Ar atnaujinta senojo turgaus aikštė tikrai vizualinis sąvartynas?

2022-06-19, Sergėjus Gvildys
Kelio ženklų gausa Turgaus gatvėje.
Kelio ženklų gausa Turgaus gatvėje.
Šilutės miesto 511 gimtadienio šventės pagrindiniai renginiai vyko atnaujintoje senojo turgaus aikštėje. Kone dvejetą metų vykę darbai neatpažystamai pakeitė Šilutės bendruomenės įprastinę švenčių vietą. Gražu ar ne, sunku vienareikšmiškai vertinti, nes kiekvienas turi savitą grožio supratimą. Tačiau yra vietos ir kritikams, kurių nuomonei taip pat yra vietos.

Sutvarkyta dar viena erdvė

Gegužės pabaigoje, miesto gimtadienio šventės išvakarėse, rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis savo socialinio tinklo paskyroje pasidalino Šilokarčemos kvartalo vaizdais. Meras džiaugėsi sutvarkyta senojo turgaus aikšte su prieigomis ir kvietė miestiečius švęsti čia miesto gimtadienį. Suprantama, kad didžioji dalis komentatorių yra mero sekėjai, besąlygiškai jam pritariantys. Tokios jau yra socialinių tinklų gyvenimo spalvos.

Tačiau neapsieita ir be kritikos žodžių. Daugiausia nepasitenkinimo buvo dėl „betono“ gausos ir žalumos trūkumo, kuris netruko nuskęsti tarp liaupsnių merui. Nežiūrint į tai, pastabų dėl naujai sutvarkytos aikštės išgirdome ir Tarybos posėdžio metu.

Užkliuvo kelio ženklai

Paskutinį gegužės ketvirtadienį posėdyje Tarybos narė Lijana Jagintavičienė domėjosi kelio ženklų įrengimo kaštais. Mat politikei užkliuvo kelio ženklų gausa, esanti atnaujintoje turgaus aikštėje, kuri pavirsta vizualiniu šiukšlynu. L. Jagintavičienė stebėjosi dubliuojančiomis viena kitą krypčių nurodomis. Politikei atsakė atsakingas už tokius dalykos Savivaldybės administracijos vadovas. Virgilijus Pozingis paaiškino politikei, kad kiekvienas ženklas yra perkamas viešai ir esą jų kainą galės patikslinti.

Nesutiko jis su kritika dėl ženklų gausos ir paaiškino: „Yra transporto taisyklės keliams, kurių turime laikytis. Nuorodos yra patvirtintos visoje Lietuvoje, kurių turime laikytis“, – tikino jis Tarybos narius.

Pasak administracijos direktoriaus, čia buvo atstatomi regioninės reikšmės kelio ženklai, kurie yra būtini: „Čia ne mes sugalvojome tą dalyką, yra projektuotojai, yra prie kelių direkcijos taryba, saugaus eismo taryba, kuri tvirtina ir reikalauja, kad tokie ženklai būtų sustatyti, užtikrintų saugų eismą tiek transporto priemonių, tiek pėsčiųjų“, – reagavo į L. Jagintavičienės pastabas buvęs jos partietis V. Pozingis. Pasak jo, nieko esą neįmanoma pakeisti nežiūrint į tai - „tinka mums ar netinka“.

Taisyklėse įtvirtinti principai

Tačiau pažvelkime į tas taisykles, kuriomis vadovaujasi administracijos direktorius. Tikriausiai jis kalbėjo apie Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro įsakymą „Dėl kelio ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklių patvirtinimo“, galiojantį dar nuo 2012 metų. Kalbama buvo apie ženklus, kurie nurodo vairuotojams tam tikrą maršrutą. Taigi, taisyklėse yra apipbrėžti vairuotojo maršrutinio orientavimo sistemos principai.

„Maršrutinio orientavimo sistema neturi nutrūkti ir maršrutui besitęsiant savivaldybėms priklausančiais keliais bei miestų gatvėmis“, – sakoma taisyklėse. Skaitant taisykles, išaiškėja dar vienas svarbus momentas. Tai informacinių kelio ženklų individualus projektavimas, kuriam yra atitinkami reiklavimai ir galimybės suprojektuoti pagal esamą vietovę, pasirenkant ženklo ir jame esančių užrašų dydžius. Tik lieka atviras klausimas, ar projektuojant konkrečius minimus ženklus buvo iškelti individualūs poreikiai, ar ne.

Ne šventa karvė

Kitas klausimas - kiek kainavo rajono biudžetui visų kelio ženklų įrengimas aplink turgaus aikštę, mat tai taip pat svarbus klausimas. Nors administracijos direktorius V. Pozingis pažadėjo susidomėjusiai politikei pateikti informaciją, tačiau praėjus dviem savaitėms pažadas dar nebuvo įvykdytas. V. Pozingiui, taip mėgstančiam kartoti apie įstatymo raidės reikalavimus, taip pat norėtųsi priminti, kad informacijos pateikimo tvarka yra pačių politikų pasitvirtinta.

Taigi, jos pateikimo terminai yra 5 dienos, jei reikia kaupti papildomą informaciją. Pasirodo ir administracijos direktorius nėra šventa karvė, kuris taip pat, kaip ir visi mirtingieji, juda šia žeme.

Kiek kainuoja ženklai?

Kadangi klausimas dėl kaštų ir kitiems įdomus, teko pasidomėti informacija, pateikta viešoje erdvėje. O kiek iš tikrųjų miesto bendruomenės biudžetas suplonėjo dėl kelio ženklų gausos? Visos turgaus aikštės ir prieigų rekonstrukcijos projekto pasirašytos sutarties darbų vertė yra milijonas septyni šimtai penkiasdešimt tūkstančių eurų. Kelio ženklų įrengimas kainavo per penkis tūkstančius eurų neskaitant pridėtinės vertės mokesčio. Čia dar apie tūkstantis eurų prisidėtų.

Na, o Tarybos narei L. Jagintavičienei pateikiame dalį atsakymo į jos klaustus skaičius, kurių nesulaukia iš V. Pozingio. Vienstiebių kelio ženklų monolitinių betono pamatų pastatymas projekte kainavo 76,99 Eur /vnt. Tokio ženklo montavimo prie stiebo kaina 59,40 Eur/vnt. Dvistiebio ženklo monolitinis betono pamatas kainavo 161,28 Eur/vnt., jo montavimo kaina 65,93 Eur/ vnt. Deja, ženklų pagaminimo kaina nenurodyta, kas suteikia pagrindo manyti, kad pastarieji buvo gaminami atskiru projektu.

Įdomumo dėlei galime palyginti ir suoliukų bei šiukšliadėžių įrengimo kainas. Vienas aikštėje esantis suoliukas miesto biudžetui kainavo 620,15 euro. Tokių suolų įrengti aštuoni vienetai. Prie jų pastatytos šešios šiukšliadėžės, kurių vienos kaina yra 421,28 euro. Kainos sąmatoje buvo nurodytos be pridėtinės vertės mokesčio. Visų aikštės baigiamųjų darbų vertė kartu su medžių ir krūmų sodinimu sudarė apie dvidešimt šešis tūkstančius eurų be mokesčių. Ši suma kaip ir ištirpsta tarp išleistų milijonų visiems aikštės darbams.


Straipsnio komentarai

MYKOLAS2022-06-27
Už sutvarkyta krantinę Ačiū . Už sudarkyta aikštę - ne. Šiaip ir namai prie aikštės griūva . Gal laikas sutvarkyt ? Ar ne ? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis Algimatui2022-06-22
Savo supuvusius langus ir duris Žuvų gatvei pats pasikeisk. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Algimanas2022-06-21
O turgaus gatvės namai, žuvų gatvės ir kiti namai šiandiena puvėsiu stadijose, sienos sutrūkinėjusios ,langu rėmai supuvę laukųjų durims - jubiliejus, šimtas metų ir daugiau - sutręšusios Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Liepa2022-06-21
Gerai kai kas pralobo iš Ukrainos pirkdami aukso vertės brudinus akmenis.
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
šilutiškė2022-06-20
Pilkuma ,betonas "užmuša" žmogų .Ar nebuvo galima nors kiek palikti žalumos ,kad akies vaizdas pasikeistų .Man tai baisuma .Nežinau ,kur architektai kurie derina tokius projektus . Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Pilietis 2022-06-20
Na tikrai kam tas degalinės ženklas tuo labiau, kad nenurodyta kryptis kur ta degalinė . Dar vienas durnumas toi aikštėi tai mašinų statymas Komentaras patinka Komentaras nepatinka
keista2022-06-20
Gal redakcija pasidomėtų, o kur dingo Senojo turgaus aikštės grindinio akmenys? Pievų g-vėje irgi iškasė - dingo, (berods buvo suvežti į Klaipėdos reg. keliai Pramonės g.?). Dabar remontuoja kelią Vileikiai - Paleičiai - kur akmenys? Ar nebuvo galima jų panaudoti restauruojant aikštę? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
na jo,2022-06-19
Kaunas turi auksinį šikinyką, Šilutė auksinius suoliukus su šiukšliadėžėm!!! Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyręs2022-06-19
Degalinės ženklas čia kam?.. Komentaras patinka Komentaras nepatinka