Girtutėlės moters ginklu tapo metalinis samtis

2024-04-15, Romualdas Danielius MAŽUTIS
„Šilokarčemos“ asociatyvi iliustracija
„Šilokarčemos“ asociatyvi iliustracija
Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmų teisėja Virgina Pankauskienė kovo 13 dieną pripažino kaltais dėl fizinio skausmo sukėlimo ir nežymaus sveikatos sutrikdymo (BK 140 str. 2 d.) Šilutės rajono gyventoją, 52 metų V. K. ir jos brolį, 55 metų V. K., Klaipėdos rajono gyventoją, kurie, būdami apsvaigę nuo alkoholio, smurtavo prieš giminaitį, savo brolį P. K. Kaltinamieji nuteisti baudžiamuoju įsakymu. Jiems skirtos skirtingo dydžio laisvės apribojimo bausmės, taip pat įpareigojimai. Aršiau veikusi moteris (2 nusikalstamos veikos epizodai) nubausta griežčiau.

BK 140 str. 2 d. už smurtą prieš savo artimąjį giminaitį ar šeimos narį (nesunkus tyčinis nusikaltimas) numato šias bausmes: viešuosius darbus arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų. Dar ikiteisminio tyrimo metu ir įtariamoji, ir įtariamasis pilnai prisiėmė kaltę, sutiko su Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūros prokurorės Stefos Dalios Ramanauskienės siūlomų bausmių rūšimis bei jų dydžiais, tai yra laisvės apribojimo bausme, įpareigojant per visą bausmės laikotarpį nekeisti gyvenamosios vietos be bausmę vykdančios institucijos žinios. Kaltinamieji nuoširdžiai apgailestavo dėl savo poelgių. O kas beliko, kai apsinuodiję alkoholiu praranda sveiką nuovoką ir šoka muštis.

Susipyko virtuvėje

Šilutės rajono gyventoja, 52 metų V. K. neteista. Gyvena daugiabutyje. Pernai, gegužės 14 dieną, apie 18.50 valandą, būdama virtuvėje susikivirčijo su broliu P. K. Piktų žodžių jai neužteko – griebė metalinį samtį ir tvojo broliui į viršugalvį. Trenkė vieną kartą. Nors buvo sunkiai girta (nustatytas 3,17 promilės neblaivumas), pataikė į galvos kairę pusę. Praskelta galva kraujavo. Valstybinės teismo medicinos tarnybos Jurbarko skyriaus specialisto išvadoje nurodyta, kad dėl muštinės žaizdos viršugalvio kairėje pusėje nukentėjęs P. K. patyrė nežymų sveikatos sutrikdymą.

Nukentėjusysis pretenzijų seseriai neturėjo, civilinio ieškinio nepareiškė. Brolis ir jam smagiai vožtelėjusi sesuo susitaikė – vis tik šeimos nariai. Kam nešti šiukšles į viešumą. Dėl to 2023 metais, birželio 30 dieną, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, o  V. K. atleista nuo baudžiamosios atsakomybės BK 38 straipsnio pagrindu (atleidimas nuo baudžiamosios atsakomybės, kai kaltininkas ir nukentėjęs asmuo susitaiko). Šis straipsnis turi daug išlygų, automatiškai netaikomas. Yra nusakytos aiškios ribos.

Nuo baudžiamosios atsakomybės teismo gali būti atleistas asmuo, padaręs baudžiamąjį nusižengimą, neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, jeigu prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir savo noru atlygino ar pašalino fiziniam ar juridiniam asmeniui padarytą žalą arba susitarė dėl šios žalos atlyginimo ar pašalinimo ir susitaikė su nukentėjusiu asmeniu arba juridinio asmens ar valstybės institucijos atstovu. Tai ne viskas. Reikia pagrindo manyti, kad kaltinamasis nebedarys naujų nusikalstamų veikų. Būna, kad tas pagrindas susiūbuoja. Indulgencija gali ir nepasiteisinti. Rentgenas gali peršviesti žmogaus plaučius, bet kas peršvies sielą?

Jeigu asmuo, atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal BK 140 str. 1 d., per vienerius metus padaro baudžiamąjį nusižengimą ar neatsargų nusikaltimą arba be pateisinamų priežasčių nevykdo teismo patvirtinto susitarimo dėl žalos atlyginimo sąlygų ir tvarkos, teismas gali panaikinti sprendimą dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir spręsti dėl tokio asmens baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas nusikalstamas veikas. BK 38 str. netaikomas pavojingiems recidyvistams.

Dviese prieš vieną – kivirčas svetainėje

Šiemet, sausio 10 dieną, apie 19 valandą, V. K., būdama neblaivi, vėl įsivėlė į žodinį konfliktą su savo broliu P. K. Sesers bendrininku tapo jos brolis V. K., taip pat prisiragavęs alkoholio. Būtent jis pastūmė būsimąjį nukentėjusįjį P. K. Pastarajam pargriuvus V. K. nebeleido šiam atsistoti, laikė rankomis prispaudęs prie grindų. Vyrų sesuo ta proga pasinaudojo išlieti savo pyktį drastiškais veiksmais. Kaip vėliau liudijo kaltinamasis V. K., sesuo suėmė broliui P. K. už lūpų kampų ir plėšė į skirtingas puses. Smurtautoja taip pat prisipažino pirštais tampiusi brolio burną.

Nukentėjusysis dėl lūpų sumušimo patyrė fizinį skausmą. Jis apie įvykį skambino į Bendrosios pagalbos centrą. Policijai pateiktame garso įraše užfiksuotas nukentėjusiojo P. K. pranešimas, kad brolis jį muša, atėmė telefoną. Pokalbio metu girdėjosi grumtynių garsai. 

Nuteisti baudžiamuoju įsakymu

Kaltinamoji V. K. ir kaltinamasis V. K. prisipažino visiškai kaltais. Įrodymų netrūko. Solidaus amžiaus moteris padarė dvi nusikalstamas veikas prieš šeimos narį, jos brolis V. K. – vieną. Jų atsakomybę lengvinanti aplinkybė – visiškas prisipažinimas. Dėl to jiems skirtos bausmė sumažintos vienu trečdaliu pagal BK 64 str. (1). Atsakomybę sunkinančios aplinkybės: girtumas, viena nusikalstama veika įvykdyta bendrininkų grupe. Skiriant bausmes į visą tai atsižvelgta, kaip ir į kaltinamųjų asmenybes. Moteriai už pirmą nusikaltimą paskirta laisvės apribojimo bausmė 12 mėnesių, už antrą nusikalstamą veiką – 15 mėnesių. Subendrinta bausmė iš dalies jas sudedant, prie griežtesnės bausmės pridedant dalį švelnesnės bausmės – laisvės apribojimas vieneriems metams ir trims mėnesiams. Minimą bausmę sumažinus vienu trečdaliu nustatytas laisvės apribojimas  - 10 mėnesių, įpareigojant per visą bausmės laikotarpį nekeisti gyvenamosios vietos be bausmę vykdančios institucijos žinios. Į bausmės laiką įskaitytas laikinas sulaikymas – 3 dienos. Jos prilygintos šešioms laisvės apribojimo dienoms.

Priteistas civilinis ieškinys Klaipėdos teritorinei ligonių kasai už nukentėjusiojo gydymo išlaidų atlyginimą – 48,59 euro. Galutinė bausmė jos broliui V. K. – laisvė apribota 8 (aštuoniems) mėnesiams. Į bausmės laiką įskaitytas laikinas sulaikymas, t. y. 2 dienos, kurios prilygintos 4 (keturioms) laisvės apribojimo dienoms. Ir nuteistoji, ir nuteistasis pelnė baudžiamojo poveikio priemonę – privalės dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose. Įpareigojimo terminas – 6 (šeši) mėnesiai.


Straipsnio komentarai

Jonas2024-04-19
aina sau kokia pikta moteriškė Komentaras patinka Komentaras nepatinka
JOO2024-04-15
Ar nuotraukoje ta iš konservatorių? Komentaras patinka Komentaras nepatinka