Geras pienas – ne vanduo, o ūkininkas – ne šuo
Kovo 23-iąją Vilniuje, šalia Seimo, vyko ūkininkų protesto akcija, kurioje dalyvavo ir Šilutės rajono ūkininkai. Prie Seimo susirinkę ūkininkai išsakė nepasitenkinimą dėl Žemės ūkio ministerijos ir Vyriausybės reakcijos į kilusią krizę.
Ūkininkų nepasitenkinimą sukėlė nuo metų pradžios stipriai kritusios žaliavinio pieno kainos. Dėl to vyksta ir kitokie protestai – pienas buvo pilamas į laukus, dalijamas gyventojams.
Piketą organizavo Lietuvos pieno gamintojų asociacija, o palaikymą pieno gamintojams antradienį išreiškė ir kitų žemės ūkio šakų atstovai, taip pat dalyvausiantys proteste.
Mitingo organizatoriai reikalauja „gelbėti visą žemės ūkį“: vienas pagrindinių pieno ūkininkų reikalavimų – skirti 40 mln. eurų patirtiems nuostoliams kompensuoti.
ŽŪM yra pasiūliusi suteikti 8 mln. eurų paramą už laikomas karves, tačiau ši suma, organizatorių teigimu, yra nepakankama. Taip pat reikalaujama žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atsistatydinimo, susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte.
Prieš mitingą ūkininkai surengė spaudos konferenciją. Joje savo pozicijas išsakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos narys Darius Viliušis, Lietuvos vidutinių ūkių asociacijos narys Vytautas Buivydas, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos narys Mindaugas Šukys, Lietuvos šeimos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Vytautas Buivydas, Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas.
„Keliami keli klausimai. Ne tik pieno, kurio kaina stipriai kritusi, klausimas. Matome, tai yra labai didelis diskriminacinis elementas pieno sektoriuje. Labai svarbus klausimas, keliama problema, kad reikia tvirčiau kontroliuoti žemės naudojimą ir pardavimą. Iškyla Aplinkos ministerijos siūlymai visiškai atpalaiduoti žemės pardavimą Lietuvoje, kas sukeltų grėsmę bendram nacionaliniam saugumui. Ir pasirodęs klausimas dėl mokestinės sistemos. Vėlgi dėl formavimo, kas sukeltų problemas vidutinių ūkių išlikimui, tikro ūkininko darbui tęsimui“, – kalbėjo Žemės ūkio rūmų pirmininkas A. Svitojus.
Ūkininkas V. Buivydas priminė, kad dėl žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo ilgą laiką kovota – kad jis veiktų, kad nebūtų galimybės apeiti šio įstatymo ir įsigyti daugiau nei 500 ha žemės.
„Dabar girdime iš Aplinkos ministerijos iniciatyvą, jog tas įstatymas turi būti naikinamas, ir mes, ūkininkai, suprantame, kad konkurencinėje kovoje su stambiais investiciniais fondais bus sudėtinga kovoti. Tas ūkių nykimas ir toliau tęsis. Kita problema – mokesčių reforma. Jau dabar matome, kad yra naikinamos tam tikros lengvatos nekilnojamam turtui, ir šioje vietoje smulkieji ūkininkai turės iššūkį, po kurio klausimas, kiek po jo galės išgyventi. Šiandien esmių esmė – pienas. Pieno krizė ir subūrė ūkius. ŽŪM informavo, kad bus 8 milijonų skiriama parama ir ta parama planuojama padalinti pagal laikomų karvių skaičių. Mes, žemdirbių atstovai, nesutinkame su tuo. Nes manome, kad tai neteisinga. O teisingumas turėtų būti tame, kad paramą turėtų gauti tie ūkiai, kurie išties negauna savikainos kainos ir patiria didžiulius nuostolius“, - kalbėjo V. Buivydas.
Priminta, kad nėra normalu, jog iš vienų ūkininkų tos pačios kokybės pieną superka po 15 ct už litrą, o yra ir tokių, kuriems sumokama po 70 cnt. Tokie ŽŪM duomenys.
Žemės ūkyje yra daug problemų. Tai parodo ir skaičiai iš ūkininkavimo veiklos pasitraukimų.
2020 m. sausio 1 d. buvo per 114 000 ūkininkų, o šiandien belikę 86 000 ūkininkų. Per keletą metų netekta ketvirtadalio ūkininkų. Jei ir toliau nestabdysime to, Lietuvos kaimas ištuštės.
Nuo 11 val. prie Seimo buvo dalijamas pienas. Greta rinkosi protestuotojai, nešini plakatais „Mus naikina ne tik vilkai, bet ir valdžia“, „Geras pienas – ne vanduo, ūkininkas – ne šuo“, „Atvežėme šūdo, nes gerai mokate jį malti“ ir kt.
Mitingo organizatoriai reikalavo gelbėti žemės ūkį. Vienas pagrindinių pieno ūkininkų reikalavimų – skirti 40 mln. eurų patirtiems nuostoliams kompensuoti.