Šiuolaikiškai ir tradiciškai apie Ievą Simonaitytę
Profesoriaus Domo Kauno pastebėjimais, Mažosios Lietuvos regione su I. Simonaitytės vardu susijęs paveldas – reikšmingiausias literatūros ir kultūros objektas, kuris nėra tinkamai įvertintas, veiklos stokoja šiuolaikiškumo ir gyvybingumo.
2021–2022 m. Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka vykdė projektą „Pa/pri/išjausk Ievą Simonaitytę“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Projektu buvo siekiama paminėti žymiausios Klaipėdos krašto rašytojos, išskirtinio likimo asmenybės – Ievos Simonaitytės metus, surengiant skirtingų – šiuolaikinių ir tradicinių meno formų renginius, atskleidžiančius jos asmenybę ir kūrybą. Visos veiklos buvo surengtos vietose, kurios mena svarbius rašytojos asmeninio gyvenimo įvykius ar minimos jos kūriniuose. Kiekvienam renginiui individualią programą ruošė ir pristatė profesionalus režisierius, aktorius Domininkas Malajavas.
Projektas prasidėjo 2021-ųjų rugsėjį Priekulės geležinkelio stotyje, kur Šeiko šokio teatras visuomenei parodė naują šiuolaikinio šokio spektaklį „Šiluma“, sukurtą specialiai šiam projektui. Spektaklio anotacijoje rašoma, kad kaimo, kuriame vyksta Ievos Simonaitytės romano „Vilius Karalius“ veiksmas, pavadinimas „Šalteikiai“, tačiau teatro kūrybinė jį sąlygiškai pakeitė į „Šilteikiai“ ir pakvietė žiūrovus kartu ieškoti rašytojos sukurtų moterų paveiksluose šilumos ir gyvenimiškos stiprybės šaltinių. Renginio metu, žiūrovų ausinėse skambėjo I. Simonaitytės romanų veikėjų pasakojimai, Priekulės stotyje šokėjos kūrė lakoniškas būsenų užuominas. Spektaklis sulaukė itin didelio susidomėjimo, tad 2022-ųjų gegužę buvo parodytas antrą kartą.
Ievos Simonaitytės memorialiniame muziejuje bei Priekulės Vingio parke vyko dailininkų pleneras bei dvi edukacijos vaikams ir suaugusiems. Vieną iš jų – tapybos, vedė edukatorė, menininkė A. Valutytė-Slavinskienė, antrą – Mažosios Lietuvos kulinarinio paveldo – vofelių kepimo edukaciją, pravedė Šilutės Hugo Šojaus muziejaus darbuotojai. Muziejaus vadovė Jūratė Martinkienė susirinkusius supažindino su eksponatais, papasakojo kaip rašytoja su meile statė šį vasarnamį, kūrė, priiminėjo svečius.
Dar viena itin svarbi rašytojai I. Simonaitytei vieta – Vanagų evangelikų liuteronų bažnyčia. Ši bažnyčia – jos konfirmacijos, maldos vieta, 1977 m. ji net finansavo vargonų remonto darbus. Birželį bažnyčioje skambėjo specialiai šiam projektui paruošti kūriniai, kuriuos atliko Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro „Žvejų rūmai“ mišrus choras „Cantare“. Bendrą giesmę kartu su choru giedojo ir kunigas Remigijus Šemeklis. Tai siejama su tuo, jog kadaise čia kunigavo rašytojos mylimas, daug jai padėjęs kunigas Bleiveisas.
Į paskutinį projekto renginį – plenero ir tapybos edukacijų dalyvių darbų parodos pristatymą Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje – sugužėjo projekto partneriai, savivaldos atstovai, kolegos, dalyviai bei jų artimieji. Baigiamajame renginyje skambėjo Vėžaičių kultūros centro moterų ansamblio „Melodija“ dainos, dalyviai dalinosi mintimis ir patyrimais apie rašytoją, jos kūrybą; įsitraukimą į projekto veiklas bei dėkojo už galimybę dalyvauti, prisiminti ar sužinoti apie išskirtinio likimo rašytoją I. Simonaitytę, kuri savo kūryboje vaizdavo išskirtinius lietuvininkų likimus ir garsino Klaipėdos kraštą.