Vilkai siautėja: medžioja ūkininkų gyvulius bei platina sunkias ligas
Pamario krašte puotas vis kelia vilkai. Negana to, laukiniai gyvūnai platina ligas ir parazitus, kurie pavojingi ir žmogaus gyvybei.
Anksčiau sezono nutraukti neprireikė
Kovo 31 dieną baigėsi vilkų medžiojimo sezonas. Aplinkos ministerija informavo, kad šalyje sumedžiota 280 vilkų, dar 9 vilkai buvo partrenkti automobilių ar sumedžioti pagal išduotus specialius leidimus ne medžioklės sezono metu mažinant vilkų daromą žalą avims ir kitiems ūkiniams gyvūnams.
Šilutės rajone ir Pagėgių savivaldybėje sumedžiota po du miško sanitarus.
2023-2024 m. medžioklės sezono metu buvo nustatytas 341 vilko sumedžiojimo limitas.
Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse nustatyta, kad vilkus medžioti galima nuo spalio 15 d. iki kovo 31 d., tačiau išnaudojus nustatytą vilkų sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau. Šiemet anksčiau nutraukti sezoną neprireikė.
Pagal patvirtintą Vilko apsaugos planą Lietuvoje galėtų gyventi 32–62 vilkų šeimos. Jeigu vilkų yra daugiau kaip 62 šeimos (visa populiacija 500 ar daugiau vilkų žiemos pabaigoje), populiaciją planuojama tolygiai mažinti ir išlaikyti 32–62 šeimų ribose.
Daro žalą ūkininkams
Jau daug metų vilkus vis pastebi netoli Vilkyškių esančiuose savo laukuose Romualdas Stankus. Ūkininkas augina mėsinius galvijus ir juos ten gano.
„Šiemet siaučia, manau, pernykščiai vilkai. Jie karts nuo karto pasirodo. Pas mano kaimynę Laimą paėda, o pas mane atlekia paralioti – paprasčiausiai pagainioti gyvulių. Bandoje buliai, didelės karvės. Nepajėgia jų užpulti. Tai gainioja tą bandą iš visų pusių. Dar nepapjovė. Vilkus matėme ir dieną. Manau, savi, netoli bandos užaugę vilkai tos bandos ir nepjauna. Atbėga jie iš Viešvilės, Tauragės, Kaliningrado srities ar kitų miškų. Jų visada buvo ir prieš 10-15 metų“, - sakė pašnekovas.
O ta kaimynė, kurios avių bandoje vilkai pietauja, yra Laima Aleknavičienė. Moteris negali įvardinti nuostolio dydžio, kurį jai padarė pilkieji.
Užkrėtė niežais šunį
„Nuostolis neaiškus. Pievose randame mažų avinukų kojyčių ir kitų kūno dalių liekanų. Šiemet jau netekau 24 didelių avių. Kiek mažų, neaišku. Jiems auskarai veriami tik tada, kai sukanka mėnuo. Būna ir taip, kad avis silpsta ir tik po savaitės pamatai, kad perkąsta“, - teigė ūkininkė.
Pasak L. Aleknavičienės, už patirtą žalą keletą kartą bandė gauti išmoką.
„Rašyk, prašyk. Skaičiuoja pagal statistinę kainą. Kol atvažiuoja gyvūno gaišenas tvarkanti įmonė iš Rietavo, viskas pradeda ir dvokti. Tai geriau išpjauni išpjovas mėsos ir atiduodi savo šunims“, - sakė Pagėgių savivaldybės gyventoja.
Ji susidūrė ir dar su didesne problema, kurią įvardina kaip biologinę bombą.
„Avis gynė šuo. Jį apkramtė vilkai. Po kurio laiko išlindo – šuo susirgo niežais. O čia yra pavojus. Jei visa mano 300 avių banda susirgs niežais? Kas atsakys? Per du ūkius turime 400 avių. Apskritai, miške yra ir lapės, stirnos. Jie, liaudiškai tariant, gali apkrėsi avis suskiu. Čia didelė problema. Ne kartą esu kreipusis į ministeriją. Bet ten – nuo Tamošiaus prie Kermošiaus. Kodėl negaunama iš NMA paramos dėl vilkų, taip ir neatsakė. Bus antra korona – biologinė. Niežai. Tai dar baisiau“, - dėstė moteris.
Ūkininkė jau įsigijo šunis. Juos apmoko, kad saugotų avis, gyvendami su jomis bandoje.
Yra daug daugiau nei skaičiuojama
Veterinarijos gydytojas, medžiotojų klubo „Rambynas“ vadovas Zenonas Komskis sakė, kad per praėjusį vilkų medžiojimo sezoną buvo sumedžioti du pilkiai.
Vienas vilkas gaudė stirną ir buvo nušautas. Kitas vilkas vijosi šerną ir abu gyvūnai išpuolę į kelią pateko po automobilio ratais.
Pasak Z. Komskio, problema, įvardinta ūkininkės, išties egzistuoja ir ji yra didelė.
„Pagėgių krašte išvystyta gyvulininkystė. Netoli yra Viešvilės rezervatas, kur daug vilkų. Kilometrų jiems – greit sulaksto. Spaudoje buvo pateikta informacija, kad ten beliko trys vilkai. Normalu. Jie pasitraukė. Laksto. Stirnas pagauti sunku. O avis – daug lengviau. Jie pasidarė drąsūs ir labai gudrūs bei atsargūs. Jie eina prieš vėją. O šiaip niekas jų nemedžioja – didelės baudos, o dar pasienis. Planą įvykdyti – nėra, kas veikti. Bet sumedžiojus, nėra kur jo dėti. Buvo laikai, kai už juos ir premijas mokėjo. Yra buvę, kad medžiotojai nušauna galvodami, kad vilkas, o būna šuo. Sumaišo. Kaliningrado sritis yra netoli. Iš ten ateina valkataujantys šunys, vilkai. Jie atakuoja čia. Ten daug šiukšlynų. Todėl prisiveisė ir daug varnų. Suopiai, ereliai, vanagai, lapės irgi puola mažus aviukus“, - pasakojo pašnekovas.
Pasak jo, pernai sumedžioti vilkai visi sirgo niežais.
Platina ne tik ligas, bet ir parazitus
„O to liaudiškai tariant suskio – niežų, neina lengvai išgydyti. Be to ir brangiai kainuoja. Dabar nėra pasiutligės, nes barstoma vakcina iš lėktuvo. Bet atsirado kitos ligos. Jas nešioja ir lapės. Jos eina net į tvartus. Laukiniai gyvūnai užkrečia ir parazitinėmis ligomis. Yra atvejis, kai Pagėgiuose mirė moteris, kuri užsikrėtė nuo šuns. O vilkų yra daug daugiau nei dabar skaičiuojama. Pavyzdžiui, kai šeši vilkai užpuolė R. Stankaus gyvūnus, tuo pačiu metu Barziūnuose buvo užfiksuoti dar keli. Jų tikrai yra. Jie ir apdrasko, ir sudrasko, ir užkrečia... Yra ir psichologinis poveikis – žmonės bijo. Juk vis dar vidutinių ūkių gyvuliai varomi į laukus“, - kalbėjo veterinarijos gydytojas.
Medžiotojas sako, kad tuo metu, kai buvo sudraskytos L. Aleknavičienės avys, Plaškiuose papjauta ir metinė telyčia.