Tarybos narių veiklos ypatumai: nuo dalyvavimo koncertuose, pietavimų mokyklų valgyklose iki Grabupėlių kaimo smarvės
Taip jau likimas lėmė, kad prieš gerą dešimtmetį man teko palikti Šilutę ir apsigyventi kitame Lietuvos krašte. Neretai sugrįžtu aplankyti giminaičių, draugų, buvusių kolegų. Meilė gimtajam Mažosios Lietuvos kraštui niekur nedingo. Šių laikų galimybės – neribotos, internete galima rasti visokiausios informacijos apie tai, kas vyksta Šilutėje. Savivaldybės tinklapyje arba „Šilokarčemos“ portale domiuosi tuo, ką veikia Šilutės politikai. Šįkart su „Šilokarčmos“ skaitytojams noriu pasidalinti mintimis apie Savivaldybės tarybos narių 2022 metų veiklos ataskaitomis.
Atsiskaitė laiku tik penki politikai
Klausimas – kodėl iki vasario 3 d. tik kas penktas Šilutės r. savivaldybės tarybos narys pateikė savo veiklos viešą ataskaitą. Ar tai reiškia, kad kiti nieko neveikė ir neturi dėl ko atsiskaityti?
2022-aisiais dalyvavo net 70-yje renginių!
Labiausiai nustebino Tarybos narės, neseniai Šilutės Žibų pradinės mokyklos direktorės pavaduotoja tapusios Alinos Urbonienės veiklos ataskaita. Ji maždaug šešis kartus didesnė savo apimtimi nei įprastos kitų politikų veiklos ataskaitos. Palyginus kitų Tarybos narių ir Alinos veiklos ataskaitas atrodo, kad arba kiti politikai beveik nieko neveikia pamario krašto gerovės link, arba jie neturi tokio didelio stalinio kalendoriaus, kuriame galėtų pažymėti kurią dieną, o gal ir tikslią valandą, ką nuveikė...
A. Urbonienė rašo, kad ji Taryboje priklauso valdančiosios daugumos koalicijai, taip pat yra Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ (teisingai turėtų būti ne Demokratų partijos, o Demokratų sąjungos, - aut. pastaba) frakcijos narė, pirmininkauja Tarybos Socialinių reikalų komitetui.
Kruopščioji Alina, tiksliai su datomis išvardinusi daugybę nuveiktų darbų, vis dėlto prisipažįsta: „Nedalyvavau 2 Tarybos posėdžiuose ir 1 neeiliniame Tarybos posėdyje“. Bet užtat kiek dalyvauta – suskaičiavau jos veiklos sąraše net 70 renginių. Iš tikrųjų tai nėra toks jau didelis politikės darbas – kas penkias dienas po vieną kokį nors posėdį, nuvykimą į parodą, susirinkimą, sąskrydį, koncertą ir pan.
Štai keletas iš jų:
2022-01-13 Dalios Jankauskienės tapybos paroda „Sustoti. įkvėpti, gyventi Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje;
2022-01-28 Mėgėjų meno kolektyvų paraiškų vertinimo komisijos pasitarimas;
2022-02-02 Mėgėjų meno kolektyvų paraiškų svarstymo ir finansavimo nuotolinis posėdis;
2022-02-16 Vasario 16-osios minėjimas;
2022-10-13 Šilutės rajono savivaldybės suaugusiųjų šokių kolektyvų apžiūra Juknaičių seniūnijos salėje...
Dalyvauta karybos posėdyje, pikete Vilniuje ir t. t.
Iš ataskaitos sužinome, kad A. Urbonienė yra mėgėjų meno kolektyvų projektų vertinimo komisijos pirmininkė, vieno centro stebėtojų tarybos pirmininkė, taip pat triūsia dar keturiose vertinimo, įamžinimo komisijose. Stebėtinas darbštumas. O gal tik taip atrodo? Moteris kandidatuoja į tarybos narius ir šiuose Savivaldos rinkimuose.
SMARVĖ – didžiosiomis raidėmis
Tarybos narė Sandra Tamašauskienė rašo: „Per ataskaitinius 2022 metus dirbau vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Šilutės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentu ir atsakomybe savo rinkėjams bei rajono bendruomenėms“.
Iš tikrųjų tokių dalykų gal ir nereikėtų rašinėti, tai Tarybos nariams yra privaloma, dėl to jie priesaiką davė kadencijos pirmajame posėdyje. Tokie teiginiai man primena Hipokrato priesaiką, kurią duoda medikai, bet paskui kai kurie ją sulaužo... Ir nieko, dirba toliau...
Man labiausiai įsiminė du S. Tamašauskienės berods iki galo atlikti darbai. Paskaitykime, ką jis rašo: „Didžiausias mano laimėjimas - pergalė prieš SMARVĘ. Keletą metų iš eilės dėl iš Grabupių pusės sklidusios smarvės kentėjo Grabupių, Grabupėlių, Šilutės miesto ir priemiesčio, net Traksėdžių gyventojai. Dvejus metus aktyviai siekiau, kad būtų atliekamas tyrimas Šilutės mieste ir apylinkėse, tyrimas užtruko ir dėl karantino, bet baigėsi sėkmingai. Šios pergalės nebūčiau pasiekusi be gyventojų pasitikėjimo ir bendradarbiavimo, ypač Grabupių gyventojų.“
Ir nuo SMARVĖS Sandra perina prie šventų dalykų: „Mano iniciatyva Šilutės rajono savivaldybė yra Švento Jokūbo kelio savivaldybių asociacijos narė. Jaučiu krikščionišką pareigą populiarinti mūsų krašte šį seniausią Europos kultūros kelią. 5 metus kartu su Šilutės Vydūno ir Švėkšnos gimnazijų mokytojais organizuojame piligrimų žygį Šilutė-Gardamas-Švėkšna-Šilutė. Dalyvių vis daugėja: praėjusiais metais dviračiais ir pėsčiomis keliavome apie 100 piligrimų!“
Pastarasis darbas dabar jau labiau panašus į poilsį.
Konservatorė kandidatuoja šį kartą tik į Šilutės rajono savivaldybės tarybą.
A. Endziną erzina valdantysis „buldozeris“
Tarybos narys Audrius Endzinas savo veiklos ataskaitą pradeda tokiais žodžiais: „Su kovo mėnesio rinkimais baigiasi šios kadencijos Šilutės rajono savivaldybės tarybos darbas. Sudaromos sąlygos naujai išrinktiems rajono politikams imtis Savivaldybės reikalų“. Gal ir gerai, kad į Tarybą gali patekti nauji veidai...
Gal kiti nuveiks daugiau? Liberalas apgailestauja: „Deja, reikia pripažinti, kad ir kokius pasiūlymus Savivaldybės taryboje teikiau tiek aš pats, tiek bet kuris kitas opozicijai priklausantis Tarybos narys, - visi jie buvo ,,buldozeriu“ nustumiami į šoną. Tiesa, kai kurios idėjos vėliau, jau kaip administracijos sprendimai, buvo įgyvendintos, pvz., sudarant galimybę rajono mokytojams nemokamai pasiskiepyti nuo gripo. Tačiau tokių sprendimų, deja, buvo mažai. Kita vertus, reikia pastebėti, jog valdančios daugumos atstovai nepateikė jokių konkrečių pasiūlymų. Nė vieno. Sekretoriatas nefiksavo nė vieno valdančiajai daugumai priklausančio Tarybos nario pasiūlymo (bent jau apie tai nėra jokių dokumentų, gal atsiras...). Visi Tarybos sprendimai buvo paruošti ir pristatyti administracijos, kuriai ilgą laiką vadovavo administracijos direktorius V. Pozingis, beje, daugumos pasitikėjimą praradęs tik iškėlus jam baudžiamąją bylą - opozicija jo kandidatūros nepalaikė nuo kadencijos pradžios, nuolat reiškė pastabas dėl blogo darbo ir nepagarbaus elgesio su gyventojais, reiškė nepasitikėjimą.“
Audrius išreiškė viltį, jog, nepaisant akivaizdaus dabartinės opozicijos ignoravimo, laimėjusi rinkimus dabartinė opozicija nesielgs taip pat su būsimąja. O esant kitokiam rinkimų rezultatui, valdančioji dauguma labiau realizuos demokratijos duotus instrumentus, atsisakydama vis dar (kaip apmaudu) vyraujančio demokratinio centralizmo principo. „Linkiu rajono gyventojams išsirinkti politikus, kurie nebijotų pakelti galvas ir sakyti bei balsuoti Tarybos posėdžiuose taip, kaip galvoja“, - tokiais žodžiais baigia ataskaitą A. Endzinas. Jis taip pat kandidatas į Šilutės rajono savivaldybės tarybą.
Dirbo valdančiojoje daugumoje
O štai Tarybos narys Edvardas Jurjonas šią, jau besibaigiančią, kadenciją dirbo valdančiojoje daugumoje. Jis nerašo nieko blogo prieš opoziciją, bet užtat išsamiai išvardina renginius, kuriuose praėjusiais metais teko dalyvauti.
„Dalyvavau miestelių šventėse, Laisvės gynėjų, Lietuvos valstybės atkūrimo, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienų minėjimuose. Susitikinėjau su Šilutės miesto bei rajono žmonėmis, bendravome aktualiais klausimais. Kartu su kolegomis nepritarėme rinkliavos didinimui už atliekų tvarkymą. Su Savivaldybės atliekų tvarkymo kontrolieriumi ir kitais darbuotojais ieškome vidinių resursų šiai situacijai išspręsti. Lankiausi Šilutės ir rajonų mokyklų valgyklose, pietaudavau ir aptardavome su maistą gaminančiu kolektyvu, ką būtų galima pagerinti, kad vaikai gautų kuo sveikesnį maistą“, - tokie paskelbti „Laisvės ir teisingumo“ atstovo prisiminimai. Politikas vėl kandidatuoja į Šilutės rajono savivaldybės tarybą.
Lijana paskendus problemų sprendime
Mane stebina Tarybos narės Lijanos Jagintavičienės sugebėjimas visur suspėti, apie viską išmanyti ir kilimas politikos laiptais aukštyn. Dar visai neseniai ji blaškėsi ne toje partijoje (manau). Po šios skyriaus paleidimo ji tapo Lietuvos regionų partijos Šilutės skyriaus pirmininke, o artėjančiuose savivaldybių rinkimuose kandidatuoja į merus.
„Nuolat dalyvavau įvairiose iniciatyvose, renginiuose, stengiausi skubėti į pagalbą kiekvienam, kuris kreipėsi. Taigi, daug bendrauta su rinkėjais. <...> Praėjusiais metais nemažai žmonių patys negalėjo išspręsti problemų, susijusių su elektros tiekėjo ar apmokėjimo klausimais. Buvo tokių, kurie už bendrą elektrą mokėjo ir namo administratoriui, ir elektros tiekėjui. Teko parengti raštus, kad žmogui būtų gražintos sumos, kurios buvo permokėtos“, - ataskaitoje teigia L. Jagintavičienė.
Jos ataskaitoje taip pat skaitome: „Teko ne vieną prašymą padėti užpildyti ir dėl žemės nuomos, kurie buvo pateikti Nacionalinei žemės tarnybai.
Pagalbos kreiptasi ir dėl antstolių, kurie nuskaičiuodavo žmonėms beveik visas gaunamas pajamas. Po suruoštų prašymų, problemos išspręstos – nuskaičiuojama fiksuota suma. Kreipėsi ir tokių gyventojų, kuriems reikėjo padėti išsiaiškinti, kokios socialinės paslaugos ir išmokos jiems priklauso bei dėl daugybės kitų problemų. Daug bendrauta su žemės ūkio veikla užsiimančiais asmenimis, pienininkystės ūkį turinčiais ūkininkais.“
L. Jagintavičienė nepraleido nė vieno Tarybos posėdžio.