Kaip atnaujinti elektros instaliaciją bute?
Senos elektros instaliacijos, įrengtos prieš kelis dešimtmečius, dažniausiai prireikia modernizavimo, siekiant pritaikyti prie naujų reikalavimų ir užtikrinti naudojimo saugumą. Darbų apimtis priklausys nuo jų būklės ir planuojamo išplėtimo, dažnai apima elektros instaliacijos keitimą visame name ir papildomų elektros grandinių, pritaikytų naujoms užduotims, sukūrimą.
Kaip modernizuoti elektros instaliaciją?
Montavimo konfigūravimą, kabelių ir valdymo bei apsaugos įtaisų parinkimą atlieka įgaliotas elektrikas. Elektros instaliacijos modernizavimas prasideda nuo visų kištukinių lizdų, apšvietimo taškų, jungčių, taip pat valdymo ir apsaugos įrenginių montavimo vietų nustatymo. Tuo pačiu surinkimo taškus priskiriame konkrečioms grandinėms, su tinkamai parinkta apsauga.
Maitinant iš trifazio tinklo, padalijimas į grandines turėtų užtikrinti tolygiausią atskirų fazių apkrovą. Taip pat verta jungti grandines taip, kad į kiekvieną vidų būtų tiekiamas maitinimas iš dviejų skirtingų fazių, o tai sugedus vienai iš jų leis bent iš dalies naudotis šios patalpos elektros prietaisais.
Dauguma senų įrenginių buvo klojami metaliniuose vamzdžiuose su vidine stogo dangos izoliacija, vedami į panašios konstrukcijos jungiamąsias dėžes arba instaliacines dėžes ir naudojant viengyslius kabelius.
Praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje pasikeitus elektros instaliacijos klojimo technologijoms, išpopuliarėjo jų klojimas daugiagysliais kabeliais, pritvirtintais tiesiai po tinku, o varines gyslas dažnai keičia aliuminis.
Montavimo būklės įvertinimas
Pagrindinis elektros skydas, kuris tarnauja kaip valdymo ir apsaugos mazgas, turi būti šalia įėjimo į namą, lengvai pasiekiamoje vietoje. Paprastai jis įrengiamas koridoriuje. Jo dydis nustatomas pagal aparatūros modulių, kurie gali būti montuojami jo viduje, skaičių, o tai savo ruožtu priklauso nuo instaliacijos išsivystymo laipsnio. Skirstykloje rekomenduojama suplanuoti pagrindinį jungiklį, atjungiantį maitinimą tiems įrenginiams, kuriems nereikia nuolatinio maitinimo. Jo dėka prieš išeinant iš namų nereikės tikrinti, ar visi imtuvai buvo atjungti, o tai savo ruožtu padidins įrenginio naudojimo saugumą.
Didelės apimties įrengimo metu verta įvesti savo identifikavimo kodą, kuris vėliau palengvins teisingą prijungimą prie maitinimo šaltinio. Skaičių raidžių žymėjimas gali būti sukurtas pagal taisyklę - pirmasis skaitmuo yra grandinės numeris, tada raidė, apibrėžianti įrangos tipą, o vėlesni skaitmenys, simbolizuojantys likusį įrenginį šioje grandinėje.