Kaip pagerinti namų oro kokybę? Praktiniai patarimai

2024-05-23, Pranešimas spaudai

Kone kiekvienas, ypač paplitus darbui iš namų, didžiąja laiko dalį praleidžiame vidinėse patalpose, ypač savo namuose. Namų oro kokybė gali turėti tiesioginį poveikį mūsų sveikatai, nuotaikai ir netgi produktyvumui. Todėl būtina užtikrinti, kad oras, kuriuo kvėpuojame, būtų kuo švaresnis ir sveikesnis.

Ar žinote, kad kasdieniai įpročiai, namų priežiūra ir net kai kurie mūsų pasirinkimai gali neigiamai paveikti oro švarą? Apžvelkime dažniausias priežastis, lemiančias blogesnę namų oro kokybę ir kaip to išvengti.

Oro taršos šaltiniai namuose

Nešvarumai ir alergenai namų aplinkoje gali neigiamai veikti mūsų sveikatą ir bendrą savijautą. Problemas sukelia tokie veiksniai, kaip dulkių erkutės, pelėsiai, dulkių dalelės bei įvairios cheminės medžiagos.

Tabako kaitinimo sistemos neišskiria dūmų, kadangi jos veikia kaitinimo principu, o tai reiškia, kad neįvyksta tiesioginis tabako deginimas, dėl ko į aplinką nepatenka dūmai, įsigeriantys į minkštus baldus ir kitus namų audinius ir sukeliantys nemalonų kvapą.

Pelėsis ir dulkių erkutės – vieni pagrindinių namų oro taršos šaltinių, turintys reikšmingą poveikį vidaus oro kokybei. Žmogaus akiai nematomos dulkių erkutės mėgsta šiltas ir drėgnas aplinkas, pavyzdžiui, kilimines dangas, minkštus baldus ir patalynę.

Jos minta organinių atliekų likučiais ir palieka pėdsakus, kurie, patekę į orą, tampa alergenais. Įkvėpus šias daleles, namų gyventojai gali patirti alergijos ar astmos simptomų paūmėjimą, patirti alergines odos reakcijas.

Kiliminė danga – ypač palanki aplinka dulkių erkutėms, kadangi suteikia joms tiek mitybos šaltinį, tiek palankias gyvenimo sąlygas. Todėl reguliarus kilimų valymas ir sausos aplinkos užtikrinimas yra būtinas, siekiant sumažinti dulkių erkučių kiekį ir užtikrinti geresnę namų oro kokybę.

Kita priežastimi gali būti rūkymas. Nors rūkyti balkone draudžia Lietuvos įstatymai, kartais žmonės visgi rūko viduje, bute ar namuose. Tai sukelia cigarečių dūmų kvapo įsigėrimą į minkštus baldus, rūbus ir patalynę, kas dar labiau pablogina namų oro kokybę.

Be to, jei namuose yra nepakankama oro cirkuliacija ir ventiliacija, tai gali lemti drėgmės kondensaciją, nemalonius kvapus bei sukelti kvėpavimo sistemos sutrikimus. Kaip kovoti su šiais veiksniais ir pagerinti namų oro kokybę?

Kaip pagerinti namų orą?

Siekiant užtikrinti sveikesnę gyvenimo aplinką, namų oro kokybės priežiūra ir gerinimas reikalauja dėmesio ir nuoseklių veiksmų. Žemiau pateikiame kelis būdus, kaip galima pagerinti namų oro kokybę.

Ventiliacija ir rekuperacinė sistema

Vienas iš veiksmingiausių būdų pagerinti namų oro kokybę – užtikrinti tinkamą patalpų ventiliaciją. Reguliarus šviežio oro patekimas padeda pašalinti užterštą orą ir sumažinti kenksmingų medžiagų koncentraciją.

Rekuperatoriai yra puiki priemonė siekiant pagerinti oro kokybę namuose. Rekuperatorių sistemoje naudojami specialūs filtrai, kurie valo orą ir šalina dulkes, žiedadulkes, mikroorganizmus ir kitas alergijas sukeliančias daleles, prieš leidžiant orui patekti į vidaus patalpas.

Taip pat, jų dėka yra užtikrinamas nuolatinis šviežio oro pritekėjimas iš išorės, keičiantis patalpų orą ir mažinantis teršalų bei nešvarumų koncentraciją. Be to, rekuperatoriai padeda išlaikyti optimalų drėgmės lygį namuose, sumažinant pelėsio ir grybelio atsiradimo riziką.

Orą valantys kambariniai augalai

Kambariniai augalai ne tik puošia mūsų namus ir suteikia jiems žalumos, bet ir valo orą nuo toksinių medžiagų, tokių kaip ksilolas, benzolas, trichloretilenas ir formaldehidas. Jos aptinkamos kone kiekvienuose namuose – iš klijų, dažų, oro gaiviklių, baldų apmušalų, valomųjų priemonių ar purškalų nuo kenkėjų.

Tokiais augalais yra mažai priežiūros reikalaujantis skindapas, gebenė, puikiai vonios kambariui tinkanti sansevjera, chlorofitas, vėzdūnė ar net gerbera. Nustatyta, kad šios gėles, tinkamai prižiūrimos, filtruoja toksines medžiagas ir netgi sugeria pelėsių sporas.

Nors augalai negali pakeisti reguliaraus vėdinimo, oro valytuvų naudojimo ir kitų prevencinių priemonių, jie gali tapti puikia papildoma priemone siekiant švaresnio oro namuose.

Apgalvokite savo įpročius

Kartais kasdieniai veiksmai, kuriuos atliekame, gali lemti blogesnę oro kokybę. Tai gali būti kasdienis cheminių valymo priemonių naudojimas, rūkymas namuose, netinkama namų priežiūra turint naminių augintinių, gaminimas nenaudojant gartraukio ar drabužių džiovinimas patalpose.

Kone visi šie dalykai yra neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi, tačiau galima imtis atitinkamų priemonių, kad šie veiksmai darytų mažesnę įtaką oro kokybei arba jos neturėtų visai:

  • Naudokite mažiau cheminių valymo produktų. Dažnai namų valymo ir priežiūros produktai yra pilni stiprių chemikalų, kurie gali pakenkti mūsų sveikatai ir pabloginti oro kokybę, kadangi gali išskirti į orą pavojingas medžiagas, dirginančias kvėpavimo takus.
  • Rinkitės ekologiškus valymo produktus, praturtintus prebiotikais ir probiotikais, arba pasigaminkite savus iš paprastų ingredientų, tokių kaip actas, soda ir citrinų rūgštis. Tai ne tik sumažins cheminių medžiagų išsiskyrimą į namų orą, bet yra tvaresniu pasirinkimu.
  • Naudokite eterninius aliejus. Kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui, eukalipto, čiobrelių, arbatmedžio ir levandų, turi antimikrobinių savybių, padedančių mažinti ore esančių bakterijų, virusų ir grybelių kiekį. Jų garinimas gali padėti išvalyti orą ir sumažinti užkratų plitimo riziką.
  • Oro kokybės stebėjimas ir kontrolė. Investavimas į išmaniąsias technologijas, pavyzdžiui, oro kokybės stebėjimo sistemas, gali padėti aktyviau kontroliuoti ir gerinti namų oro būklę.
  • Įpraskite reguliariai vėdinti patalpas. Jei jūsų gyvenamojoje vietoje nėra rekuperatoriaus, reguliariai atidarykite langus ne tik šiltuoju sezonu, bet ir žiemą. Reguliarus patalpų vėdinimas gali ženkliai pagerinti namų oro kokybę.

Nors namų oro kokybės gerinimas gali atrodyti kaip sudėtinga užduotis, reguliarus šių patarimų įgyvendinimas gali žymiai pagerinti oro kokybę namuose. Nuo augalų, kurie valo orą, iki pažangiųjų technologijų, padedančių stebėti ir valdyti oro kokybę – visi šie veiksmai prisideda prie sveikesnės gyvenimo aplinkos kūrimo.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!