Energetiniai papildai galvijams – ar tikrai verta?
Veršiavimasis karvės organizme sukelia endokrininės sistemos, maisto medžiagų apykaitos, virškinimo sistemos pokyčius. Šie pokyčiai turi įtakos pašaro sausų medžiagų suvartojimui, ir pablogina energijos, gaunamos su pašaru, balansą. Mineralinių medžiagų apykaitos sutrikimai po veršiavimosi yra glaudžiai susiję su energijos apykaitos ligomis, o pastarosios daro didelę įtaką lytiniam ciklui. Jei gyvūno organizme trūksta energinių medžiagų, kraujo serume ilgainiui ima trūkti mineralinių medžiagų. Gerai žinoma, jog kalcis reguliuoja raumenų ir nervų jaudrumą. Sumažėjęs raumenų susitraukimas turi poveikį didžiojo prieskrandžio funkcijai; taigi mažesnis maistinių medžiagų suvartojimas veda į neigiamą energijos balansą. Tai lemia padidėjusią riebalų mobilizaciją, todėl padidėja rizika suriebėjusių kepenų sindromo ir ketozės pasireiškimui. Kokybiški energetiniai papildai galvijams padės išvengti ligų susijusių su neigiamu energijos balansu.
Kodėl yra svarbus energijos balansas?
Neigiamas energijos balansas laktacijos pradžioje yra pagrindinė pienininkystės ūkių problema, nes tuo metu naudojami dideli kiekiai koncentruotų pašarų. Kaip pasekmė, energijos atsargos pirmiausia mobilizuojamos iš kūno riebalų, todėl padidėja neestirifikuotų riebalų rūgščių ir beta-hidroksibutiratų koncentracija kraujyje.
Nesubalansuotas ar netinkamas pašaras, per didelis kūno įmitimas ir didelės koncentracijos estrogenų kiekis gali įtakoti neigiamo energijos balanso atsiradimą. Sutrikimas taip pat gali vystytis dėl distocijos, buvusios atsivedimo metu, infekcinių ir uždegiminių ligų, didelio intervalo tarp apsiveršiavimų. Neigiamas energijos balansas susijęs su įvairiomis ligomis po apsiveršiavimo, tokiomis kaip ketozė, šliužo dislokacija, mastitas, reprodukciniai sutrikimai ir placentos susilaikymas.
Dažniausiai neigiamo energijos balanso pasėkoje vystosi ketozė, kuri dažniausiai pasireiškia didelio produktyvumo ir aukštą kūno įmitimo balą turinčioms (nutukusioms) karvėms. Kartais pirmieji ligos požymiai gali būti pastebimi dar prieš apsiveršiavimą, tačiau dažniausiai jie pasireiškia per pirmuosius du mėnesius po apsiveršiavimo. Neigiamo energijos balanso ir ketozės profilaktikai labai svarbu lėtinti kepenų riebėjimo procesą ir riebalų mobilizaciją, taip pat skatinti gliukozės metabolizmą. Žinoma, kad niacino, metionino ir cholino chlorido turintys pašarų priedai gali aktyvinti riebalų transportą iš kepenų. Populiari ketozės profilaktikos priemonė yra pašaras, papildytas gliukozės pirmtakais. Plačiai naudojami gliukogeniniai prekursoriai alkoholiai – propilenglikolis ir glicerolis.
Kaip užtikrinti geresnį energijos balansą?
Šiuo metu pasaulyje tarp inovatyvių priemonių galvijų energijos balanso aprūpinimui didelis dėmesys skiriamas fermentų turintiems pašarų priedams. Pažymėtina, kad pieninių galvijų bandose vyrauja kukurūzų silosas, kuris kaip žinoma yra prisotintas krakmolo, todėl dažnai nėra suvirškinamas iki galo ir dalis maisto medžiagų prarandamos su išmatomis. Taip nutinka dėl sunkiai skylančio krakmolo, be to galvijo virškinamasis traktas nėra toks ilgas, kad gebėtų įsisavinti visą suėstą krakmolo kiekį. Šią problemą galima išspręsti fermentų tokių kaip alfa-amilazė ir beta-gliukanazė, padedančių skaidyti krakmolą, įterpimas į racioną. Pasikliaujant tik galvijo organizme pagaminamais fermentais ir jų skaidymu, dažnu atveju išmatose pastebimos nesuvirškinto pašaro dalelės ar grūdai, o taip atsitinka dėl fermentų trūkumo. Į racioną įterpiant minėtus fermentus, jau po 7-10 dienų galime pastebėti skirtumus išmatose. Papildomas fermentų kiekis galvijo virškinamajame trakte padės įsisavinti maisto medžiagas iš nesuvirškintą pašarą ir taip užtikrins geresnį energijos balansą.
Kokie yra pagrindiniai neigiamo energijos balanso profilaktikos principai?
Galima išskirti šiuos pagrindinius neigiamo energijos balanso profilaktikos principus:
1. Užtrūkusias karves reikia šerti daug ląstelienos turinčiais stambiaisiais pašarais, kad būtų stimuliuojama prieskrandžių veikla.
2. Užtikrinti, kad užtrūkusi karvė nenutuktų – idealu, kai kūno įmitimo balas veršiavimosi metu 3,5 balo vertinant 5 balų sistemoje.
3. Koncentratus į racioną įterpti nedideliais kiekiais (1 -2 kg) likus porai savaičių iki veršiavimosi.
4. Iš užtrūkusių karvių raciono į melžiamų karvių racioną reikia pereiti palaipsniui, negalima staigiai padidinti koncentratų kiekio.
5. Ankstyvosios laktacijos metu reikėtų vengti pašarų kurie savo sudėtyje turi daug ketogeninių medžiagų, pvz. siloso, kuriame labai daug sviesto rūgšties.
6. Profilaktika gliukoplastinėmis medžiagomis pvz.: propilenglikolis, glicerolis, sorbitolis ir kt.