Psichologinė pagalba
Pagėgių vaikų globos namų bendruomenė ir globotiniai labai džiaugiasi naujais šviesos spalvų staliukais, kuriuos padėjo įsigyti savivaldybės administracijos darbuotojai. Naujieji šviesos spalvų staliukai - tai nauja terapinė priemonė, kurios dėka, vaikų globos namų globotiniai gali piešti, žaisti, kurti, vaidinti, gali atsipalaiduoti, nusiraminti ir patirti daug teigiamų emocijų.
Vaikai, stokojantys tėvų dėmesio, nerandantys artimo, šilto ryšio su tėvu ar motina, patiriantys smurtą šeimoje, piktnaudžiaujančių svaigalais tėvų vaikai praranda emocinę pusiausvyrą, išgyvena nuolatinę įtampą, patiria nuolatines frustracijas, dėl šių priežasčių dažniausiai vaikams išsivysto elgesio ir emocijų sutrikimai. Pagėgių vaikų globos namuose gyvena vaikai ir paaugliai, turintys emocinių ir elgesio sunkumų. Globotiniai, kuriems būdingi emociniai sunkumai pasižymi uždarumu, lėtumu, nėra populiarūs tarp bendraamžių, neturi draugų, dažnai išgyvena nerimą, įvairias baimes, liūdesį, sielvartą, kančią, kaltę, pyktį ir kitus jausmus. Vaikai, netekę tėvų globos patiria įvairias psichologines traumas, kurios turi didžiulį poveikį jų mintims, jausmams ir elgesiui. Elgesio sunkumų turintys vaikai ir paaugliai dažniausiai pasižymi netinkamu ir probleminiu elgesiu, būna impulsyvūs, agresyvūs, nesilaiko nustatytų taisyklių, dažnai konfliktuoja su kitais vaikais ir darbuotojais. Daugelis vaikų elgesio problemų – netinkamos emocijų išraiškos atspindys. Šalia emocinių ir elgesio problemų, tokie vaikai dar turi ir mokymosi sunkumų, bendravimo problemų. Tokiems vaikams reikalinga visapusiška pagalba. Šios įstaigos vaikams ir paaugliams yra teikiama psichologinė pagalba. Dirbant su globotiniais taikoma individuali ir grupinė psichoterapija. Naudojant stebėjimo, pokalbio metodą, įvairias psichodiagnostikos priemones, dailės terapiją, muzikos ir žaidimų terapiją, įvairius relaksacinius užsiėmimus stengiamasi padėti įvairių sunkumų turintiems vaikams ir paaugliams.
Individualių psichologinių konsultacijų metu įstaigos globotiniai atsiveria ir dalijasi savo asmeniniais išgyvenimais, pasipasakoja apie savo praeities sunkumus, atskleidžia dabartines problemas. Dirbame kartu ir ieškome atsakymų į įvairius egzistencinius klausimus, analizuojame netinkamo elgesio priežastis ir pasekmes, nagrinėjame tinkamo elgesio strategijas, stengiamės surasti naujas išeitis iš susidariusių sunkumų. Konsultacijose globotiniai mokosi pažinti ir suprasti save, išreiškia užslopintus jausmus, išsiaiškina savo silpnąsias ir stipriąsias asmenybės savybes, mokosi tinkamai spręsti konfliktus, priimti tinkamus sprendimus, įgyja daugiau pasitikėjimo savimi, atstato sugriautą savivertės jausmą. Individualių konsultacijų metu yra atliekamas vaikų ir paauglių psichologinis įvertinimas, įvairiomis psichodiagnostikos priemonėmis ir metodikomis yra tiriami pažintinių funkcijų gebėjimai: dėmesys, atmintis, mąstymas, suvokimas, įvertinami ir asmenybiniai ypatumai. Psichologinis įvertinimas padeda nustatyti kognityvinių gebėjimų sunkumus, elgesio, emocinių problemų, mokymosi ir bendravimo sunkumus, parodo stipriąsias ir silpnąsias asmenybės charakterio savybes.
Dirbant su įstaigos globotiniais, taikoma ir grupinė psichoterapija. Taikoma dailės, muzikos, žaidimų terapijos ir įvairūs relaksaciniai grupiniai užsiėmimai. Grupinių užsiėmimų metu dirbama grupelėmis ir jų metu yra lavinami vaikų ir paauglių socialiniai ir psichologiniai įgūdžiai. Šiuo metu įstaigoje vyksta tarptautinė ankstyvosios prevencijos programa – „Zipio draugai“. Ši programa ugdo vaikų socialinius įgūdžius bei pasitikėjimą savimi, moko padėti kitiems ir sau įveikti sunkumus, siekia pagerinti emocinę vaikų savijautą, padeda jiems įgyti socialinių ir emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų. Vaikai labai mėgsta grupinius užsiėmimus, kuriuose yra taikoma žaidimų terapija. Žaidimų terapijos metu yra lavinami atminties, dėmesio, mąstymo, suvokimo ir kitų pažintinių funkcijų gebėjimai. Jos metu vaikai atsipalaiduoja, įvairūs žaidimai vaikams suteikia daug teigiamų emocijų. Vaikams taikoma ir dailės terapija, tokių užsiėmimų metu vaikai gali nevaržomai išreikšti tai, kas yra susikaupę jų viduje, jie gali išpiešti savyje susikaupusius jausmus: skausmą, pyktį, džiaugsmą, baimes, kančią ir kt. jausmus. Užsiėmimų metu kiekvienas vaikas gali pasijusti kūrėjas, piešdami išgyvena daug malonių akimirkų ir emocijų. Vaikai mėgsta piešti piešinius laisva tema arba pagal užduotas temas: „Mano gyvenimas dabar“, „Mano gyvenimas ateityje“, „Mano nuotaika“, „Mano šeima“, „Aš – simbolis“, „Mano jausmai“ ir kt. temos.
Vaikų globos namuose dauguma vaikų ir paauglių turi emocinių sunkumų, todėl vienas iš svarbesnių tikslų, psichologo darbe yra gerinti ir koreguoti tokių vaikų emocinę būseną. Psichoemocinės būsenos gerinimui taikomi relaksaciniai užsiėmimai. Relaksacija – labai stipri ir efektyvi priemonė, kurios dėka atsipalaiduoja žmogaus kūnas ir jo mintys. Įstaigos direktorės dėka įsigytos vertingos terapinės priemonės. Galima pasidžiaugti, kad šiuose globos namuose globotiniai tikrai turi galimybę atsipalaiduoti ir nusiraminti. Įstaigoje yra įrengtas ne tik žaidimų ir dailės terapijos kabinetas, bet ir atskiras relaksacinės terapijos kabinetas, kuriame vyksta individualūs ir grupiniai relaksaciniai atsipalaidavimo užsiėmimai. Vaikai ir paaugliai labai mėgsta atsipalaiduoti relaksaciniame kabinete, kuriame yra relaksacinė vandens lova ir relaksacinis fotelis, šviečia įvairių spalvų besikeičiančios švieselės ir skamba relaksacinė muzika. Tai tikras poilsis kūnui, sielai ir dvasiai. Dabar įstaigos auklėtiniai, džiaugiasi įsigytais naujais šviesos spalvų staliukais. Naujieji šviesos spalvų staliukai globotiniams leidžia dar labiau atsipalaiduoti, patirti ir išgyventi daug teigiamų emocijų. Tam, kad vaikai galėtų šviesos ir spalvų staliukuose piešti, žaisti ir vaidinti, yra reikalingas smėlis ar kita švari ir saugi natūrali žaliava: manų kruopos, kukurūzų miltai, grikiai, žirniai ir kt. Vaikai gali piešti savo pirštais, delnais, teptukais, mentelėmis, gali kurti savo individualius paveikslus, naudojant nedideles žaislines figūrėles. Piešimas smėliu turi labai stiprų atpalaiduojantį, fantaziją bei jausmus žadinantį poveikį, suteikia galimybę vystyti bendravimo įgūdžius ir neribotas lavinamąsias galimybes vaikams ir suaugusiems. Piešdamas smėliu vaikas lavina motoriką ir išmoksta jausmus perteikti vaizdais. Naujieji šviesos spalvų ir smėlio staliukai, tai nauja vaikų saviraiškos priemonė, kurių dėka galima praktikuoti ne tik smėlio terapiją, bet ir spalvų ar šviesos terapiją, vesti motoriką lavinančius užsiėmimus, dėlioti dėliones, piešti, mokyti vaikus rašyti ar skaičiuoti, žaisti žaidimus. Šių staliukų panaudojimo galimybės beribės, tik reikia pasitelkti fantaziją. Dar kartą dėkojame mūsų įstaigos rėmėjams už pagalbą įsigyjant naujas terapines priemones, kurios padeda koreguoti ir gerinti mūsų auklėtinių emocinę sveikatą.