Nuosavo namo statybos – kaip išvengti nemalonių netikėtumų?
Pavasarį su bundančia gamta suintensyvėja ir statybų darbai. Nors nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje jau kurį laiką pasižymi aktyvumu, vis daugiau šalies gyventojų ryžtasi ne įsigyti jau įrengtą būstą, o patys realizuoti gyvenimo svajonę – pasistatyti nuosavą namą. Statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ duomenimis, praėjusiais metais išduota 7 proc. daugiau individualių namų statybos leidimų nei metais prieš tai. Antrąjį praėjusių metų pusmetį tokių leidimų buvo išduota 15 proc. daugiau nei pirmąjį.
Nors nuosavo namo statybas paprastai lydi daug entuziazmo, tačiau neretai jis subliūkšta susidūrus su netikėtais sunkumais. Ką daryti, kad svajonių būsto statybos nevirstų nusivylimu ir, dar svarbiau, nemenkų finansinių nuostolių priežastimi? – patarimais dalinasi Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Krovinių, technikos ir garantijų draudimo skyriaus vadovas Darius Bivainis.
Didelių nuostolių išvengti padeda atsargumas ir tvarka
Eksperto teigimu, užsitęsę terminai ir išaugusios išlaidos toli gražu ne vienintelės problemos, kurios gali užklupti namo statytojus. Daug žalos ir nuostolių statybų metu gali pridaryti paprastas aplaidumas.
„Netvarkinga statybų aikštelė, netinkamai palikti elektriniai įrenginiai, degios medžiagos – tokių sąlygų pakanka įsiplieksti gaisrui, o kartu gražią svajonę apie jaukius namus paleisti dūmais. Žinoma, pasitaiko ir tokių atvejų, kai, net laikantis visų aukščiausių saugumo reikalavimų, nelaimės išvengti nepavyksta – žaibas ar audra gali pridaryti milžiniškų nuostolių. Vis dėlto statybų vietą po dienos darbų kaskart reikėtų sutvarkyti, įrankius atjungti nuo elektros tinklo, degias medžiagas padėti į saugias vietas. Dažnai didelės žalos išvengti padeda paprastas atsargumas“.
Aplinkinių turtą taip pat reikia saugoti
Specialisto teigimu, namų statybas aptemdyti gali ir situacijos, kuomet atliekant tam tikrus darbus padaroma žala kitų asmenų turtui.
„Niekam nesinori pažinties su būsimais kaimynais pradėti nuo aiškinimosi dėl statybų metu netyčia išgriautos namo tvoros ar apgadinto automobilio, o tokių atvejų pasitaiko neretai. Dėl šių nutikimų išlaidos, kurių statybų metu ir taip netrūksta, dar labiau išauga, kadangi tenka atlyginti trečiųjų asmenų patirtą žalą“, – atkreipia dėmesį D. Bivainis.
Veltis į ginčus ir konfliktus, vengti atlyginti nuostolius, eksperto įsitikinimu, tokiu atveju tikrai neverta, nes paprastai statybas vykdančiojo kaltė yra nesunkiai įrodoma, o susitarus gražiuoju nuo pečių nukrenta nemažai rūpesčių. Kaip ir tuomet, kai apdraudžiami statybų darbai ir civilinė atsakomybė jų metu, o kompensaciją nukentėjusiai pusei atlygina draudimo bendrovė.
Apsaugos nuo ilgapirščių reikia ir dar tik kylančiam namui
Anot draudimo eksperto, nebaigti statyti namai ir neapsaugotos statybų aikštelės dažnai tampa ir vagišių taikiniu. Ilgapirščiai įsigudrina išmontuoti vertingesnes detales ar sunkesnes metalines konstrukcijas, apdailos detales, o menkai apsaugotuose sandėliukuose sudėti grąžtai, pjūklai ir kiti įrankiai dažnai tampa lengvu įsibrovėlių grobiu.
„Dažnai žmonės mano, kad nebaigtame statyti name, kuriame niekas negyvena, nėra ką vogti, tačiau tai klaidingas įsitikinimas – vagys žalos gali pridaryti netikėčiausiose vietose“, – pabrėžia D. Bivainis, – „todėl reikėtų, kur įmanoma, įrengti patikimus užraktus, nepalikti atvirose vietose vertingų daiktų, patikėti statybų objekto apsaugą saugos bendrovėms“.
Aukoti kokybės dėl kainos neverta
Galiausiai, rizika kyla dėl pačių statybos darbų kokybės, patirties trūkumo atliekant tam tikrus darbus ar paprasčiausiai žmogaus klaidos – mano specialistas.
„Tokios klaidos ar brokas gali paaiškėti tik pasibaigus statyboms, todėl ir jų ištaisymas gali nemažai atsieiti. Būna ir taip, kad trūkumų pašalinti apskritai neįmanoma, iš naujo neperstačius dalies pastato, tad galime įsivaizduoti, kiek galvos skausmo tai sukelia namo šeimininkui“, – pasakoja D. Bivainis.
„Labai rekomenduojama statybų metu konsultuotis su nepriklausomais statybų ekspertais, reguliariai atsivežti juos į statybų vietą, taip pat netaupyti pinigų kokybiškoms statybų medžiagoms ir profesionaliems bei visuomet tik legaliai dirbantiems rangovams“, – pataria draudimo ekspertas. „Ėmusis šių priemonių ir papildomai apdraudus statybos darbus galima jaustis daug ramiau“.
Anot D. Bivainio, dažniausiai draudimo bendrovei tenka atlyginti statybos darbų broko sukeltus nuostolius, kuomet dėl statybos metu paliktų nesandarių angų pastatai yra užliejami vandeniu, prakiūra stogas dėl nekokybiškų jo dengimo darbų, netinkamai sumontuojamos apdailos medžiagos ar pažeidžiami vandens valymo mechanizmai juos įrengiant.
„Nors statybos darbų draudimas tarp fizinių asmenų statančių individualius namus Lietuvoje dar nėra labai populiarus, tačiau visai be reikalo – jis leidžia apsisaugoti nuo galimų rizikų ir išvengti didelių finansinių nuostolių“, – įsitikinęs ekspertas.
Draudikų duomenimis, už žalas patirtas statybų ir montavimo darbų metu praėjusiais metais iš viso išmokėta ir dar bus išmokėta beveik 176 tūkst. EUR išmokų. Palyginimui, už 2013 m. išmokėta daugiau nei 139 tūkst. EUR tokių išmokų. Didžiausia išmoka apsidraudusiems individualaus namo statybų vykdytojams praėjusiais metais siekė 29 tūkst. EUR.