Į bokso ringą lipama prilupti varžovą

2023-02-10
Šilutės sporto mokyklos ir klubo “Kovotojas” rinktinė, kartu su treneriais sėkmingai pasirodžiusi Lietuvos rajonų suaugusiųjų ir jaunimo bokso čempionate bei tarptautiniame jaunučių turnyre Jonavoje.
Lietuvos rajonų suaugusiųjų ir jaunimo bokso čempionate Jonavoje šilutiškiai (treneriai Vincas Murauskas, Tomas Olberkis), pademonstravę ryžtą, ištvermę bei platų techniškų smūgių arsenalą, iškovojo net 7 čempionų titulus ir pelnė 12 medalių. Pamariškių rinktinę sudarė Šilutės sporto mokyklos ir klubo „Kovotojas“ auklėtiniai. Kartu vykusiame tarptautiniame jaunučių (13-14 m.) turnyre daug ką nustebino visas tris kovas laimėjęs šilutiškis Elijus Barcevičius, kuriam pagal kovos manierą pranašaujama Evaldo Petrausko (Londono olimpiados prizininkas) ateitis.

Asmeninis provincijos vyrų ir moterų čempionatas vyko sausio 19-21 dienomis. Į Jonavą šilutiškiai važiavo dviem autobusais. Bendras mūsiškių medalių derlius – 14, nes 2 pridėjo jaunučiai Elijus Barcevičius -1 vieta, Neilas Zalcas - antra vieta. Galėjo būti ir daugiau apdovanojimų, tačiau Jonavoje nematėme pajėgių Vytauto Balsio (trauma), Roberto Jokulio (užsienyje), Austėjos Aučiūtės (treniravosi Lietuvos bokso rinktinės stovykloje Druskininkuose). Lietuvos rinktinės treneris Vidas Bružas labai gerai atsiliepia apie Austėjos pasiruošimą būsimoms kovoms. Šilutiškės svajonė – kelialapis į 2024 metų olimpines vasaros žaidynes Paryžiuje (Prancūzija) Visi aukščiau išvardyti pamariškiai Jonavoje būtų buvę laikomi favoritais, neabejotinais kandidatais į čempionus ar bent į prizininkus. Nors, kaip sakoma, neperšokęs tvoros nesakyk „op”.

Jaunimas ir jaunučiai – Šilutės bokso rezervas

Rezervas ugdomas, pluša treniruotėse. Treneriai Vincas Murauskas ir Tomas Olberkis turi gražių vilčių ateičiai. Ar visiems auklėtiniams pavyks tapti garsiais, niekas negarantuos, net tėvai savo vaikų atieties nenuspėja. Sportininko likimas – jo paties rankose. Treneriai tik kreipia į kelią, moko, kaip siekti sporto aukštumų. Jaunimo (17-18 m.) čempionate šilutiškiai, tiek vaikinai, tiek merginos, buvo grėsmingi konkurentai kovojant dėl prizinių vietų. Šalies čempionės titulą apgynė Enrika Miknevičiūtė (svorio kategorija iki 52 kg). Enrika jau turi ir Europos jaunių čempionato patirties. Įdomu tai, kad finale ji surėmė pirštines su treniruočių drauge Auguste Vaičiulyte. Augustė reguliariai treniruojasi apie pusantri metai. Darbšti, perspektyvi sportininkė. Augustės ir Enrikos kova vyko visus 3 raundus. Nugalėjo Enrika, jau žinoma Lietuvos bokso pasaulyje nuo jai sėkmingų jaunučių čempionatų. Augustė parsivežė sidabro medalį. Paskata laimėti kitą kartą daugiau sutvirtėjo.

Tarp merginų, sveriančių iki 57 kg, nugalėjo Jovita Pudžmytė. Lemiamoje dvikovoje ji užtikrintai įveikė Jonavos atstovę Andrijaną Volkovaitę. Jovita skuodiškė, persikėlė gyventi į Šilutę, kad galėtų lankyti trenerio V. Murausko treniruotes. Kairiarankė žemaitė 2020-aisiais tapo Lietuvos jaunučių čempione. Ir J. Pudžmytė, ir E. Miknevičiūtė mėgsta boksą, kovas ringe, nes ši sporto šaka grūdina charakterį, didina pasitikėjimą savo jėgomis bet kokioje kritiškoje gyvenimiškoje situacijoje. Čempionės titulą iškovojo ir Vytautė Jucikaitė (iki 80 kg+). Finale Vytautė buvo pranašesnė už Benitą Mackevičiūtę (Panevėžio r.).

Atkakliai kovojo vaikinai. Gerai pasirodė Reinaldas Pužauskas (iki 71 kg) ir Mažvydas Žemaitaitis (iki 86 kg). Abu iškopė į finalą ir tapo čempionais. Reinaldas kovoje dėl pirmos vietos buvo techniškesnis už Bakarį Motieką (Panevėžio r.), o Mažvydas užtikrintu stiliumi nugalėjo Aironą Kazlauską iš Kalvarijos. Bronzos medalius pelnė mūsiškiai Vytenis Vyštartas (iki 48 kg), Edvinas Dauškantas (iki 51 kg) ir Ignas Žemaitis (iki 60 kg). Ignas pralaimėjo pusfinalio kovą ukrainiečiui Nikolaj Zamjatin. Beje, ukrainiečių atstovų buvo iš keturių klubų. Nepasisekė Neilui Greičiui (iki 67 kg) – pralaimėjo pirmą kovą būsimajam sidabro medalio laimėtojui Šender Aleksandravičiui (Jonava).

Bokse nėra lygiųjų…

Varžovas bokso ringe – judantis taikinys. Du konkurentai kvadrate už virvių. Kuris kurį ataus? Kova gali būti apylygė, bet lygiųjų nebus. Laimės stipresnis, greitesnis, ištvermingesnis, smagiau, taikliau mušantis. Tam ir lipama į ringą. Čia nepabėgsi, o susvyravus pasitikėjimui savo jėgomis – prapultis. Šilutiškis Markas Užkuraitis (iki 80 kg) Jonavoje vyrų ringe abu savo varžovus nokautavo jau pirmame raunde. Pirmas nuo jo šoninių smūgių į kūną ir galvą griuvo tauragiškis Martynas Naujokas. Finale Markas greit patiesė Andrėjų Tkalič (Kėdainiai). Jo varžovai nuo ringo grindų kėlėsi svyruodami. Užbaigti kovas nokautais – didelis pranašumas. Ringo teisėjui beliko pakelti nugalėtojo ranką, o taip skaudžiai pralaimėjusį – užjausti. Kovojant ringe nėra gailesčio. Apsikabinti, tekštelėti vienas antram per petį galima po kovos.

Šilutiškis sunkiasvoris Martynas Kasperavičius (92 kg+) pirmoje kovoje paėmė viršų prieš Arną Kazakevičių (Pasvalys). Martynas neseniai treniruojasi ir dar tik pradeda boksininko karjerą. Jo talkininkas – kovotojo charakteris. Finale M. Kasperavičius pralaimėjo Edvinui Puškoriui (Palanga). Martynui įteiktas sidabro medalis. Moterų ringe šilutiškė Lina Paldauskaitė (iki 48 kg) finale nugalėjo Vanesą Vaičiulytę (Prienai).

Tarptautiniame jaunučių turnyre  sužibo šilutiškis Elijus Barcevičius (iki 32 kg), laimėjęs visas tris kovas nepaliaujamai atakuodamas. Jaunučiai kovoja 3 raundus po pusantros minutės. Elijus apkūlė du lietuvaičius ir ukrainietį. Jis ėjo į priekį be jokios baimės ir vertė trauktis varžovus. Anot trenerio V. Murausko, malė rankomis nesustodamas, nepavargdamas it mašina. Treneriams ir teisėjams E. Barcevičius padarė didelį įspūdį. Jo boksavimasis primena buvusio traksėdiškio Evaldo Petrausko artimos kovos stilių, pagrįstą galingais smūgiais kabliu. Evaldą į didžiuosius pasaulio bokso vandenis išplukdė treneris Vincas Murauskas. Elijus jau vadinamas antruoju Evaldu. Na, laikas parodys, bet užuomina rimta. Sidabro medalį jaunučių turnyre iškovojo Neilas Zalcas (iki 36 kg).

Čempionato metu 26 treneriai pasirašė peticiją Lietuvos bokso federacijai (LBF). Jos esmė: leisti šešiolikamečiams jauniams, gavus gydytojo pažymą, sutikus tėvams ir treneriui, dalyvauti jaunimo (17-18 m.) čempionatuose. Anksčiau tokia praktika egzistavo. Vos metais jaunesni vaikinai yra tapę jaunimo čempionais, pavyzdžiui, buvę Šilutės sporto mokyklos garsūs auklėtiniai Edgaras Skurdelis, Evaldas Petrauskas, kiti. Tokios pergalės jaunam boksininkui suteikia didesnį pasitikėjimą savo jėgomis, motyvuoja treniruotėms. Nė vienas treneris neišleis į ringą tinkamai nepasiruošusio jaunesnio auklėtinio kovoti su vyresniu varžovu. Šia prasme ironiška trenerio V. Murausko, petcijos organizatoriaus, pastaba: “Į tarpdurį nekišam vaiko galvą”. Ar į peticiją atsižvelgs, ar bus užsispirta nieko nekeisti..?