Pinigų skolinimo tipai ir kuris tinkamiausias Jums
Egzistuoja skirtingi pinigų skolinimo tipai. Tinkamas variantas priklauso nuo skolinamos sumos ir pinigų perdavimo būdo. Pavyzdžiui, jeigu skolinate daugiau nei 3000 eurų ir juos perduodate grynaisiais, Jums privaloma kreiptis į notarą. Kita vertus, skolinantiems mažiau nei 3000 eurų arba pinigus perduodantiems bankiniu pavedimu, notaro greičiausiai neprireiks. Įprastai pakanka tik rašytinės formos dokumento, tačiau tai ir vėl priklauso nuo to, kokią sumą skolinate. Visgi, jeigu viskas skamba pernelyg painiai, skaitykite straipsnį toliau. Trumpai aptarsime pinigų skolinimą su notaru ir be, rašytinės bei notarinės formos skirtumus ir kitus svarbius aspektus.
Pinigų skolinimas be notaro
Pinigų skolinimas be notaro yra atliekamas ganėtinai paprastai. Visgi, svarbu paminėti, jog pravartu turėti tam tikrą pinigų perdavimo įrodymą. Tai gali būti skolos raštelis, paskolos sutartis arba vekselis. Nedidelėms sumoms dažniausiai pasirenkamas pirmas variantas. Nepamirškite, jog nurodyti dokumentai turi būti užpildyti tinkamai. Svarbu nurodyti tikslią skolinamą sumą, datą, grąžinimo terminą, skolininko ir skolintojo kontaktinę informaciją. Be to, geriausia, jog abi pusės uždėtų savo parašus (būtinai – skolininkas). Pinigus taip pat rekomenduojama pervesti bankiniu pavedimu, mat tai gali tapti papildomu įrodymu.
Pinigų skolinimas su notaru
Jeigu skolinama suma viršija 3000 eurų, o sandorį vykdote grynaisiais pinigais, sutartis privalo būti notarinės formos. Žinoma, toks skolinimo būdas pasižymi savais privalumais. Pavyzdžiui, visas procesas yra įgyvendinamas už Jus, todėl sutaupote nemažai laiko ir nervų. Be to, neatgavę pinigų galite išvengti bylinėjimosi bei teismo išlaidų. Kita vertus, jeigu nesilaikote įstatymų reikalaujamos notarinės formos, sandoris tampa negaliojančiu. Tai reiškia, kad teisme negalėsite reikalauti skolos priteisimo sudarytos sutarties pagrindu. Iš esmės, ji taps tik vienu iš įrodymų, kuriais mėginsite atgauti skolą. Tad skolindami daugiau nei 3000 eurų grynaisiais pinigais, nepamirškite kreiptis į notarą.
Pinigų skolinimas rašytine forma
Pinigų skolinimas iki 600 eurų gali būti sudaromas bet kokia forma, tačiau vis tiek rekomenduojama turėti skolos raštelį arba panašų dokumentą. Kita vertus, nuo 600 iki 3000 eurų pinigų perdavimas turi būti įformintas rašytine forma. Tai gali būti raštelis arba paskolos sutartis (notaro patvirtinimas nebūtinas). Visgi, anksčiau paminėta notarinė forma taikoma tik tuomet, kai skolinami grynieji pinigai. Taigi, jeigu sutartyje numatyta, kad tam tikra suma pervedama bankiniu pavedimu (net jeigu ji viršija 3000 eurų), šiai taikomi tik rašytinės formos reikalavimai.
Pinigų skolinimas notarine forma
Kaip jau minėjome kiek anksčiau, pinigų skolinimas notarine forma aktualus tik tuomet, jeigu kalbame apie grynuosius. Notarinės formos reikalavimas nėra taikomas kreditavimo sutartims ir vartojimo kredito sutartims. Kita vertus, svarbu paminėti, jog nusprendusiems pinigų skolinimą įtvirtinti vekseliu, notaro gali prireikti. Jeigu suma viršija 3000 eurų, vekselis turi būti notarinės formos. Taigi, nepamirškite į tai atsižvelgti.
Ką dar prisiminti prieš skolinant pinigus?
-
Prieš pasirašydami bet kokius skolos dokumentus, įsitikinkite, jog jie turi visą reikalingą informaciją. Kitu atveju, šie gali negalioti;
-
Jeigu yra galimybė, sutartį pasirašykite elektroniniu parašu. Kitu atveju, skolininkas gali meluoti, kad šis buvo padirbtas;
-
Nepasitikėkite atsitiktiniais, internete rastais skolos dokumentų šablonais. Gali būti, jog šie nėra kokybiški ir neturi visos reikalingos informacijos. Tad, jeigu trūksta žinių, verčiau kreipkitės į specialistus;
-
Nedelskite imtis teisinių veiksmų, jei skolininkas atidėlioja pinigų grąžinimą. Kuo anksčiau pradėsite išieškojimo procesą, tuo didesnė tikimybė, kad skolą atgausite.