Lietuvos OCR sporto lydere tapusi pedagogė: šalutinis treniruočių efektas – gražus kūnas

2023-06-13, Dominykas GENEVIČIUS, Sportland.lt
Sandra Liutkė. Runmageddon varžybų organizatorių nuotr.
Sandra Liutkė. Runmageddon varžybų organizatorių nuotr.
Lietuvoje sparčiai populiarėja ekstremalus bėgimas su kliūtimis (OCR). Mūsų šalyje organizuojamos vis aukštesnio lygio varžybos, sparčiai auga dalyvių skaičius, o papildomą impulsą šiam sportui suteikė ir tai, kad OCR sprinto distancija pripažinta oficialia šiuolaikinės penkiakovės rungtimi ir 2028 metais turėtų būti olimpinėje programoje.

OCR bėgimas pasižymi savo kliūčių įvairove ir sudėtingumu. Jos iš ties reikalauja pakankamai stipraus kūno bei tam tikrų įgūdžių. Natūralu, kad dėl to tarp varžybų dalyvių daugiausiai matome vyriškos lyties atstovus. Ar tai reiškia, kad moterims šis sportas netinka? Nieko panašaus. Ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pergales skinanti Sandra Liutkė įsitikinusi – OCR sporte savo vietą gali atrasti kiekvienas.

„Sportlandmagazine.lt“ pakalbino S. Liutkę apie atsiradusią aistrą ekstremaliam bėgimui, šio sporto ypatybes bei tikslus.

- Kaip prasidėjo jūsų kelias būtent OCR sporte?

- Esu pedagogė, dirbu su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais mokiniais. Sportas mane nuolat lydėjo kaip fizinė veikla, kad pailsinčiau galvą nuo darbo. Laisvalaikiu aš aktyviai sportavau sporto salėje, bėgiojau, lankiau grupines „CrossFit“ treniruotes. Mano kūnas buvo fiziškai stiprus ir treniruotas, bet viduje kažko trūko.

Pirmosios mano OCR varžybos buvo 2019 metais Šilutėje „Kiškio dauba“. Nors joms specialiai nesiruošiau ir dar nelabai supratau, kas tas ekstremalus bėgimas, laimėjau pirmą vietą. Po šių varžybų viduje pajutau pilnatvės jausmą. Adrenalinas, kliūčių įveikimas, bėgimas, varžymasis, įvertinimas – visa tai mane įtraukė. OCR sporte mano karjera prasidėjo žaibiškai greitai ir sėkmingai. Kitose varžybose „Alfa Run“ taip pat iškovojau pirmą vietą ir po jų supratau, kad tai mano didžioji aistra, kad čia mano vieta ir nuo jų prasidėjo mano tikrasis kelias profesionalios sportinės karjeros link. Po šių varžybų susipažinau su „OCR Baltic Warriors“ komanda ir savo treneriu Dainiumi Liutkumi. Toliau prasidėjo kryptingos tiek bėgimo, tiek ir kliūčių įveikimo technikos treniruotės bei tikslingas fizinis pasirengimas OCR sportui.

- Kas jus labiausiai žavi OCR sporte? Ar niekada nekildavo mintis, kad tai – ne jums?

- OCR sportas labai įvairiapusis. Tu negali tiesiog gerai bėgti, ar tik būti fiziškai stiprus. Turi suderinti bėgimą, fizinę jėgą, kliūčių įveikimo techniką, kūno koordinaciją, greitą reakciją ir psichologiją. Mane žavi, kad turi būti universalus karys. Šiame sporte aktyviai dalyvauja visas kūnas – tenka bėgti, lipti, šliaužti, plaukti, kaboti, peršokti, nešti, tempti sunkumus ir t.t. Kiekvieną kartą įveikęs kliūtį gauni atpildo hormono (dopamino) pliūpsnį. Po varžybų jaučiuosi pati save nustebinusi, kai suprantu kokius dalykus galėjau padaryti veikiama adrenalino ir varžymosi atmosferos. Nuo pat pirmų varžybų nė karto nebuvau suabejojusi, kad tai ne man, o kaip tik, kad tai yra kas man labai patinka ir nuolat veža.

- Iš šono žvelgiant, kai kurios kliūtys būna gana sudėtingos – ko reikia norint užsiimti šiuo sportu? Ar moterims tai yra didelis iššūkis?

- Visų pirma reikia noro. Noro tobulėti, būti geresne savęs versija. Išeiti iš savo komforto zonos, kaip ir minėjau, pamatyti ir pajusti, kiek iš tikrųjų mes sugebame. Nereikia tikėtis, kad pirmose varžybose lengvai praskrisite visas kliūtis. Nėra neįveikiamų kliūčių. Kažkada ir man buvo didelis iššūkis padaryti prisitraukimą ar kabėti ant skersinio viena ranka, o dabar be vargo padarau daugiau negu dešimt prisitraukimų ir iškabu, viena ranka, daugiau nei pusę minutės.

Moterims ir merginoms patarsiu tiesiog išbandyti OCR varžybas nekeliant sau aukštų tikslų, pajusti malonumą ir pamatyti savo silpnas vietas, kurias reikia treniruoti. Toliau turėtų sekti tikslingas darbas su profesionaliu OCR treneriu. Šis sportas tikrai tinkamas ir merginoms, ir moterims, ir vaikams, ir senjorams. Daugumoje varžybų yra amžiaus kategorijos, kuriose galite varžytis su savo amžiaus ir lygio žmonėmis. O fizinės savybės yra ištreniruojamos.

Išduosiu paslaptį moterims, kad užsiimant OCR sportu gražus kūnas yra šalutinis treniruočių efektas. Dar vienas OCR treniruočių pliusas, kad beveik visos treniruotės vyksta lauke, gryname ore. Visiškai nebūtina užsidaryti sporto salėje.

- Esate Lietuvos OCR sporto lyderė, dalyvausite Europos čempionate. Ką jums reiškia galimybė atstovauti Lietuvai?

- Šiuo metu aktyviai ruošiuosi dalyvauti OCR Europos čempionate Vengrijoje ir po trijų mėnesių vykstančiame pasaulio čempionate Belgijoje. Atstovauti Lietuvai man yra didelė garbė ir atsakomybė, nes esu vienintelė moteris lietuvė, kuri varžysis elito kategorijoje su geriausios Europos sportininkėmis. Turiu svajonę Lietuvai iškovoti istorinę pergalę. Ir tikiu, kad tai taps realybe, nes dar niekada nebuvau tokios geros fizinės ir psichologinės formos. Mane treniruoja geriausias Lietuvoje OCR treneris ir atletas Dainius Liutkus. Europos čempionate kartu dalyvausime komandinėje rungtyje, kurioje turime tikslą iškovoti prizinę vietą.

Atstovaudama Lietuvai papildomo jaudulio nejaučiu. Priešingai, jaučiu papildomą motyvaciją, nes jau dabar sulaukiu daug palaikymo, paskatinimo. Labai smagu gauti palaikymo žinutes iš žmonių socialiniuose tinkluose, kurie tiki mano pergale.

- Sparčiai auga ir „OCR Baltic Warriors“ bendruomenė. Ar joje daugėja moterų? Ar pati stengiatės kažkaip pritraukti tiek jas, tiek jaunesnes mergaites, kad išbandytų ir pamiltų šį sportą?

- „OCR Baltic Warriors“ komanda auga tikrai sparčiai. Mes esame gausiausia komanda Baltijos šalyse. Moterys taip pat aktyviai jungiasi prie komandos. Mūsų komanda skatina šeimas sportuoti kartu. Treniruotėse ir varžybose dalyvauja žmonos, vyrai, vaikai ir net seneliai. Krūvis kiekvienam parenkamas pagal galimybes. O kas pats nenori ar negali sportuoti, tas aktyviai palaiko šeimos ir komandos narius. Mes OCR šeima. Didelė ir draugiška šeima.

Aktyviai dirbu populiarindama OCR sportą, noriu, kad kuo daugiau moterų ir merginų pajustų jo naudą ir malonumą. Mokyklose darome edukacijas, supažindindami jaunimą su OCR sportu, prisidedame prie vaikų stovyklų organizavimo, rengiame OCR varžybas suaugusiems ir vaikams, kviečiame į atviras treniruotes, dalinamės žiniomis ir patirtimi. Stengiamės, kad Lietuvos miestuose atsirastų OCR treniruočių aikštelės, kurios būtų prieinamos visiems.

Geriausias būdas pritraukti vaikus į šį sportą yra mano pačios rodomas užsidegimas ir rezultatai. Mūsų vaikai dažnai sako, kad nori būti panašūs į mane ir mano vyrą. Mums tai yra geriausias įvertinimas. Sportas labai suartina šeimą.

- Kokias turite svajones šiame sporte?

- Kažkada svajojau tapti žinoma savo gimtajame mieste. 2022 metais tapau populiariausia Šilutės sportininke ir buvau apdovanota už aukštus sportinius pasiekimus. Tobulėjant ir augant, auga ir svajonės. Dabar svajoju tapti Europos ir Pasaulio OCR čempione. Tačiau tai yra tik titulai, o didžiausia svajonė yra nuolat tobulėti. Nes tikiu, kad viskas yra įmanoma, jeigu labai nori ir nuosekliai, bei nuoširdžiai link to eini.

Kita svajonė yra, kad žmonės žinotų jog yra ne tik krepšinis ar futbolas, tačiau ir OCR sportas, aš padarysiu viską, kad savo pasiekimais tai paskatinčiau. Noriu palikti didelį pėdsaką OCR pasaulyje. Svajoju, kad Lietuvos ir ,,OCR Baltic Warriors‘‘ komandos vėliavos plevėsuotų ant nugalėtojų pakylos visose pasaulio valstybėse. Tokios būtų mano kuklios svajonės.

Sportland.lt


Straipsnio komentarai

aha,fainai2023-06-13
"Mūsų vaikai dažnai sako, kad nori būti panašūs į mane ir mano vyrą. Mums tai yra geriausias įvertinimas. Sportas labai suartina šeimą.". - pasake Liutke. Tikiuos kad Montvilas taip pat galvoja :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
aha,fainai2023-06-13
.. o noro papasakoti apie savo seima nebuvo, ka,Liutke ?? Komentaras patinka Komentaras nepatinka