Verba muša, ne aš mušu...

2015-03-31, Dalia Žemgulienė

Visi laukiame gražiausios pavasario šventės – Velykų. Kasmet prieš šią šventę norisi bibliotekos lankytojams priminti šio laikotarpio tradicijas: margučių marginimą, verbų rišimą. Velykų laukimas prasideda nuo Verbų sekmadienio.

Trečiadienio rytmetį Šilutės Žibų pradinės mokyklos moksleiviai skubėjo į Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Miesto filialą, kur vyko edukacinis užsiėmimas.

Verbų rišimo paslaptimis dalijosi Macikų socialinės globos namų užimtumo grupės „Floristika" vadovė Danutė Grikšienė su savo globotiniais. Anot jos , tradicinė lietuvių verba – tai paprasčiausia kadagio puokštelė, pagyvinta tujos, išsprogusio gluosnio ar žilvičio šakele. Parsinešę iš bažnyčios verbą žmonės ją užkišdavo už paveikslo su šventųjų atvaizdu, laikydavo pagarbiai. Tačiau prieš tai namiškius smagiai verba pamušdavo sakydami: „ Ne aš mušu, verba muša, būk laimingas nuo visų ligų apgintas".

Vadovės globotiniai į užsiėmimus atėjo nešini pilnomis pintinėmis džiovintų augalėlių – įvairių žolelių, gėlių žiedų, viksvų viršūnėlių, smilgų ir varpų. Visus šiuos augalus jie rinko ir džiovino vasarą. Labai svarbu augalus surinkti tinkamu laiku. Danutė Grikšienė aiškino ir rodė, kaip pradėti rišti verbą. Kiekvienas renginio dalyvis gavo po pagaliuką, siūlą ir galėjo rinktis jam patinkančias žoleles. Ranka pamažu sukant verbą prie jo derinami žolynai, renkamas raštas. Dirbant siūlas turi būti gerai įtemptas.

Kiekvienas verbų rišėjas pasigamino po verbą. Kiekviena verba buvo savaip įdomi, skirtinga. Nebuvo visiškai vienodų verbų. Vienose dominavo rugių varpos, kadagio šakelės, kitose – gėlių žiedai.

Bibliotekininkės dėkojo visiems, atvykusiems į edukacinę pamokėlę, ir pakvietė vaikus Verbų sekmadienį nueiti į bažnyčią su savo verbomis, kad jas pašventintų.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kiek suplanavę išleisti vaiko pasiruošimui į mokyklą?