Ar Pagėgių gyventojai verti savivaldybės klerkų dėmesio?
Savivaldybių skaidrumo tyrime Pagėgiai tarsi ir turi kuo pasidžiaugti – iš esmės savivaldybės vertinimas yra geras, tačiau realybėje esame antroje visų šalies savivaldybių vertinimo pusėje – 41-i iš 60-ies savivaldybių. O pažvelgus atskiromis dalimis matyti, kad kai kuriais atvejais savivaldybė informaciją gyventojams pateikia tik dalinai, kitaip tariant, tikrai nepersistengia komunikuodama ir viešindama svarbius dalykus.
Pagėgiams yra kur pasitempti
Transparency International atliktas tyrimas parodė, kad Pagėgių savivaldybėje ne visada pateikiamos darbuotojų viešųjų interesų ir turto deklaracijos. Taip pat problemų yra ir su savivaldybės įmonėmis – tarkime, savivaldybės tinklalapyje nėra viešinama, kokius asmenis ir kodėl savivaldybė skyrė į konkrečių savivaldybės valdomų įmonių valdybas.
Savivaldybė taip pat nepersistengia viešindama gyventojų įtraukimo veiklas ir jų rezultatus.
Iš esmės vienintelė be priekaištų dirbanti, savo darbo eigą ir rezultatus viešinanti institucija yra… savivaldybės taryba.
Vis dėlto reikia pastebėti, kad po truputėlį savivaldybės reitingai kyla aukštyn. Štai 2014 metais atlikto to paties tyrimo metu Pagėgiai buvo vos ketvirti nuo galo, 2018 metais atliktas tyrimas rodė, kad Pagėgiai yra devinti nuo galo.
Tačiau ne veltui sakoma, kad lygiuotis reikia ne į tuos, kurie velkasi uodegoje, o į tuos, kurie žengia priekyje.
Tyrimas parodė, kad nebūtinai didžiosios savivaldybės savo veiklą viešina skaidriausiai. Tarp skaidriausių ir atsakingiausių gyventojams savivaldybių atsidūrė Kaišiadorys, Prienai, Visaginas, Ignalina, o dažnu atveju mažesnės savivaldybės net gerokai aplenkė didžiuosius šalies miestus.
Darbotvarkes viešinti turėtų, bet neviešina
Na. o štai paprasčiausias būdas, kaip greičiausiai patikrinti, kiek savivaldybė yra skaidri – užmesti akį į vadovų darbotvarkes.
Kalbant apie darbotvarkes reikia suprasti, kad nėra iš esmės priimtų taisyklių ar įstatymų, kurie nurodo, kad darbotvarkė apskritai yra privaloma, taip pat nenurodo ir kokio tikslumo ji turėtų būti.
„Transparency International“ teigia, kad du trečdaliai savivaldybių vadovų savo darbotvarkes viešina, o kas penktas meras skelbia nuolatines darbotvarkes, leidžiančias matyti susitikimus nuo 2019-2023 m. kadencijos pradžios.
Vis dėlto 6 merai iš Kalvarijos, Lazdynų r., Marijampolės, Pagėgių, Panevėžio r. ir Šalčininkų r. savivaldybių darbotvarkių neskelbia.
„Norėtųsi, kad visi merai skelbtų ne šiaip darbotvarkes, o ilgalaikes darbotvarkes. Tai leistų mums pamatyti ne tik tai, su kuo jie susitinka šią savaitę, bet ir su kuo susitiko ankstesniais mėnesiais.
Kai žinai, ką veikia tavo meras, mero pavaduotojai, administracijos vadovai, žymiai aiškiau supranti, ko gali jų pasiteirauti. Galų gale, geras politikas yra aktyvus ir skaidrus politikas“, – sako „Transparency International“ vadovas Sergejus Muravjovas pridurdamas, kad darbotvarkių skelbimas yra didelis žingsnis skaidrumo link.
„Transparency International“ savivaldybių vadovams siūlo viešinti savo susitikimus darbotvarkėse savivaldybės puslapyje ir pranešti apie susitikimus su asociacijomis, konfederacijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, paramos ir labdaros fondais, registruotais lobistais.
Darbotvarkes taip pat siūloma skelbti reguliariai bei pateikiant visus buvusius ir jau suplanuotus būsimus kadencijos susitikimus.
„Raginčiau politikus nelaukti įstatymų pakeitimų ir kiekvienai partijai paprasčiausiai susitarti, kad jos atstovai, patekę į Seimą arba savivaldybės tarybą, pradės skelbti susitikimus su verslininkais, nevyriausybinių organizacijų atstovais arba profsąjungomis“, – sakė S. Muravjovas.
Na, o kol kas, panašu, kad vadovaujančių asmenų darbotvarkės detališkumas ir aktualumas yra tiesioginis asmens požiūrio atspindys.
Štai Prezidentas Gitanas Nausėda garsėja kaip šalies vadovas, kuris retai kada teikiasi viešinti savo darbotvarkę. Ir už tai ne kartą buvo pašieptas ir patrauktas per dantį. Tačiau žurnalistai ir visuomenininkai, traukę jį per dantį, galiausiai pavargo, supratę, kad šalies vadovui nė motais, ką apie jo darbotvarkės nebuvimą mano žmonės.
O štai šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės darbotvarkė buvo viešinama minučių tikslumu.
Premjerės Ingridos Šimonytės darbotvarkė sudėliojama valandų tikslumu.
Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen darbotvarkės taip pat paprastai viešinamos valandų tikslumu, tiesa, toli gražu ne visada iki vakaro – dažnu atveju belieka tik spėlioti, ką gi Seimo pirmininkė veikia popiet.
Pagėgiai su darbotvarkėmis nepersistengia
O kokios gi yra Pagėgių savivaldybės vadovų darbotvarkės?
Trumpas atsakymas būtų: nesamos.
Savivaldybės administracijos direktorė Dalija Irena Einikienė, akivaizdu, apskritai yra spjovusi ant darbotvarkių ir jų viešinimo.
Balandžio 24 dieną jos darbotvarkėje buvo parašyta apie… sausio 2-5 dienas. Ir kas gi buvo parašyta darbotvarkėje? Kad darbotvarkė ruošiama.
Ruošė ruošė tą darbotvarkę, tačiau niekaip to padaryti ir nepavyko, kol žiniasklaida apie tai nepasiteiravo.
„Pagėgių savivaldybės administracija mano, kad savivaldybės vadovai svetainėje turi talpinti informaciją apie savo darbotvarkę.
Mero darbotvarkė buvo neatnaujinta dėl techninių kliūčių.
Dėl administracijos direktorės darbotvarkės, dėkojame jums už pastebėjimus, atsižvelgdami į jūsų rašte išdėstytas pastabas ir trūkumus, juos pašalinsime“, – tokį atsakymą gavo „Šilokarčemos“ redakcija.
Tačiau net ir po to administracijos vadovė, panašu, aukštų reikalavimų sau ir visai savivaldybei nekelia – darbotvarkę atnaujino parašydama, kad „vykdo administracijai paskirtas funkcijas“.
Juokas pro ašaras iš tokios darbotvarkės – paprasčiau būtų imti ir parašyti „ne jūsų, kvaili piliečiai, reikalas, ką aš darbo dienomis veikiu“.
Panaši situacija buvo ir su mero darbotvarke. Tiesa, meras šiuo metu serga, tad jį pavaduoja vicemerė, o reikia pripažinti, kad vicemerių darbotvarkės iš tiesų nurodomos labai tvarkingai, atnaujinamos laiku, yra tikslios ir išsamios.