Kukurūzai rekordams siekti

2023-11-22, Pranešimas spaudai

Prieš kelias savaites Šilalės rajono ūkininko Dariaus Viliušio ūkyje skaičiavome, koks gali būti kukurūzų potencialas iš vieno hektaro. Pasvėrėme pilną kukurūzą su stiebu, lapais ir burbuolėmis. Svoris – 1 476 g/vnt. Sėjos norma buvo 80 000 vnt/ha, išminusavome dar 10 000 sėklų gamybiniams nuostoliams, gavome sudygusių 70 000 augalų hektare. Juos padauginome iš 1,5 kg augalo svorio, gavome – 105 tonas iš hektaro masės. Skamba fantastiškai.

Įsivaizduokime tokį derlių pas save lauke, tebūnie ne 100 tonų, o 60 tonų iš hektaro kokybiškos kukurūzų masės. Kaip pasikeistų jūsų laukai? Galėtumėte sėti pusę tiek kukurūzų, kiek dabar, arba mažinti pievų plotus, pasisėti daugiau javų, didinti gyvulių skaičių arba mažinti žemių plotus, galimybės prasiplėstų.

60-70 t/ha kukurūzų siloso įmanoma gauti ir pas mus Lietuvoje, bet... naudojant naujausios genetikos kukurūzus.

Kas apskritai yra ta naujausia genetika? Tai ne GMO (genetiškai modifikuoti organizmai). Tai juodas darbas kryžminant skirtingas kukurūzų linijas ir tik iš 4 000-5 000 sukryžminimų bandymų gaunant geresnės kokybės naują veislę. Natūraliai kryžminant dėsningumų nėra: pavyzdžiui, sukryžminęs ankstyvą FAO 180 ir vėlyvą FAO 220 kukurūzų veislę vidurio FAO 200 brandos kukurūzo negausi. Tai – genomų kombinacijų loterija, kurių atsitiktinių sutapimų dėka gauni naują produktyvesnę kukurūzų veislę, toks darbas kuriant naują veislę gali užtrukti 5-7 metus. Naujos veislės tikslas yra būti bent 2-3 proc. geresnei už prieš tai buvusią analogišką veislę. Paprastai šnekant, prie tų pačių sąlygų 5 metais senesnė veislė duos 40 t/ha masės, o naujesnė 45 t/ha kokybiškos masės.

Kitas svarbus naujausių veislių privalumas – kryptingas kukurūzų, atsparesnių aplinkos sąlygoms, paieška. Klimato kaita kuo toliau tuo labiau daro įtaką derlingumui. Dėl sausrų, šalnų, drėgmės pertekliaus, suspaustos dirvos, herbicidų kukurūzas dažnai netenka 50 proc. derliaus potencialo. Kukurūzas ne šiltnamio augalas, jo derlingumas turi išlikti kiek įmanoma stabilus ir prie nepalankių auginimo sąlygų. Mūsų partneriai vokiečių kompanija Aga Saat jau nuo 1998 metų dirba su „dry area condition“ programa, kurios tikslas natūralaus kryžminimo pagalba rasti kukurūzų veisles, kurios turi natūralų didesnį atsparumą sausrai ar kitoms nepalankioms sąlygoms. Jau 14 veislių yra atrinktos, kaip turinčios atsparumo savybių stresui. Pavyzdžiui, šiemet pavasaris, vasaros pradžia buvo sausi ir vėsūs. Standartiniai kukurūzai nustojo augti, lapai sukosi. Pagerėjus orams, jie lėtai budo iš sukelto streso, todėl nespėjo užaugti ir prarado dalį burbuolės dydžio. O štai stresui atsparios veislės stresui nepasidavė arba sustresavo ne taip greitai ir greičiau iš tos būsenos išėjo. Gavome didesnius, stambesnėmis burbuolėmis ir geresnės brandos augalus.  

Man patinka palyginimas naujausios genetikos veislių su mūsų vietinių karvučių, prie tų pačių sąlygų duodančių 5 000-7 000 l pieno, ir holštenizuotų, duodančių 12 000-14 000 l pieno per laktaciją. Tas pats ir su kukurūzais, prie tų pačių sąlygų naujas kukurūzas, lyginamas su 5-10 metų senumo veislėmis, geriau pasiims iš dirvos maistines medžiagas, nebijos stresų, užaugins didesnį ir kokybiškesnį derlių.

Apibendrinti naujausios genetikos veislių privalumai būtų šie:

Stiprus sudygimo startas. Daug energijos turinti sėkla greičiau sudygsta net ir prie nepalankių sąlygų. Šalnoms nušaldžius lapus ar net visą augalą, sugeba regeneruoti ir atauginti visavertį augalą.

Augalas efektyviau pasiima ir naudoja dirvožemio mitybines medžiagas ir vandenį. Auga kiekvieną dieną ir optimalią brandą pasiekia maksimalaus aukščio ir burbuolės dydžio.

Naujausios genetikos veislės yra atsparesnės ligoms, fuzariozei ar pūslėtosioms kūlėms. 

Ląstelienos struktūra ir virškinamumas naujuose kukurūzuose žymiai geresni, lyginant su senesnėmis veislėmis, o tai didina augalo pašarinę vertę.

Silosinių veislių lapai trečdaliu platesni, kas leidžia 30 proc. efektyviau išnaudoti fotosintezę, surinkti daugiau vandens, generuoti sausas medžiagas ir energiją.

Šiuolaikinė genetika orientuota į greičiau bręstančias burbuoles, lyginant su pačiu augalu. Tai reiškia, kad burbuolei pasiekus optimalią brandą, pats augalas dar ilgai išlieka žalios spalvos, turi daugiau cukraus, maistinių medžiagų, gyvulių noriau ėdamas ir lengviau silosuojamas.

Genetika koncentruojasi į SM, krakmolą, energiją. Paskutinius 20 metų – ypač į atsparumą nepalankioms aplinkos sąlygoms. Pavyzdžiui, kompanijai Aga Saat tai padėjo per paskutinius trejus sausros metus Vokietijoje, užauginti pardavimus 250 000 ha.

Daugiau ramybės ir užtikrintumo būsimu derliumi. Dėl augalo potencialo, pradinės energijos, streso tolerancijos, jums atkrenta didelė dalis rizikų prarasti derlių dėl nepalankių gamtos sąlygų.

Mes turime metuose tik vieną šansą, todėl labai svarbu pasirinkti maksimalaus potencialo ir labiausiai tinkančią jūsų sąlygoms kukurūzų veislę.

Mes, įmonė Aminagra, jau penkti metai atstovaujame Aga SAAT kukurūzus, dirbame su naujausios genetikos vokiškomis veislėmis. Sukaupėme daug informacijos ir norime ja pasidalinti su Jumis – kukurūzų augintojai.  Jums reikia daugiau informacijos ar pasirinkimo? Tiesiog susisiekite su mumis ir kartu surasime geriausią sprendimą.

https://www.aminagra.lt/

https://www.facebook.com/aminagraLT


Foto galerija

Straipsnio komentarai

įdomu2023-11-22
kiek sausos medžiagos 1 ha. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Už ką balsuotumėte?