Stintų naktis Rusnėje pritraukė gausybę smalsuolių

2015-03-25, Gerda BELOKOPYTOVA
Atvykusius į salą svečius ir pačius rusniškius šeštadienio vakarą viliojo kepamos stintos, verdamos žuvienės ir kitokių gardumynų skleidžiamas gardus aromatas.
Atvykusius į salą svečius ir pačius rusniškius šeštadienio vakarą viliojo kepamos stintos, verdamos žuvienės ir kitokių gardumynų skleidžiamas gardus aromatas.
Kovo 21-osios vakarą Skirvytėlės upės vingyje prie Pakalnės upės klevo vykęs išskirtinis renginys „Stintų naktis Rusnėje“ susilaukė išties didelio pasisekimo. Gamta Rusnės salą myli – nors visą dieną žemę merkė lietus, o vakarop ėmė snigti, šventės metu dangus išsigiedrijo. Pirmą kartą organizuota Stintų naktis, panašu, kad taps tradiciniu renginiu, kupinu geros nuotaikos, bendravimo ir, žinoma, apgobtu šviežių agurkų kvapo.

Atvykusius į salą svečius ir pačius rusniškius šeštadienio vakarą viliojo kepamos stintos, verdamos žuvienės ir kitokių gardumynų skleidžiamas gardus aromatas. Šventės organizatoriai – Salos etnokultūros ir informacijos centras – šventės vietai suteikė paslaptingumo. Aplink liepsnojo fakelai, laužai, prasklaidantys nakties tamsumą. O jau patiekalų gardumas! Vienur keptuvėse čirškėjo sidabrašonės žuvelės, kitur puoduose kunkuliavo išskirtinė žuvienė. Buvo galima paragauti ir saloje surinktų žolelių arbatos, ir Rusnės punšo, ir pagal įvairiausius receptus paruoštų stintų. Tik spėk ragauti. Nors aplink siūbavo žvarbus vėjas, susirinkusiųjų jis neišgąsdino. Visi smagiai dalyvavo vakaro programoje.

Štai ant scenos pasirodė šokių kolektyvai „Rusnietis“, „Juknaičiai“ bei jaunieji Rusnės pagrindinės mokyklos šokėjai. Mažosios Lietuvos dainų atliko rusniškių folkloro ansamblis „Sklada“. Netrūko tąnakt ir kitokių pramogų.

Stintų valymo varžybos

Organizuotose stintų valymo varžybose išdrįso dalyvauti tik moterys, vyrų, deja, nesulaukta. Po atkaklios kovos paaiškėjo, kad pirmąją vietą laimėjo žuvies įmonėje dirbanti Danutė, antrąją vietą užėmė Lina, o trečioji vieta atiteko Silvijai. Visos prizinių vietų nugalėtojos – rusniškės, kurioms atiteko gardžios dovanos. Tiesa, senieji stintautojai šias agurkais kvepiančias žuveles kepdavo nevalytas. Tačiau ilgainiui tradicija pasikeitė ir šiuo metu daugelis jas prieš kepdami išvalo.

Prisiminimuose gyvuojanti stintų žvejyba

Renginio vedėjos Jolitos Švagždienės  kalbinta Genefa Endriukaitienė – čia gimusi, užaugusi ir šeimą sukūrusi rusniškė, save vadinanti salos senbuve, pasakojo, kad vaikystėje kartu su tėvais eidavo žvejoti stintų. O žvejodavo jas keseliais. „Kai eidavome stintauti, jau būdavo šilta, žolėje net varlytės šokinėdavo. Tėvukas keseliu sugriebdavo stintas, o mes jų pilnus kibirus namo nešdavome. Stintas pildavome į statines ir sūdydavome. Patys valgydavome kiek norėdavome ir kitiems dar dalindavome. Visiems jų užteko. Kas atvažiuodavo, tas ir prisigaudydavo“, - pasakojo G. Endriukaitienė.

Stintmetis – nepaprastas metas

Apie šį išskirtinį laiką, kuomet Rusnės saloje verda gyvenimas ir dieną, ir naktį susirinkusiesiems pasakojo žvejys Algimantas Dirsė. Juk tai laikas, kuomet Rusnė pavirsta žvejybos sostine, o salos pakrantes „nusėja“ savotiški žvejų kaimeliai, kuriuose „verda“ atskirtas gyvenimas. „Stintmečiu žvejams susimaišo diena ir naktis. Dienomis miegame, o naktimis žvejojame. Nors jau atsiranda ir dieninė stintų žvejyba. Niekas nėra tiksliai pasakęs, kur stintos būna dienos metu“, - kalbėjo A. Dirsė. Žvejys sakė, kad anksčiau verslinė žūklė vykdavo tik keseliais, dugnu traukiamu tinklu. „Dabar, atsiradus daugybei žvejų mėgėjų, stintos žvejojamos ir dugninėmis meškerėmis. Niekada negalime žinoti, ar tais metais stintų bus daug, ar mažai. Tai reguliuoja gamta ir mes esame visiškai nuo jos priklausomi“, - teigė A. Dirsė.

Stintos neskubėjo lįsti į graibštus

Stintų naktyje, apsiginklavę žvejybiniais graibštais ir žvejo kostiumais, rusniškiai žvejai bandė stintauti. Deja, sidabrašonės neskubėjo džiuginti gausumu. Iš pirmojo karto žvejui Alvydui Neceliui pavyko pagauti vos vieną stintelę. „Dabar vanduo yra per žemai, todėl ir nepavyksta jų pagauti. O kai vanduo būna aukštai – stintų būna pilna“, - kalbėjo jis.

Šventės data – nustatyta mokslininkų

Stintų nakties organizatoriai „Šilokarčemai“ pasakojo, kad šventės datą nustatė mokslininkai.  Tokia šventė – tai puikus būdas supažindinti žmones su mūsų krašto tradicijomis. Stintų nakties organizatoriai apgailestavo, kad Lietuvos kultūros fondui teiktas projektas, šventės finansavimui gauti, nesulaukė pritarimo... Vis dėlto, anot organizatorių, rėmėjų dėka pavyko įgyventi šį sumanymą ir šventę surengti patiems.

O susirinkusiųjų gausus būrys, atvykęs ne tik iš Šilutės rajono, byloja apie tai, kad tokių etnografinių renginių, kupinų mūsų protėvių tradicijų ir papročių, žmonėms reikia. Juk taip įdomu pažvelgti į praeitį.

Į naktinį rusniškių renginį atvyko ir kaimyninės bendruomenės iš Juknaičių ir Usėnų, o jų kiemeliuose taip pat kunkuliavo puodai ir keptuvėse spragsėjo mažosios stintelės. 

Stintų nakties dalyviai neišsigando žvarbaus oro ir toliau linksminosi su šiuolaikinės muzikos atlikėjais Mykolu Eiva ir Kornelija Čepyte.


Foto galerija

Atvykusius į salą svečius ir pačius rusniškius šeštadienio vakarą viliojo kepamos stintos, verdamos žuvienės ir kitokių gardumynų skleidžiamas gardus aromatas.„Stintmečiu žvejams susimaišo diena ir naktis. Dienomis miegame, o naktimis žvejojame“, - apie stintmečio ypatimus susirinkusiesiems pasakojo žvejys A. Dirsė.Iš pirmojo karto žvejui Alvydui Neceliui pavyko pagauti vos vieną stintelę.Iš pirmojo karto žvejui Alvydui Neceliui pavyko pagauti vos vieną stintelę.
Stintų naktyje, apsiginklavę žvejybiniais graibštais ir žvejo kostiumais, rusniškiai žvejai bandė stintauti.Stintų valymo varžybų prizininkės (iš kairės): rusniškės Silvija, Danutė ir Lina.Genefa Endriukaitienė – čia gimusi, užaugusi ir šeimą sukūrusi rusniškė, save vadinanti salos senbuve, pasakojo, kad vaikystėje kartu su tėvais eidavo žvejoti stintų.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!