Politikų korumpuoti santykiai su verslu – praėjusių metų Šilutės simbolis?
Juodojo tigro metai užleido vietą juodajam vandens triušiui, karaliausiančiam Naujaisiais 2023 metais. Ką mums atnešė praėję juodojo tigro metai, žadėję didelių ir dramatiškų pokyčių, taip pat ir iššūkių? Astrologai pranašavo metus, kupinus įvykių, perspėdami apie pagundas leistis į įvairias rizikingas situacijas. Apžvelkime juodojo tigro metų dovanas ir prisiminkime svarbiausius ir reikšmingus įvykius pamaryje.
Korupcija prasmirdę Savivaldybės kabinetai
Neabejotinai garsiausiu įvykiu Šilutėje buvo ne sklindanti smarvė iš Grabupių kiaulių komplekso. Labiausiai išgarsino korupcinė smarvė iš Savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio kabineto ir tolesnis jo politinės karjeros saulėlydis. Šis įvykis labiausiai išgarsino pamario kraštą toli už jo ribų. O buvusiam administracijos direktoriui, ilgamečiam politikui yra inkriminuojami nusikaltimai, susiję su korupcija valdžios namuose. Prieš akis dar ilgas įvairių teisėsaugos struktūrų tyrimo kelias, kurio paskutinėje stotelėje galutinį žodį tars teismai.
Kartu su V. Pozingiu buvo sulaikyti ir dviejų bendrovių, užsiimančių statybos verslu, vadovai Dionizas Liatukas bei Matas Liepis, kurie taip pat įtariami dalyviai korupcinių schemų raizgalynėse. Priminsime, kad remiantis „Verslo žinių“ portalo duomenimis, sulaikytųjų vadovų įmonės yra pagrindiniai Šilutės rajono savivaldybės statybos darbų vykdytojai. Neoficialiais duomenimis, V. Pozingis, būdamas administracijos direktoriumi, už prekes ir atliktus darbus jo privataus namo statybose Sekūnų gatvėje šioms įmonėms sudarydavo išskirtines sąlygas, kurios nulemdavo laimėtoją viešuosiuose pirkimuose. Taip pat už atskirą atlygį buvęs valdininkas darydavo įtaką greitesniam atsiskaitymo procesui iš Savivaldybės biudžeto.
Naujųjų metų išvakarėse V. Poziungis buvo atleistas iš užimamų pareigų ir suspenduota jo narystė partijoje. Šie procesai galimai galutinai „laidoja“ V. Pozingio politinę karjerą ir viltis artėjančiuose savivaldos rinkimuose.
Koncesininko sutramdymas
Praėjusiais metais buvo išspręsti Šilutės prieplaukos koncesijos sutarties ginčyti punktai. Po atlikto minėtos sutarties audito konstatuoti esminiai jos trūkumai, kurie trukdė Šilutės politikams kontroliuoti koncesininko veiklą. Audito metu išaiškėjo ir buvo paviešinti pikantiški veiklos dalykai, tokie kaip dirbtinas apyvartos mažinimas siekiant išvengti pridėtinės vertės mokesčių mokėtojo statuso ar tiesiog aktualumo bei dėl senaties nepraradusių buhalterinių dokumentų sunaikinimo.
Auditui paskelbus principingą išvadą apie tai, kad koncesijos sutartis turi būti keičiama ar nutraukiama, buvo ieškoma tolesnio sąlyčio taškų su nepaprasta koncesininko elgsena. Tačiau visi šie aštrūs kampai buvo užglaistyti ir surastas bendras konsensusas, tenkinantis tiek Savivaldybės politikus, tiek Šilutės verslininką Rimgaudą Višinską, valdantį koncesijos juridinį asmenį. O ir darbo grupės, tiriančios koncesijos sutarties vykdymo aplinkybes, pirmininkas, Tarybos narys Algirdas Gečas, rodos, sutiko su visais pasiūlytais koncesijos sutarties pakeitimais.
Krepšinio šimtmetį pasitinkant
Tigro šuoliais nuskrieję 2022-ieji buvo pažymėti Lietuvos krepšinio šimtmečio paminėjimu. Ta proga Šilutėje buvo organizuoti Lietuvos krepšinio federacijos renginiai. Jų metu Savivaldybėje lankėsi krepšinio federacijos prezidentas Vydas Gedvilas, generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas bei LKF prezidento patarėjas Edas Nickus. Už nuopelnus Lietuvos krepšiniui pamario krašto krepšinio patriarchas Steponas Kairys buvo apdovanotas LKF I laipsnio atminimo medaliu.
Pirmą kartą Šilutės krašto istorijoje čia buvo surengta Lietuvos moterų krepšinio rinktinės stovykla. Galbūt minint krepšinio šimtmetį daugiausia balsų atiteko krepšininkui Metų sportininko rinkimuose. Juo tapo Šilutės moksleivis Eduardas Targonskis, kurio sportinė karjera šiuo metu siejama su reprezentacine krašto komanda „Šilutė“, kovojančia Nacionalinės krepšinio lygos čempionate.
Duris atvėrė kultūros centras
Praėjusiais metais pasiekė finišą Šilutės kultūros ir pramogų centro rekonstrukcija. Teatralizuotos atidarymo šventės metu, akcentuojančios mūzų sugrįžimą į namus, Savivaldybės vadovai perkirpo tradicinę juostelę. Skambant sveikinimo kalboms, pirmuoju renginiu tapo Tarptautinės mokyto dienos paminėjimas. Čia buvo nominuotas pirmasis krašto Metų mokytojas. Juo tapo Šilutės Vydūno gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Tatjana Balvočienė.
„Džiaugiuosi iniciatyva, kuri nuo praėjusių metų vykdoma mūsų krašte. Tai Metų mokytojo nominacijos įteikimas. Šiemet aš gavau šį vardą. Tai mūsų krašto apdovanojimas. Bet aš nesureikšminu apdovanojimų ir vardų. Nes man mokytojo darbas – vienas iš prasmingiausių darbų. Aš visada ieškau prasmės darbe“, – neslėpė susijaudinimo nominantė.
Seni veidai naujoje partijoje
Kalbant apie svarbiausius metų įvykius pamario krašte, tiesiog neįmanoma nepaminėti šio krašto politinių partijų gyvenimo užkulisių. Praėjusiais tigro metais politinė turbulencija, atskriejusi dar iš 2021 metų, nenurimo ir toliau kratė politikus.
Daugiausia tai lietė politikus, keičiančius partinę priklausomybę. Sąmoningai neminiu politinės ideologijos kaitos, nes esu giliai įsitikinęs, kad kone visi politikai, pasirinkę skirtingas partines etiketes, vis tiek ideologijos nekeičia. O ką tai reiškia? Tai atspindi panašių pažiūrų stiprių asmenybių susiskaldymą į skirtingas grupes, kuriose jie gali siekti lyderystės, o tuo pačiu išlikti rajono politiniame olimpe.
Tai nėra geras reiškinys Lietuvos politiniame žemėlapyje, kuriame skaidoma galbūt didžiausia politinė jėga, galinti mesti rimtą iššūkį tradicinėms partijoms, jau tris dešimtmečius kuriančioms laisvą ir nepriklausomą Lietuvą. Taigi, vienu tokiu suskaldymo pavyzdžiu galėtume paminėti demokratinį judėjimą „Vardan Lietuvos“. Prie šios politinės jėgos prisijungė Šilutės mero Vytauto Laurinaičio politinis aktyvas iš „Laisvė ir teisingumas“. Taip pat čia vietos atsirado buvusiems „regioniečiams“ Vytautui Pupšiui ir Ričardui Stonkui bei buvusiems „valstiečiams“.
Partijų renesansas ir lyderių paieška
Tačiau ne visi buvę „valstiečiai“ rinkosi mero vadovaujamą politinį skyrių. Štai Tarybos narys Sigitas Majus atrado savyje socialdemokratų ideologijos užuomazgų. Sugriežtinus rinkimų proceso reikalavimus komitetams, įvyko pokyčiai ir Šilutės komitete „Už žmonių valdžią“, kurio aktyvas tapo „Laisvės ir teisingumo“ partijos Šilutėje pagrindine jėga iš pastarosios pasitraukus V. Laurinaičio komandai. Kur perspektyvų nebematė meras, ten kitas perspektyvas ateityje įžvelgė komiteto lyderė ir laikinai einanti administracijos direktorės pareigas Daiva Žebelienė.
Dar viena ryški permaina įvyko Lietuvos regionų partijos Šilutės skyriuje. Daugelis politiškai nusiteikusių skeptikų jau laidojo šį skyrių, kuomet rinkimuose nieko nepešė partijos vedlys Saulius Stankevičius. O vėliau „pabėgus“ pas „skvernelininkus“ dviem Taryboje esantiems politikams, jau buvo galima įžvelgti šios politinės jėgos saulėlydį pamario krašte.
Tačiau, daugelio netikėtumui, prie partijos vairo stojo Tarybos narė Lijana Jagintavičienė. Užbėgant už akių reikia pažymėti, kad šios politikės karjeros pradžia buvo kartu su S. Stankevičiumi. Vėliau, po sukrėtimų ir permainų Šilutės „valstiečių“ partijoje, politikei šis partinis posūkis buvo dar vienas šansas įrodyti, jog ji gali būti lyderė. Kol kas dar nenuvylė patikėjusių Tarybos narės galimybėmis suburti komandą. O kokios tos komandos galimybės, bus galima įsitikinti po poros mėnesių, skaičiuojant rinkėjų balsus.
Kuo kvepia gatvių šlavimas?
Partinių priklausomybių pasjanso dėliojimas didžiojoje Savivaldybės posėdžių salėje nedarė įtakos pagrindinio miesto gatvių švaros prižiūrėtojo kaitai. Paskelbto viešo pirkimo konkurso metu nuo gatvių tvarkybos buvo atstumtas saviškis verslininkas. Šis procesas įgauna ypatingą atspalvį paskutinių įvykių fone. Nors konkurso laimėtojas pasiūlė mažesnę kainą, tačiau pasirašant sutartį buvo pasinaudota Viešųjų pirkimų tarnybos nustatytomis kainodaros taisyklėmis. Jos leido padidinti paslaugų pirkimo kainą 291 134 eurais, kadangi konkurso rengėjas negalėjo (ar nenorėjo? – aut. pastaba) nustatyti konkrečios darbų apimties.
Galutinė Šilutės viešų erdvių priežiūros paslaugų kaina pakilo iki tos, kurią siūlė Šilutės paslaugų įmonė. Iš pirmo žvilgsnio teisės aktų pažeidimo čia nėra, tačiau tai neišsklaido drumzlino korupcijos dvoko. Ypač tai išryškėjo sudėtingesnių oro sąlygų metu, kai gyventojai masiškai skundėsi nenuvalytomis gatvėmis.
Arenos kontūrai ryškės baseino vandenyse?
Vienaip ar kitaip praėję metai Šilutės savivaldybėje buvo raini, kaip tigro kailis. Buvo atlikta daug gerų darbų ir kartu ne visiškai dorų. Politinių spalvų apdaras keitėsi didesnės dalies Tarybos narių, bet akivaizdu, kad idėjinės pažiūros nuo to nepasikeitė. Jau sudėlioti paskutiniai politinės kampanijos partijų akcentai, kurie galėtų tapti X faktoriais netolimoje ateityje.
Išrinkta Taryba jau turėtų mėgautis atidarytu naujuoju sporto kompleksu, besipliuškendama baseino vandens pursluose. O Tarybos pagrindiniu tikslu turėtų tapti naujos sporto arenos projektavimas ir statyba. Šis objektas neabejotinai bus pagrindiniu jauku būsimuose rinkimuose net iki 2030 metų. Tokią laiko ribą jau apibrėžė meras V. Laurinaitis, apdovanodamas Šilutės krašto sportininkus.
Straipsnio komentarai
kai Šeputis su Pozingiu Remigijui Rimkui "sukūrė,, taip vadinamą Viešųjų paslaugų skyrių iš šio skyriaus, neapsikentę Rimkaus nekompetencija, išėjo (pasikeitė) 6 ar 7 normalūs darbuotojai. Kol Rimkus bus atsakingas už atliekų tvarkymo administravimą apie atliekų tvarkymą savivaldybės teritorijoje nėra ir prasmės kalbėti. Atliekų tvarkymas Savivaldybėje - nesamonių viršūnėje.
Pasiūlymas ( rimtas) - visi šios kadencijos Šilutės raj .tarybos nariai užleiskite vietą kitiems . Jūs to verti .