Virgilijus Pozingis išspirtas į politikos užribį
Mažosios Lietuvos sostine tituluojamo miesto vietos politikos olimpe įvyko valdančiosios daugumos spektaklis. Tikėtina, kad artėjančių rinkimų fone jo paskirtis yra noras pademonstruoti nepakantumą nusikalsti linkusiems tarnautojams. Posėdyje buvo nukirsta aukšto rango politinė figūra, pastaruoju metu užėmusi Savivaldybės administracijos direktoriaus postą, - Virgilijus Pozingis. Regis, jau dabar tikrai baigėsi kone tris dešimtmečius trukusi valstybės tarnautojo karjera.
Nusileido karjeros uždanga
Neeilinio spektaklio seansas įvyko tuoj pat po šv. Kalėdų, matyt, anksčiau nenorėta gadinti šventinės nuotaikos jau pasmerktam politikui. Net ir Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai negali greitai atvėsinti ilgametės interesų draugystės jausmų. Tačiau anksčiau ar vėliau toji nuotaika ir turėjo būti sugadinta, nežiūrint į ankstesnius šio politiko nuopelnus pamario kraštui. Juk buvusio policininko įkurtoje partijoje negali likti vietos kyšininkams ir korupcionieriams: reputacija čia aukščiau visko.
Tad per daug nesižvalgant į sostinės politikų reputacijos reikalus, geriau pasižvalgykime po savo marškiniais. Iš tiesų tas spektaklis, pastatytas V. Pozingio išspyrimui iš užimamų aukštų rajono valdžios pareigų, ilgai neužtruko. Aiškiai matėsi tvirta režisieriaus ranka, neleidusi kilti diskusijoms, kurios nebuvo numatytos išankstiniame scenarijuje. O tiems, kurie mėgino dar šauktis žodžio laisvės, buvo atšauta: „Ne pirmą dieną esi Taryboje“ (supraskite, žinai tvarką – aut. pastaba). Taip ir liksime nesužinoję oficialių nuomonių dėl išreikštos pozicijos slapto balsavimo metu, kur iš dvidešimt vieno dalyvavusio Tarybos nario net devyniolika pasisakė už V. Pozingio atleidimą iš užimamų Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų. Du tarybos nariai šiuo klausimu susilaikė.
Šiaip toks susilaikymas, tai savo esmėje suprantamas kaip neapsisprendimo nuomonė, kuri gali būti suprantama dvejopai. Tai savotiška patogi lentelė, leidžianti patogiai jaustis vienai kūno daliai ant dviejų kėdučių.
Atsidūrė ganėtinai panašiose situacijose
Tai ne vienintelis panašaus žanro spektaklis, kuris netiesiogiai parodo tariamo režisieriaus galias suvaldyti dalyvių auditoriją, galinčią bliauti: „Dvi kojos yra blogai, o keturios kojos yra gerai“. Reikėtų sugrįžti į netolimą praeitį, į 2019 metus, ir prisiminti spektaklį apie Šilutės vicemerą, kurio režisūros iniciatyvą tikėjosi perimti kitokio scenarijaus autoriai. Tačiau jiems tai nepavyko, režisūra - tai kaip aukštasis pilotažas, jis ne kiekvienam, patekusiam į politinį olimpą, yra duotas. Tuomet buvo kalbama apie nepasitikėjimo inicijavimą mero pavaduotojui Sigitui Šepučiui, atsidūrusiam panašioje situacijoje, kurioje šiuo metu yra V. Pozingis.
Taip pat buvo pareikšti įtarimai ir paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti (beje, jie ne tik nebuvo panaikinti, bet ir šiuo metu tebevyksta teismo procesas, kuriame vicemeras yra kaltinamuoju, – aut. pastaba).
Koalicijos atsakomybė dėl politikų
Bet tuomet valdančioji dauguma prisiėmė visas atsakomybes dėl S. Šepučio. Tai nuskambėjo iš mero Vytauto Laurinaičio lūpų: „Tai yra ir valdančiosios koalicijos politikų sprendimas. Juk sudarant valdančiąją koaliciją visos pareigybės buvo padalintos ir visa koalicija prisiima atsakomybę“. Tokia pozicija yra įtvirtinta 2019 m. rugsėjo 26-osios posėdžio protokole.
Skaitytojams priminsime, kad dešimties Tarybos narių valia buvo norėta, kad posėdyje būtų svarstomas klausimas „Dėl Šilutės rajono savivaldybės pavaduotojo S. Šepučio atleidimo“. Tačiau valdančios daugumos sprendimu jis buvo išimtas iš darbotvarkės Beje, klausimo išėmimo balsavimo procedūra turi paralelių ir su balsavimu dėl V. Pozingio.
Opozicijos iniciatyvos pralaimi
Tuomet opozicijos norėta dėl darbotvarkės balsuoti slaptai, tačiau buvo neleista. O štai balsuojant dėl V. Pozingio atleidimo ta pati opozicija panoro atviro balsavimo, kurio taip pat neleista. Priežastis: dėl asmens atleidimo galima balsuoti tik slaptai. Iš principo abiem atvejais esmė ta pati, tik rezultatai skirtingi. O juk tuo metu buvo prieita prie aštriausios situacijos per visą pastarosios politikų kadencijos laikotarpį.
Tokiam politiniam mūšiui buvo pasiruošta gerai ir nuodugniai. Netgi pasitelkta sunkioji artilerija, dalyvavusios posėdyje Vyriausybės atstovės asmenyje. Jos išaiškinimas ir nulėmė tai, kad S. Šepučio pamuštas laivas tądien buvo nenuskandintas. Vėliau, spalio 7-ąją, opozicijos inicijuotas neeilinis posėdis jau buvo sužlugdytas, daugumai Tarybos narių palikus posėdžių salę. Taip rajono žmonėms buvo parodytas padėties ir Šilutės „baltųjų rūmų“ šeimininkas.
Skirtingas požiūris į panašią situaciją
Seniai praėjusių dienų situacija yra labai panaši į šiandienos. Ir vieno, ir kito politiko statusai yra vienodi, net ir kardomosios priemonės beveik niekuo nesiskiria. O štai padaryta veika bei kaltinimai - skirtingi. Kuri veika sunkesnė, taps aiškiau tik praėjus visiems teismų procesams ir matomai jau nebus tiek aktualu politiniu aspektu, kiek galbūt istoriniu. Tačiau ir šiandien įdomu tik tiek, kiek yra charakterizuojanti valdžios principingumą ir nepakantumą nusikalstamai veikai. O jį parodyti galima Vietos savivaldos įstatymo suteiktomis galimybėmis. Tačiau kodėl vienu atveju už politiką mūru stojama, o kitu - tiesiog išvejamas iš kompanijos, vadinamos „vieningai veikiančia koalicija“.
Ir jau ne juokais kyla klausimas dėl duotų rinkiminių pažadų: o kokius darbus tęsia ši koalicija? Jei taip pažiūrėtume iš šalies, tai lyg ir visi koalicijos partijų lyderiai jau išbandę teisėsaugos girnas. Čia gal tame slypi vieningų darbų tęstinumas? O kas lėmė S. Šepučiui mestą gelbėjimo ratą ir V. Pozingio atstūmimą? Nejaugi išgąsdino teismo sprendimas nušalinti pastarąjį nuo pareigų? Kodėl dabar matome politikų užtikrintą sprendimą, ko pasigedome prieš trejetą metų?
Nejaugi politikai žino, kad V. Pozingiui nėra galimybių būti išteisintam, todėl jis skandinamas? O ir S. Šeputis kol kas dar nėra išteisintas, nors politiniu aspektu buvo jo pasigailėta. O gal viskam turi įtakos artėjantys rinkimai? Tai atrodytų labai įtikinamai prisiminus pastarojo skrydį iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir „buksuojantį“ priėmimą į demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“.
Partija atsikratė „balasto“
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Šilutės skyriaus pirmininkas V. Laurinaitis telefonu informavo, kad šiuo metu V. Pozingio narystė partijoje yra sustabdyta. Tai jau yra panašu į politinės karjeros finalą. O štai paklaustas dėl skirtingų S. Šepučio ir V. Pozingio įvertinimų politiniu aspektu, Šilutės meras atsakė, kad tokia yra išreikšta Tarybos narių valia. Jei dėl vicemero koalicijoje vyravo nuomonė, užtarianti S. Šeputį, tai dėl V. Pozingio buvo vieninga priešingai: jį reikia atleisti.
Galimai jai darė įtaką ir Klaipėdos apylinkės teismo sprendimas dėl V. Pozingio nušalinimo nuo pareigų trims mėnesiams. Pasak V. Laurinaičio, administracijos direktoriaus pareigas toliau vykdys jo pavaduotoja Daiva Žebelienė, nes nėra jokio tikslo iki rinkimų skirti naują žmogų.
Ar sprendimai turėjo įtakos korupcijai?
Tad tokios yra Šilutės politinės girnos, malančios ne tik vienspalvės masės miltelius. Tokių politinių girnų skirtingai matuojamas valdančiųjų principingumas su prisiimta atsakomybe palieka slogų įspūdį. Kaip turėtų rinkėjas žiūrėti į akis tiems politikams, kurie gailėdami S. Šepučio, neparodė principingumo. O gal tai jie yra atsakingi, kad nebaudžiamumo pavyzdys vicemero asmenyje, leido kerotis korupcijai administracijos direktoriaus kabinete?
Juk praktika rodo, kad neišvengiamos atsakomybės jausmas yra viena iš geriausių prevencijos priemonių. Bet tokiai atsakomybei jau iniciatyva neberodoma. Todėl bet kokiu atveju, trijų partijų valdančiosios koalicijos transformuotos į dvipartinę, reputacijos munduras yra gerokai dvokiantis. Ar atsikračius korumpuotų asmenybių jis taps skaidresniu, pamatysime už poros mėnesių.