Nespėjo parūkyti „žolės“ – miške užklupo policijos pareigūnai
Jaunuolių kompanija susitarė parūkyti kanapių, tai yra taip vadinamos „žolės“, veikiančios svaiginančiai. Kur jos gauti, žinojo šilutiškis J. B., turintis neišnykusį teistumą už nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu narkotinėmis medžiagomis. Automobiliu nukūrę į vienkiemį nusipirko kanapių paketėlių už 30 eurų. Vaikinai labai skubėjo patraukti „žolės“ dūmelį, todėl netrukus automobilis įsuko į mišką. Vos susirengus pypkės puotai bernužėlius užklupo policijos pareigūnai. J. B. nėrė į mišką, bet jo du draugai buvo sulaikyti. Vėliau pričiupo ir bėglį. Įkliuvo ir kanapių pardavėja.
Šiemet, sausio 4-osios pavakarį, į sodybą kaime įsigyti narkotinių medžiagų vyko penkių žmonių ekipažas. Kartu važiavusi mergina ir vienas vaikinas, beje, J. B. draugas neketino pirkti bei vartoti kanapių, pinigų tam nedavė ir iš nusikalstamos schemos iškrito.
Iš anksto susitarė svaigintis „žolės“ dūmeliu šilutiškis J. B ir Šilutės rajono gyventojai S. S. ir P. N. Jų planas neišdegė. Visi sulaikyti tą pačią dieną, tik J. B. vėliau, prieš vidurnaktį, o S. S. ir P. N. sučiupti 17.55 val. Narkotikų pardavėja O. J. sulaikyta savo namuose 20 val. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis (nedidelio kiekio) medžiagomis be tikslo jas platinti (BK 259 str. 2 d.), taip pat dėl neteisėto tų medžiagų platinimo (BK 260 str. 1 d.).
Pirmuoju atveju padaromas baudžiamasis nusižengimas, už kurį gresia viešieji darbai arba laisvės apribojimas, arba bauda, arba areštas. Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas – sunkesnis nusikaltimas. Galima netekti laisvės nuo dvejų iki aštuonerių metų. Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmuose ši byla išnagrinėta lapkričio 22 dieną. Kaltinamuosius J. B., P. N., S. S. ir O. J. teisė teisėjas Robertas Povilaitis, kaltinimą palaikė prokurorai Stefa Dalia Ramanauskienė ir Egidijus Pankauskas.
Trys draugai
Narkotikais besisvaiginantys asmenys turi savo ryšius ir ryšininkus. Jie, matyt, žino tiek, kiek jiems reikia žinoti, kad apsirūpintų kvaišalais. Šilutiškis J. B. jau anksčiau turėjo bėdų dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis, teistas, teistumas neišnykęs, baustas administracine tvarka už įvairius administracinius nusižengimus. Pagal nusikalstamo elgesio rizikos vertinimo metodiką OASys rezultatą, jis, kaip teisės pažeidėjas, priklauso vidutinei (45 balų) pakartotinio teistumo rizikos grupei. Kartais būna impulsyvus, o piktnaudžiavimas narkotikais nepadeda jam tinkamai įvertinti savo elgesio pasekmių. Geros žinios apie jį: dirba, turi nuolatinę gyvenamąją vietą, nėra vienišas ar socialiai atsiskyręs, sutaria su tėvais, broliais, seserimis.
Šilutės rajono gyventojas S. S. taipogi žinomas teisėsaugininkams: teistas dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis 2018 ir 2019 metais pagal BK 259 str. 2 d. Pirmą kartą pelnė 677,88 Eur baudą, o antrą kartą skirtas 50 parų areštas. Iš pataisos namų paleistas 2019 metais, gegužės 27 dieną. Teistumas neišnykęs. Dirbantis. Trečias kompanijos dalyvis P. N. – dirbantis, neteistas. Jie ir susiruošė į kelionę pirkti kanapių antžeminių dalių.
Sutrukdė kriminalinės policijos pareigūnai
J. B., apklausiamas teisiamajame posėdyje dėl jam pareikšto kaltinimo pagal BK 260 straipsnio 1 dalį, sutiko, jog neteisėtai įgijo narkotinę medžiagą – kanapes sau, bet neturėdamas tikslo jas platinti. Iš esmės jis patvirtino ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus. Šiemet, sausio 4-osios pavakarę, jis Šilutėje susitiko su draugu. Jiems bevaikštant iš S. S. gavo žinutę. Pastarasis teiravosi, kur gauti parūkyti kanapių. J. B. pažadėjo paieškoti. Jis žinojo, į ką kreiptis. J. B. parašė žinutę kaime gyvenančiai O. J. Jos klausė, ar gali padėti įsigyti kanapių. Atsakymas buvo teigiamas.
Tuomet J. B. susisiekė su S. S. ir sutarė susitikti už Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos. S. S. atvažiavo automobiliu „Audi A4 Avant“. Su juo buvo P. N. ir mergina. Automobilį vairavęs S. S. ir P. N. geidė nusipirkti po vieną kanapių paketėlį, vadinamą „čekiu“. J. B. nusprendė prie jų prisijungti ir kartu parūkyti „žolės“.
Tolesnė įvykių seka – nuvažiavo į kaimo sodybą. Kelią rodė J. B., nes kvaišalų pardavėja O. J. buvo paaiškinusi, kur atvykti. Atvažiavo tamsoje. J. B. iš S. S. paėmė 10 eurų, o iš P. N. - 20 eurų, nes pastarasis jam buvo skolingas 10 eurų. Sodybos kieme J. B. iš O. J. nupirko 3 „čekius“, supakuotus į foliją. Sumokėjo 30 eurų. Viename paketėlyje būna iki 1 gramo kanapių. Įsėdęs į automobilį J. B. po paketėlį padavė P. N. ir S. S., vieną pasiliko sau.
Nuvažiavus į mišką S. S. pirmas skubėjo patirtį rūkymo laukiamą malonumą: iš kuprinės pasiėmė stiklinę pypkę ir pradėjo rūkyti kanapes. J. B. savo porciją padavė P. N., kad šis sumaišytų kanapes su tabaku. Bet paskanauti „žolės“ dūmeliu vaikinams neteko – netikėtai užklupo policijos pareigūnai. J. B. pabėgo, bet nuo atsakomybės neišslydo. P. N. ir S. S. sulaikyti vietoje. S. S. vairuojamą automobilį, važiavusį Kintų kryptimi, nuo pat vienkiemio sekė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai. Sekliai važiavo tarnybiniu automobiliu iš paskos „Audi A4 Avant“, laikydamiesi atstumo. Sulaikymas įvyko apie 18 val. Policininkai tarsi iš dangaus nukrito.
Prie ant kelio pastatyto stiklinio įrenginio, skirto narkotinių medžiagų rūkymui, pasilenkęs vyras šildė degikliu inde vandenį. Pamatęs policijos pareigūnus įtariamasis kažką lengvo nusviedė į pakelės griovį. Tai buvo S. S. Spėjęs susigaudyti situacijoje J. B. paspruko į mišką, bet tą pačią naktį buvo sulaikytas. Ir P. N. bandė atsikratyti savo ir J. B. folijos lankstinukais, tačiau nesėkmingai. Kriminalistai greitai rado krūmuose du paketėlius su medžiaga, kvepiančia kanapėmis. O ką numetė S. S. iškart nepavyko aptikti tamsoje, nors ir pasišviečiant. Vis tik papildoma įvykio vietos apžiūra padėjo rasti trečią lankstinuką su jame esančia augaline medžiaga. Tai buvo svarbūs įkalčiai.
Parodė, kur slėpė stiklainį su kanapėmis
Kanapių pardavėja O. J. gyvena vienkiemyje. Neteista. Dirbti pradėjo būdama šešiolikos. Charakterizuojama itin teigiamai: stropi, rami, nuoširdi, atsidavusi darbui, padedanti kolegoms. Skelbiant nuosprendį į tai buvo atsižvelgta. Susidūrusi su policijos pareigūnais mergina neslėpė, jog pati kanapes rūko nuo 2019 metų, gal du kartus per savaitę. Pernai, gruodžio mėnesį, padedant draugei susipažinusi su Mažeikiuose gyvenančiu asmeniu. Šilutėje, Turgaus aikštėje, iš jo nusipirko 30 folijos paketėlių su kanapėmis. Mažesniais kiekiais nepažįstamasis neparduoda. Viename paketėlyje būna apie 0,6-0,7 g, kartais – apie gramą. O. J. paketėlių svorį patikrindavo elektroninėmis svarstyklėmis. Iš pradžių kanapes laikė namie, vėliau paslėpė šiltnamyje. Šiemet, sausio 4-osios pavakarę, per programėlę „Snapchat“ jai pažįstamas J. B., vartojantis kanapes, pasivadinęs „Jencis“, paklausė ar gali padėti gauti kanapių. O. J. per tą pačią programėlę pasiūlė atvažiuoti pas ją, nurodė adresą. Neužilgo J. B. pranešė esąs vietoje. Išėjusi į tamsoje skendintį kiemą O. J. iš automobilio išlipusiam J. B. pardavė tris paketėlius kanapių: 1,153 g, tai yra laikoma nedideliu kiekiu. Klientas sumokėjo 30 eurų.
Pardavėja neatkreipė dėmesio, ar mašinoje buvo daugiau asmenų. Atvykus policijos pareigūnams daryti kratą O. J. parodė kur šiltnamyje slėpė stiklainį su į foliją supakuotomis kanapėmis. Prieš parduodant 3 dozes J. B. pardavėja neteisėtai laikė 7,877 g narkotinės medžiagos-kanapių. Atidavė pareigūnams ir už kanapes gautus pinigus, kurie buvo konfiskuoti. Teisiama O. J. nuoširdžiai gailėjosi dėl padarytų nusikalstamų veikų, pasižadėjo ateityje nebenusikalsti.
Nuosprendis: pelnė baudas
Byloje surinkta pakankamai įrodymų dėl teisiamųjų J. B., S. S., P. N. ir O. J. kaltės. Pastarieji prisipažino padarę baudžiamojo įstatymo numatytą veiką. Tiesa, būta teisinio niuanso dėl J. B. inkriminuotos veikos pagal BK 260 str. 1 d., apkaltinant jį turėjus tikslą platinti narkotines medžiagas. Iš tikro P. N., S. S., ir J. B. iš anksto susitarė neteisėtai įsigyti nedidelį kiekį kanapių ir jas suvartoti. Nupirkti spėjo, išsidalinti po lygiai paketėlius su kanapėmis spėjo, bet suvartoti nespėjo, nes buvo sulaikyti policijos pareigūnų. Tokia situacija neleido J. B. veiksmų kvalifikuoti pagal BK 260 str. 1 d. Trijulė tik neteisėtai įgijo kanapių. Teismų praktikoje narkotinių medžiagų platinimu nelaikytina situacija, kai, susitarus keliems asmenims, narkotikus nuperka ir išdalija vienas iš susitarusiųjų. Šioje istorijoje buvo būtent taip. Todėl ir J. B. paskirta bausmė pagal BK 259 str. 2 d., kaip ir jo draugužiams: dėl neteisėto disponavimo nedidelio kiekio narkotinėmis medžiagomis. Kaltinamųjų atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta. Kadangi visi kaltę prisiėmė, taikytas įstatymas leidžiantis sumažinti bausmę vienu trečdaliu. Galutinė subendrinta bausmė anksčiau neteistam P. N. – 14 MGL dydžio (700 eurų) bauda, kuri, įskaičius sulaikyme išbūtą vieną dieną, prilyginant ją 2 MGL dydžiui (100 eurų), liko 12 MGL dydžio (600 eurų). Paskirtą baudą P. N. privalo sumokėti per du mėnesius nuo teismo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos. Beje, ir visi kiti šios bylos teisiamieji sulaikyme išbuvo po vieną dieną.
S. S. subendrinta galutinė bausmė – 12 MGL (600 eurų) bauda. J. B. galutinė subendrinta bausmė taipgi 12 MGL dydžio (600 eurų) bauda. Kaltinamoji O. J. nuteista už disponavimą narkotinėmis medžiagomis (BK 259 str. 2 d.) ir jų platinimą (BK 260 str.1 d.). Galutinė subendrinta bausmė – 102 MGL dydžio (5 100 eurų) bauda, kurią privalės sumokėti per vienerius metus ir 4 mėnesius nuo teismo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos. Niekam laisvė neatimta, nuteistiesiems suteiktas šansas atsiriboti nuo potraukio svaigintis narkotinėmis medžiagomis, patikėti savimi, kad galimas ir kitoks laisvalaikis.
Medicinos profesoriaus žodis
Bet kokie narkotikai – klastingas priešas, palaipsniui paverčiantys žmogaus potraukį kvaišalams poreikiu. Tą kažkiek rodo ir aukščiau aprašytas nusikaltimas. Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovas, profesorius Arūnas Germanavičius yra pažymėjęs, jog kas trečias ligoninės pacientas yra rūkęs „žolę“. „Žolės“ arba kanabinoidų vartojimas išvysto priklausomybę ne tik juos rūkant, bet ir geriant, valgant su maistu, įkvepiant. Kanapių suktinė, surūkyta iš smalsumo, iš pradžių raminanti, pralinksminanti, vėliau veda į kliedesių pasaulį, vystosi į šizofreniją panašios būklės.
Žodžiu, realybė yra daug baisesnė, nei dažnas įsivaizduoja. Juodojoje rinkoje kanapių pusgaminiai pasitaiko apipurškiami cheminėmis medžiagomis, kurių dalis gali turėti papildomą neigiamą poveikį.