Planuose: socialines korteles turėtų gauti puspenkto tūkstančio šilutiškių

2023-12-01
Viena šeima gali turėti vieną socialinę kortelę, bet jei šeimoje yra daugiau pilnamečių asmenų, besimokančių ar studijuojančių kituose miestuose, jiems gali būti išduota atskira kortelė. Asociatyvi nuotr.
Viena šeima gali turėti vieną socialinę kortelę, bet jei šeimoje yra daugiau pilnamečių asmenų, besimokančių ar studijuojančių kituose miestuose, jiems gali būti išduota atskira kortelė. Asociatyvi nuotr.
Per lapkričio–gruodžio mėnesius apie 211 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paskutinių paramos maisto produktais ir higienos prekėmis dalijimų. Nuo 2024 m., gavę socialines korteles, jie patys spręs, kur ir kokius produktus bei prekes įsigyti. Jau nuo gruodžio 1 d. galės teikti prašymus gauti socialinę kortelę.

Socialinės paramos skyriaus duomenimis, šių metų lapkričio mėnesį maisto produktus ir higienos prekes Šilutės rajone gavo 4 611 asmenų. Tai buvo paskutinis maisto ir higienos prekių dalinimas, nes Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis finansuojamas projektas „Parama maisto produktais ir higienos prekėmis II“  šiais metais baigiamas. Nuo 2024 metų Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo lėšomis finansuojamą paramą pakeis Materialinio nepritekliaus mažinimo programos parama. Jos metu paramos gavėjams bus teikiamos socialinės ar kitos lygiavertės kortelės ir (ar) donacijos (dovanoti / paaukoti paskutinės dienos galiojimo produktai ar per akcijas paaukoti ilgo galiojimo produktai).

Pasak skyriaus vedėjos Audronės Barauskienės, planuojama, kad dėl šios paramos kreipsis toks pat gavėjų skaičius, kaip ir dėl EPLSAF paramos.

„Manome, kad toks paramos teikimo būdas tikrai pasiteisins, nes žmonėms nebereikės stovėti eilėse, jie galės pirkti tik jiems reikalingus produktus“, - teigė pašnekovė.

Spręs patys

Nuo kitų metų vietoje ilgo galiojimo produktų ir higienos prekių dalijimo, nepasiturintys gyventojai, gavę jiems skirtas socialines korteles, patys spręs, ką norėtų įsigyti jų pasirinktame prekybos tinkle. Gyventojai galės laisvai naudoti pinigus kortelėse, ne tik rinkdamiesi jiems patinkančius produktus ar prekes, bet ir juos įsigyti sau patogiu laiku.

Prie socialinių kortelių iniciatyvos norą jungtis išreiškė beveik visi Lietuvoje veikiantys prekybininkai, veikiantys tiek nacionaliniu, tiek regioniniu lygmenimis. Vėliausiai iki gruodžio 1 d. su visais prekybininkais, atitikusiais kvietimo bendradarbiauti reikalavimus, Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) pasirašys bendradarbiavimo sutartis. Viliamasi, kad kiti, pavieniai tiekėjai, kurie šiuo metu neatitinka nustatytų jiems keliamų reikalavimų, galės prisijungti prie socialinių kortelių projekto bet kuriuo metu vėliau.

SVARBU: Nepasiturintys gyventojai teikti prašymus gauti kortelę gali bet kuriuo metu nuo 2023 m. gruodžio mėn. 1 d. iki 2024 m. spalio mėn. pabaigos. Šilutės rajono gyventojai, gyvenantys seniūnijose, turi kreiptis į seniūnijas, o miesto – į Socialinės paramos skyrių, esantį rajono savivaldybėje.

Į socialines korteles, per naująjį Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo finansinį periodą 2024-2027 m., kasmet planuojama pervesti iki 17 mln. eurų. Su paskutiniais šių metų lapkričio-gruodžio paramos maisto produktais ir higienos prekėmis dalijimais, užbaigiamas dar 2014 m. pradėtas Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo finansinis periodas, per kurį kas antrą mėnesį parama ilgo galiojimo maisto produktais pasiekdavo vidutiniškai 170-200 tūkst. paramos gavėjų.

Kaip veiks socialinė kortelė?

Naudojantis socialine kortele, bus galima įsigyti visus maisto produktus ir kitas būtinojo vartojimo prekes (pvz., asmens higienos, buities apyvokos daiktus, namų švaros prekes, kūdikių prekes, drabužius, avalynę ir kt.). Bus draudžiama įsigyti alkoholinius gėrimus, tabaką, loterijos bilietus. Taip pat nebus galima sumokėti už trečiųjų šalių teikiamas paslaugas.

Planuojama, kad pinigai į korteles bus pervedami 4 kartus per metus: kovo 15 d., birželio 15 d., rugsėjo 15 d. ir gruodžio 15 d. Naudotis nustatytais limitais kortelėse galima nuo jų gavimo momento iki ateinančių kalendorinių metų kovo 15 d. Lėšų iš kortelių nebus galima išsigryninti.

Koks lėšų dydis bus nustatytas socialinėse kortelėse, priklausys nuo to, kiek asmenų pateiks prašymus jai gauti. Tikslios sumos bus nustatomos 2024 m. sausio mėnesio pradžioje.

Kas turi teisę gauti kortelę ir kaip ją gauti?

Teisę gauti socialinę kortelę turi asmenys, kurių vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui šiuo metu neviršija 235,50 euro per mėnesį. Išimtis, kai vidutinė mėnesinė suma vienam šeimos nariui galės būti didesnė, nustatys savivaldybių administracijos.

Norint gauti kortelę, reikia užpildyti prašymo formą vietos savivaldybės administracijoje, vietos seniūnijoje arba vėliau Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje www.spis.lt (kai šis funkcionalumas pradės veikti).

Prašymai gauti kortelę 2024 m. bus priimami nuo 2023 m. gruodžio 1 d.

Pildant prašymo formą, iš pateikto tiekėjų sąrašo reikia pasirinkti vieną prekybos tinklą ar parduotuvę, kuriame (kurioje) šeima ar kartu gyvenantys asmenys galės apsipirkti. Prekybos tinklas / parduotuvė pasirenkamas (-a) vieneriems kalendoriniams metams. Prireikus prašymą kortelei gauti pildyti padės socialinis darbuotojas. Asmuo, priėmęs prašymą, informuos, kur tiksliai ir kada bus galima atsiimti kortelę. Pametus arba sugadinus išduotą kortelę, dėl naujos kortelės išdavimo reikia kreiptis į tą patį asmenį, kuris išdavė pirmąją kortelę.

Viena šeima gali turėti vieną socialinę kortelę, bet jei šeimoje yra daugiau pilnamečių asmenų, besimokančių ar studijuojančių kituose miestuose, jiems gali būti išduota atskira kortelė.


Straipsnio komentarai

Lina Aulytė2023-12-21
Labai smagu jog valstybė remia ne tik tuos, kurie įsirengia saulės elektrines ir skleidžia tvarumą, bet ir tuos, kurie sunkiai gyvnea. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
taip,taip2023-12-03
tinginiams,spekuliantams anų laikų, šiandien dalijame ,kitų uždirbtus pinigus.Ar kas įsigilino,kodėl jie tiek mažai gauna .Kai kiti dirbo Tėvynės labui ,jie nedirbo arba dirbo privačiai ,krovėsi turtus ,o dar kita grupė prisipirkę prekių važiuodavo į Lenkiją į turgų ,ir iš ten parsivežę dolerius namus statėsi ,baldus pirkosi ir t.t. ,dabar jų pensija ir yra tokia ,kokią užsidirbo,o kiti sąžiningai dirbę po 35-45 metus,šiandien gauna tik vos keliais eurais didesnę už minimalę pensiją.Valstybei pensijas skaičiuojant irgi neatsižvelgta ar žmogus dirbo kontoroje ar statybose ,ar fermose -pensija vienu amžiaus metu .Ir dabar tie visi su pieštukais dirbantys kontorose,nenori užleisti vietos jauniems specialistams . Komentaras patinka Komentaras nepatinka