Valstybinė ligonių kasa: „Purienoje“ tai ypatingas „nesusipratimas“
Šių metų kovo 1 d. publikavome straipsnį „Tyčia, piktybiškai, siekiant finansinės naudos yra prirašomi vizitai gydytojų ar slaugytojų, kurie net neatvyksta pas pacientus?“ ir žadėjome šios temos tęsinį.
Valstybinės ligonių kasos atliktas tyrimas medicinos centre „Puriena“ įrodo, kad tai ne vieno žmogaus patirtis ar koks nesusipratimas, o vadovas kalba ką kita.
Teikė ne vienerius metus
Primename, Vilniaus mero Valdo Benkunsko brolio Giedriaus valdomam medicinos centrui Šilutėje mesti kaltinimai sukčiavimu. Vyko Ekonomikos ir finansų komiteto posėdis, kurio metu mesti rimti kaltinimai medicinos centrui „Puriena“. Komitetas net nepritarė sprendimo projektą teikti svarstyti Tarybai.
Posėdžio metu, paaiškėjus, kad daugiausia paslaugų atliko namuose MC „Puriena“ – 916 kartų, Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centras – 609, o MC „Sveikatos darna“ – 271, Švėkšnos ambulatorija – 310, Tarybos narys Vygantas Kamarauskas pasidalino savo patirtimi – politiko uošvei „Purienos“ medikai ištisus metus teikė paslaugas, kuri centro darbuotojų net akyse nėra regėjusi. Jų neregėjo ir pats politikas, mat jų namuose ir gyvena žmonos motina.
„Ir teikia jau ne pirmus metus. Ir praėjusiais, ir šiais metais. Pas mus namuose gyvena mama, tai čia būtų absurdas kažkokiu būdu jai suteikti [paslaugas]“, – tikino Vygantas Kamarauskas.
Maža to, visi šie vizitai įrašyti elektroninėje e. sveikatos sistemoje. Pasirodo, Tarybos nario uošvei slaugytoja nuotoliniu būdu net kas savaitę nagus karpydavo. „Ir kraujospūdis matuotas, ir temperatūra matuota, ir nagų karpymas ir visos kitos paslaugos teiktos. Aš nelabai įsivaizduoju, ar čia yra kažkokie metodai nuotoliniu būdu kraujo spaudimą ir temperatūrą pamatuoti žmogui, bet pasirodo „Puriena“ turbūt turi tokius įrankius. Netgi žmogus buvo lankomas namuose tada, kai jis reanimacijoje gulėjo“, – dėstė Šilutės Tarybos narys.
Nustatė krūvą pažeidimų
Valstybinės ligonių kasos atliktas tyrimas šiame medicinos centre įrodo, kad tai ne vieno žmogaus patirtis ar koks nesusipratimas. Specialistai nustatė aibę pažeidimų. Vienas iš netikėčiausių atradimų, jog „Purienoje“ dirba slaugytoja darboholikė, per dieną sugebanti suteikti net šimtą įvairių medicininių paslaugų.
„Vienas slaugytojo etatas gali suteikti ne daugiau nei 12 paslaugų per vieną dieną“, – teigė portalui tv3.lt Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorė Vilma Stasiulienė.
Ir iš tiesų, anot Ligonių kasos vadovo, tokių atvejų šalyje pasitaiko, tačiau sąlyginai retai. Pagrindinė tokių netikrų pacientų sąrašuose atsiradimo priežastis – gobšumas. „Tai yra sukčiavimas. Reiškia, tu gauni apmokėjimą iš valstybės, jei taip galima pasakyti, šiuo atveju iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, už tai, ko tu nepadarei. Toks ir atsakymas – tai yra sukčiavimas ir pinigų pasisavinimas neteisėtu būdu“, – tvirtino Gintaras Kacevičius.
O „Puriena“, anot Valstybinės ligonių kasos atstovų, šia istorija pradėjus domėtis žurnalistams, visas neaiškiais būdais gautas kompensacijas pažadėjo grąžinti. Tiesa, kokia tai pinigų suma, nė viena pusė neišduoda. Dabar liko klausimas, ar šia istorija domėsis Finansinių nusikaltimų tyrimų ar kitos tarnybos.
Pradėjo vidinį tyrimą
Po to, kai publikavome straipsnį „Tyčia, piktybiškai, siekiant finansinės naudos yra prirašomi vizitai gydytojų ar slaugytojų, kurie net neatvyksta pas pacientus?“, redakciją pasiekė „Purienos“ vadovo Giedriaus Benkunsko raštas.
G. Benkunskas aiškina, jog pradėtas vidinis tyrimas įstaigoje, kuris iki šiol dar nepatvirtino viešai mestų konkrečių kaltinimų. Teigiama, kad iki šiol „Puriena“ negavo dar nė vieno paciento skundo šiuo klausimu. Jei bus nustatyti pažeidimai vidinio tyrimo metu, žadama klaidas ištaisyti, o žala valstybei ir/ar pacientams bus atlygintos.
„Visgi, mūsų turimi duomenys leidžia spręsti, kad šis klausimas vietos savivaldos politikų yra eskaluojamas galimai siekiant tenkinti vietinių savivaldos tarybos narių, kurių kontroliuojami privatūs medicinos centrai konkuruoja su Medicinos centru „Puriena“, interesus“, - rašte dėstė vadovas.
Tiesa, rašte teigiama, kad straipsnyje „Tyčia, piktybiškai, siekiant finansinės naudos yra prirašomi vizitai gydytojų ar slaugytojų, kurie net neatvyksta pas pacientus?“ pateikta informacija šališka ir netiksli. Todėl primename, publikacijoje nėra redakcijos nuomonės, o skaitytojams perteikta informacija tik apie tai, kas vyko posėdžio metu.