Šilutė tapo garbių svečių iš viso pasaulio traukos centru
Birželio 27–liepos 1 dienomis Šilutėje, svečių namuose „Villa Verdainė“, vyko pasaulio baltistikos centrų dėstytojų kvalifikacijos kėlimo kursai „Lituanistikos horizontai: pažintis su kalbos, kultūros, meno, istorijos, visuomenės tyrimais ir pasiekimais“. Į šį išskirtinį renginį susirinko lietuvių kalbos dėstytojai, dirbantys įvairiausiuose pasaulio kampeliuose: DSVV (Indija), Siatlo (JAV), taip pat Varšuvos, Brno, Budapešto, Prahos, Berlyno, Vienos, Tbilisio, Helsinkio, Tartu, Rygos ir Vilniaus universitetuose.
Šie kursai – tai viena iš jau ne pirmus metus vykstančio ESFA projekto „Užsienio baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas“ veiklų. „Mūsų tikslas – skatinti užsienio ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimą. Šis projektas labai svarbus, nes dėstytojai gali kartu susitikti. Įsivaizduokite, dėstytojas yra išsiųstas į Indiją mokyti lietuvių kalbos ir jis pats turi sugalvoti, kaip pristatyti Lietuvą, kaip ją reklamuoti. O čia jie gali susitikti ir pasidalinti patirtimi, papasakoti, kaip kiekvienas iš jų pritraukia studentus, kuo juos sudomina“, – kalbėjo Vilniaus universiteto mokslo darbuotoja, projekto „Užsienio baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas“ vadovė dr. Gina Kavaliūnaitė Holvoet.
Tai pirmas toks renginys Šilutėje ir mūsų miestas bei svečių namai „Villa Verdainė“ buvo pasirinkti ne atsitiktinai. „Aš pati esu iš Pasvalio ir šis kraštas man toks tolimas ir paslaptingas. Pravažiuodama pro Šilutę, visuomet norėjau patyrinėti šį kraštą. Ši savaitė buvo labai turiningai praleista, susipažinome su šiuo miestu ir jo istorija“, - pasakojo Lituanistinių studijų katedros lektorė ir viena iš kursų organizatorių vadovė Joana Pribušauskaitė, VU FLF Lituanistinių studijų katedros lektorė. Pašnekovė negailėjo pagyrų miestui bei svečių namams ir sakė besijaučianti čia kaip namuose: „Visus dalyvius žavi šeimininkų svetingumas, mus tiesiog kaip gimines priėmė čia...“
Kursuose paskaitas skaitė istorikas dr. Norbertas Černiauskas (garsiosios knygos „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ autorius), Mažosios Lietuvos tyrėja kalbininkė dr. Dalia Kiseliūnaitė, literatūrologas, eseistas dr. Regimantas Tamošaitis, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė, apie Biblijos vertimus kalbėjo dr. Gina Kavaliūnaitė Holvoet. Be paskaitų, kursų dalyviai dar turėjo progą susipažinti su miestu, jo apylinkėmis, skaudžia šio krašto istorija, papročiais, pasimokyti šišioniškių kalbos, lankytis vietose, kur gyveno Vydūnas, Ieva Simonaitytė.
Kaip tik paskutinę kursų dieną renginyje sutikome ir garsią Lietuvos menotyrininkę ir dailininkę Sigitą Maslauskaitę-Mažylienę. Ji džiaugiasi būdama pakviesta dalyvauti ir skaityti paskaitą pasaulio baltistikos centrų dėstytojų kvalifikacijos kėlimo kursuose. Tapytoja sakė žinojusi, jog esama tokių centrų, bet buvo maloniai nustebinta jų aktyvia veikla: „Labai džiaugiuosi, jog Joana Pribušauskaitė mane pakvietė sudalyvauti. Mane labai jaudina, kai matai žmones iš įvairių pasaulio šalių puikiai kalbant lietuviškai. Visada žinojau, jog tokie centrai yra, bet nemaniau, jog jų veikla tokia aktyvi ir vadovai – „spiritus movens“ – nepavargę ir jiems įdomu tobulintis, pasakoti apie save ir dalintis patirtimi. Tai sukelia nacionalinio pasididžiavimo jausmą.“.