Kodėl gruntavimas yra toks svarbus procesas? Kaip išsirinkti tikrai tinkamą gruntą darbams?
Nors šiuolaikinės architektūros srityje be gruntavimo neįsivaizduojami kiti darbai, tokia praktika Lietuvoje atsirado visai neseniai. Statybose dažniausiai pasirenkama naudoti gruntus, nes jie suteikia daug privalumų ir užtikrina kokybę, tačiau žmonės dažnai neatkreipia dėmesio, kad yra skirtingų gruntų su unikaliomis ir tam tikriems darbams pritaikytomis savybėmis. Atsakykite sau į keletą klausimų: kokio tikimasi grunto rezultato, kokią problemą turėtų išspręsti gruntas ir ar tikrai jo reikia?
Kur gali būti naudojamas gruntas?
Gruntas naudojamas vidaus ir išorės renovacijos darbuose. Priklausomai nuo gruntui skirtos užduoties ir norimo galutinio rezultato, juo galima dengti sienas, lubas ir grindis. Ne visi gruntai tinkami naudoti ant visų paviršių: pavyzdžiui, vienas tinka tik vidaus darbams, kitas tik sienoms ir luboms ir tik labai didelio tankio silpnai sugeriantiems mineraliniams pagrindams gruntuoti. Įvairius gruntus pagal jų paskirtį rasite: www.spalvusala.lt/lt/.
Imantis bet kokių statybos ar renovacijos darbų, dažniausiai yra tikslas – pasiekti patvarių ir nepriekaištingų rezultatų. Tam būtina tinkamai paruošti pagrindą: surinkti nuo paviršiaus kylančias dulkes, apsaugoti medžiagą nuo drėgmės prasiskverbimo, užtikrinti vienodą sukibimą su kitu sluoksniu. Gruntai užtikrina, kad apdailai naudojamos medžiagos gerai atrodytų ir neatšoktų nuo pagrindo, o tai taip pat padeda išvengti sienų ir lubų įtrūkimų. Gruntai taip pat padeda atkurti senus, susidėvėjusius, probleminius paviršius, kuriuos reikia atnaujinti.
Kam reikalingi gruntavimo darbai?
Grunto darbai pirmiausia atliekami tam, kad norima apdaila gražiai atrodytų ir kuo ilgiau tarnautų. Prieš pradedant darbus reikia įvertinti paviršių, kuris bus gruntuojamas. Taip pat privaloma patikrinti, ar pasirinktas tinkamas gruntas ir ar jis gali būti suderintas su pasirinktais dažais. Jei prieš tinkavimą naudojate gruntą ir pagrindą dengiate armavimo ar apdailos sluoksniu, gaminį rinkitės labai atsakingai: geriausiai įvertinkite pagrindo būklę ir, jei reikia, pataisykite. Gruntą atsargiai derinkite su pagrindine ir viršutine medžiaga, nes tinkamų derinių nėra daug.
- Lengviau pasirinkti gruntą, kuris bus naudojamas prieš ploną tinko sluoksnį, glaistą ar galutinę apdailą. Svarbiausia atsiminti, kad prieš dažant ar tapetuojant reikia naudoti giliai prasiskverbiantį gruntą, glaistas nesuderinamas su surišimą formuojančiais gruntais.
- Prieš klojant grindis taip pat atliekamas gruntavimas. Lipnusis jungiamasis gruntas geriausiai pasiteisina, jei liejate betono grindis, ant betoninių paviršių ar senų plytelių sluoksnių naudojate išlyginamąjį cementinį grindų mišinį. Tiek giliai kondicionuojantis gruntas, tiek sugeriantis kondicionuojantis gruntas, gali būti naudingi liejant grindis ant kitų paviršių.
- Jei paviršius turi būti gruntuojamas prieš įrengiant hidroizoliaciją, rekomenduojama naudoti tik giliai prasiskverbiantį gruntą, kuriame gausu geležies. Prieš klojant plyteles galima naudoti visų tipų gruntus, jei jie yra suderinami su pagrindu. Grunto suderinamumas su visomis medžiagomis ir paviršiais lemia galutinį jūsų darbo rezultatą.
Kada reikalingas gruntas, o kada jis neteikia jokios naudos?
Nepatyrusiems ir tiems, kurie nori patys užsiimti statybomis ar namų remontu gali būti sunku pasirinkti gruntą. Gruntas atrodo būtinas, tačiau kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kai šį etapą reikia praleisti, dėl to visus darbus geriausia patikėti profesionalams. Pirmiausia turėtumėte atsakyti į pagrindinį klausimą: ar jūsų konkrečioje situacijoje būtinas gruntavimo etapas. Lietuvoje grunto pagrindimo gali ir nereikėti. Viena dažniausių problemų – netinkamų gruntų parinkimas. Kiekvienas gaminys turi griežtai apibrėžtą naudojimo sritį. Todėl labai svarbu perskaityti gamintojo pateiktą gaminio techninių duomenų lapą. Kai kurie gruntai tapo tokie populiarūs, kad jau juokaujama, kad jie naudojami visur. Deja, ne visada įmanoma gauti kokybiškų rezultatų naudojant netinkamą ir net nereikalingą gruntą.