Kokie yra karjeros testų privalumai ir trūkumai?

2024-02-05, Pranešimas spaudai

Mūsų švietimo sistema ilgą laiką ignoravo karjeros testus. Priimdami karjeros sprendimus, mes tiesiog turime dviejų tipų žmones - tuos, kurie seka savo aistra, ir tuos, kurie tiesiog laikosi klišės: genialūs studentai renkasi inžineriją ir (arba) mediciną, o likusieji - komerciją ir (arba) menus. Gebėjimų testai yra skirti padėti mokiniams įvertinti savo interesų sritį ir pagal tai vėliau pasirinkti studijų kryptį ir karjerą. Tad, kokie yra šių testų privalumai ir trūkumai?

Karjeros testų privalumai

1. Palyginimas: mokinys gali būti geras kelių dalykų specialistas, bet kadangi jo karjera gali būti orientuota tik į vieną dalyką, jam sunku apsispręsti dėl vienos jį dominančios srities. Karjeros testai, pavyzdžiui, ames.lt, padės palyginti jo meistriškumą ir rezultatus kiekvienoje iš šių sričių ir atitinkamai pateiks palyginimą, kuriuo būtų lengva vadovautis. Standartiniai testai negali diferencijuoti mokinių pasiekimų pagal individualius interesus.

2. Efektyvumas: nustatyta, kad karjeros testai, palyginti su kitais standartiniais testais ir egzaminais, yra efektyvesni tikrinant mokinių gebėjimus. Mokiniai laisvai atsakinėja į klausimus, nespaudžiami, kad gautų gerus rezultatus, todėl jie labiau atsižvelgia į tuos klausimus, kurie yra susiję su jų interesų sritimis. Be to, šie testai paprastai sudaromi taip, kad atrodytų, jog spręsti klausimus yra smagu. Jie yra vizualiai patrauklūs, o psichometrijos taikymas užtikrina, kad testas jiems nesukels jokio streso.

3. Žengimas koja kojon su laiku: visų profesinių sričių reikalavimai nuolat tobulėja ir keičiasi, todėl turėtų keistis ir studentų įgūdžiai bei gebėjimai, jei jie nori siekti karjeros toje srityje. Kadangi šiuos testus rengia specialistai, jie atitiks kylančius poreikius ir padės mokiniams suprasti, ko iš jų reikalaujama, kad jie taptų svarbūs toje konkrečioje srityje, tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Tai padėtų jiems iš anksto pasiruošti, žinant visus įgūdžių rinkinius ir tikrinant gebėjimus.

Karjeros testų trūkumai

1. Aplaidumas profesinio mokymo dalykams: šie testai dažniausiai skirti teorinių dalykų interesams ir rezultatams patikrinti, todėl profesiniai dalykai, tokie kaip šokis, muzika, dailė, fiziniai gebėjimai, paliekami nuošalyje. Mokiniams, kurie yra gabūs šioms sritims, testas gali pasirodyti nenaudingas arba jie gali būti priversti manyti, kad verčiau turėtų susitelkti į komerciją ar gamtos mokslus, jei testai parodo, kad jie gali juos gerai atlikti.

2. Per ankstus vertinimas: pavyzdžiui, devintokai yra per jauni ir nerūpestingi, kad jiems tektų spręsti testus, kurie parodytų, kuo jie taps vėliau gyvenime. Tokiame amžiuje, kai jie dar tik mokosi, dar tik auga ir dar nėra pasirengę išskristi iš lizdų, šie gebėjimų testai gali turėti neigiamą poveikį. Jie vis dar gali mokytis metodų ir susitelkti į naujai atrastus pomėgius, kurių šiuo metu jiems gali trūkti. Galbūt gebėjimų testus reikėtų atlikti tik po vienuoliktos ar dvyliktos klasės.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!