelabai noriai leidžia priartėti, kad galima būtų tinkamai nufotografuoti. Aš naudoju objektyvą su 150-600 mm židinio nuotoliu, tai leidžia priartinti matomą vaizdą. Be to, fotoaparatas turi turėti galimybę padaryti bent 10 kadrų per sekundę ir greitai fokusuoti vaizdą.

Norint išsirinkti tam tinkamą foto techniką, manyčiau, tikslinga pasikonsultuoti su specialistais - jie tikrai patars pagal poreikį ir galimybes.

Gamtos fotografavimas turi aibę specifinių dalykų. Man teko vis tobulinti turimą foto techniką, ieškoti informacijos.

Susipažinome ir su rusniškiu Boris Belchev, kuris, būdamas puikus savo srities specialistas, mums labai padėjo ir toliau padeda ne tik geriau pažinti foto techniką, bet ir gamtos gyventojus.

- Kokius paukščius esate užfiksavęs savo fotoaparatu?

- Neseniai paskaičiavome, kiek apytiksliai esame nufotografavę paukščių - nėra dar daug, daugiau nei šimtą. Bet kai pagalvoji, kad Lietuvoje yra daugiau nei 400 paukščių rūšių, tai tikrai yra kas veikti...

- Koks foto kadras Jums pats brangiausias?

- Pradžioje norėjosi tik nufotografuoti, dabar norisi ne tik kad paukštis būtų nufotografuotas, bet ir gražiai nufotografuotas. Taigi, šiandien gražus kadras, o rytoj jau ieškai kito...

Mes ne tik fotografuojame, bet ir nufotografavę žieduotą paukštį apie tai informuojame Žiedavimo centrą Kaune. Ir kaip džiaugiamės, kada gauname atsakymą, kad nuo pat žiedavimo 2007 m. Lietuvoje šio paukščio niekas nebuvo pastebėjęs.

- Ar dažnai fotografuojate Švėkšnos krašte? Kokius paukščius čia aptikote?

- Mėgstame lankytis ir Švėkšnoje. Čia gražus senas parkas, paukščiai, gyvenantys čia, gal ir nelabai kuo skiriasi ir nuo kitų miesto parkų, bet graži aplinka, gražus miestelis, ir kyla noras vėl atvykti čia.

Visai neseniai buvo aprašytas atvejis, kada Švėkšnoje ornitologai pastebėjo retą Lietuvoje ir dar žieduotą Prancūzijoje Kalninę kielę. Galime pasidžiaugti, kad Kalninės kielės atvaizdą taip pat turime savo kolekcijoje. 

- Ačiū už pokalbį.

Sveksnosnaujienos.lt


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!