Kaip išgelbėti nuvertėjančius pinigus arba ką daryti su brangios elektros problema?

2023-10-10

Dvidešimt pirmame amžiuje žvakes noriai uždegame tik švenčių dienomis. Gyventi be elektros būtų sunku, tačiau mėnesio pabaigoje kartais sudėtinga tampa apmokėti sąskaitas už malonumą gyventi šviesoje, už naudojimąsi televizoriumi ar šaldytuvu. O artėjanti žiema kelia dar daugiau nerimo. Už elektrą išleidžiamų pinigų suma vėl didėja. Ar yra galimybė gyventi be streso laukiant sąskaitos už šviesą, šilumą - elektrą?

Kainų augimo prognozė

Dabartinė šalies energetikos sistema, kuri tenkina verslo ir gyventojų elektros energijos poreikius, elektrą perka tarptautinėje biržoje. Elektros kaina biržoje yra nestabili ir svyruoja nuo tam tikrų poveikių tiek pasaulio ekonomikoje, tiek priklausoma nuo politinio stabilumo atskiruose regionuose - dalykų, kuriuos paveikti beveik negalime. Remdamasis daugiau nei trisdešimties metų sukaupta patirtimi UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas dalinasi savo įžvalgomis apie esamas ir būsimas elektros kainas, įžvelgia ir pokyčių pastovumo tendencijas.

Jau ne pirmi metai iš eilės fiksuojamas elektros kainų brangimas rugpjūčio mėnesį. Pasak energetiko, tai atsitinka dėl žemės ūkyje intensyviau vykstančių darbų, kuomet nuimtas derlius vežamas į saugyklas. Atsiranda energijos sunaudojimo padidėjimas. Labai svarbu jog besikartojanti sausra neleidžia efektyviai naudoti hidroelektrinių, tai taip pat lemia kainos augimą. Nors iki tol šiltuoju metų laikotarpiu – vasarą - energijos sunaudojama mažiau dėl natūralių priežasčių. Atsirandančius staigius elektros energijos vartojimo pokyčius jaučia elektros gamintojai, kurie elektros gamybos kiekius gali reguliuoti laipsniškai. Tad pradėjus didesniais kiekiais gaminti elektrą vasaros pabaigoje ir šaltuoju metų laiku, pirmiausia gamintojas pasidengia ne tik pagaminimo kaštus, bet ir patirtus nuostolius, kurie buvo patirti elektrinėms dirbant pusiniu galingumu, atsiradusiu sumažėjus energijos vartojimui vasaros pradžioje. Tai - dalis priežasčių, kodėl rudeniop už elektrą mokame daugiau.

Augs energijos vartojimas?

Kita svarbi priežastis, tai netoliese vykstantys kariniai veiksmai. Ten nemažai galingų elektrinių tiesiog sugriautos, o juk elektros energija iš Ukrainos pasiekdavo ir Lietuvą. Be to atsiranda didesni elektros poreikiai pačioje šalyje, kamuojamoje karinių veiksmų. Patyręs energetikas įžvelgia galimas būsimas tendencijas, kuomet bus atstatinėjama suardyta energetikos sistema, kur žymiai padidės elektros energijos poreikiai ir galimai atsiras rinkoje trūkumas. Tuomet elektros kainos šuolis gali būti neprognozuojamas.

Ką daryti paprastam mūsų vartotojui, kad jis galėtų maksimaliai apsisaugoti nuo neprognozuojamo kainų šuolio ir, tuo labiau, nuo galimo energijos trūkumo?

Kas garantuos stabilumą?

Praktika sako, kad geriausias saugiklis - tai pačių vartotojų aktyvus dalyvavimas elektros energijos gamyboje ir saulės elektrinės įrengimas - vienas iš būdų sprendžiant šią problemą. Pasak A. Endzino, šiandien tokių elektrinių įrengimas daugiabučiuose namuose vyksta vangokai, nors sąlygos tam yra sudarytos kone idealios. Pagrindinė sąlyga - tai paramos finansavimas, kuris yra žymiai palengvintas, ir nebūtina laukti oficialaus paskelbimo, o galima iš karto įsirenginėti. Pinigai bet kuriuo atveju pasieks paramos prašytoją.

Kiek prastesnė naujiena, kuri gali būti, tai artėjant žiemos periodui ilgėja laukimo eilė jėgainei įrengti, nes padaugėja paraiškų skaičius. Kodėl verta įsirengti saulės elektrinę? A. Endzinas pasidalino elementariu paskaičiavimu, kiek saulės jėgainės pagamina elektros energijos metų eigoje, kiekvieną mėnesį nuo sausio iki gruodžio, priklausomai nuo įrengtos galios.

Mėn/kwh

1 kw

5 kw

10 kw

1

6

30

60

2

27

135

270

3

80

400

800

4

111

555

1110

5

185

925

1850

6

163

815

1630

7

154

770

1540

8

150

750

1500

9

130

650

1300

10

70

350

700

11

16

90

180

12

9

45

92

Viso

1101

5505

11010

 

Dar svarbus momentas, į kurį atkreipia dėmesį energetikos specialistas, tai skirtumai tarp nuosavos saulės jėgainės įsirengimo ir prisijungimas prie elektros parko. Prie pastarojo jungiantis vieno kilovato įrengimo kaštai yra 1 150–1 350 eurų, o štai nuosavos jėgainės įrengimas dabar kainuoja apie 850–950 eurų. Vartotojas, turintis nuosava jėgainę, nemoka jėgainės aptarnavimo mokesčio, kuris parke sudaro apie 120–150  eurų per metus. Prie to dar prisideda elektros perdavimo mokestis, sudarantis apie 0,05 – 0,06 euro už kilovatvalandę.

Nuosavoje jėgainėje tokių mokesčių nėra. Ten gali būti tik elektros saugojimo mokestis, esant sukauptai perteklinei elektros energijai. Vartotojas, kaupiantis didesnį elektros energijos kiekį, jį gali naudoti skirtinguose objektuose, kurie jam priklauso nuosavybės teise.

Taigi, jeigu investicija į nuosavą saulės elektrinę ir neišspręs visų problemų, tai bent jau neleis nuvertėti pinigams. Investicija kurs akivaizdžiai apčiuopiamą pridedamąją vertę, kurią iš karto pajusime gaudami sąskaitas už elektrą.


Straipsnio komentarai

Vietinis2023-10-12
Saulės elektrinių statyba stabdo ESO nes naujų elektrinių prijungimui reikalingos investicijos tinklo pralaidumų didinti. Prašo gyventoju susimokėti už jų tinklų pralaidumo didinimą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka