Lenktynės plaukte: kas slydo tarsi žuvis, kas malė rankomis, taškė vandenį...

2024-06-14, Romualdas Danielius MAŽUTIS
Startas. Parodomasis vaikų plaukimas. Jūratės Janušauskienės nuotr
Birželio 1-oji Šilutės sporto metraštyje paliko istorinį įrašą – Laisvalaikio ir sporto namų baseine surengtos pirmosios rajono plaukimo pirmenybės, užfiksuoti pirmieji rekordai, jų autoriai: Algirdas Lapinskas, Aurimas Girskis, Karina Seminauskaitė. Improvizuotoje žiūrovų tribūnoje plaukimo mėgėjus palaikė apie 100 jų gerbėjų. Virš žydro vandens 4 takų tvyrojo stebuklo laukimo ir jaukumo atmosfera.

Varžybų dalyvių – 30 (26 vyrai, 4 moterys). Atidarymo ceremonijoje visus pasveikino, palinkėjo gerų startų Šilutės sporto mokyklos direktorius Aivaras Lileikis, beje, pirmenybių sumanytojas ir iniciatorius. Pirmenybės – ne vienadienės, taps kasmetine tradicija, pasiekti rekordai bus registruojami, skelbiami. Tarė žodį ir garbingi svečiai: Seimo narys Zigmantas Balčytis, Šilutės rajono savivaldybės vicemeras Tomas Budrikis, taip pat pasaulinio masto sporto įžymybė, Seulo olimpinių žaidynių (Pietų Korėja, 1988 m.) 1 500 metrų bėgimo sidabro medalio laimėtoja Laimutė Baikauskaitė. Jos sportinė karjera prasidėjo Šilutėje. Seule finale distanciją įveikė per 4:00,24 min. Finišo juostelę kirto krisdama, taip aplenkdama kitą sovietų rinktinės narę, rusę. L. Baikauskaitės rekordas Lietuvoje nesumuštas iki šiol.

Dabar ji gyvena JAV, bet gimtinės nepamiršta, kaip ir lietuvybės. Jos brolis Petras Baikauskas – šilutiškis, vienas pirmųjų baseino lankytojų. Brolis ir sesuo įsteigė asmeninius prizus, o Petras dar ir dalyvis. Kiti rėmėjai: Šilutės savivaldybė, UAB „Reklamos priedai“, sporto mokykla. Graži kupeta.

Parodomųjų plaukimų didvyriai – pradinukai

Laisvalaikio ir sporto namų baseiną reguliariai lanko 2 būreliai vaikų: 220 pagal NVŠ (neformalus vaikų švietimas) projektą ir 48 berniukai ir mergaitės – komercinės grupės auklėtiniai. Plaukimo instruktorių – 3. Plaukimo pirmenybių įžanga – du parodomieji 8-9 metų vaikų plaukimai, kuriuos parengė instruktoriai Justina ir Justas. Vaikai (8) labai atsakingai parodė, ko išmoko per nepilnus metus. Jie plaukė 50 metrų. Takelio (4) ilgis – 25 metrai. Pirmą distancijos pusę įveikė krauliu (laisvasis stilius), atgal – nugara. Jaunieji plaukikai nėrė į vandenį nuo bokštelių ir grybšnis po grybšnio, ritmingai, nekeldami purslų, slydo priekin, neleisdami giliau grimzti kūnui, kad nepadidintų vandens pasipriešinimą. O juk kai kurie atėjo į baseiną visiškai nemokėdami plaukti.

Plaukimas reikalauja ne tik ištvermės, suderinto kvėpavimo, bet labai daug priklauso nuo įgytos judesių technikos. Gerai plaukti, vadinasi, gražiai plaukti, lyg be pastangų. Žiūrovai nepagailėjo pradinukams katučių. Mažieji plaukikai gavo atminimo dovanėlių. Taigi, pradžia tik pakėlė visų nuotaiką.

Išbandyti save

Pirmenybėse jėgas išmėgino 4 amžiaus grupių dalyviai: 16-35 m., 35-50 m., 50-65 m., 65 m. ir vyresni. Toks suskirstymas pasirinktas dėl dalyvių stygiaus. Ši sistema kis priklausomai nuo dalyvių skaičiaus. Viliamasi, kad plaukimo pirmenybės populiarės. Vos paskelbus pirmenybių reklamą prasidėjo dalyvių registracija. Iš anksto užsiregistravę gavo privilegiją kasdien vieną valandą nemokamai treniruotis baseine. Jie tuo pasinaudojo. Dalis būsimų dalyvių turėjo abonementus. Suprantama, pirmą kartą įšokęs į baseiną pirmas neatplauksi. Tam reikia ruoštis. Varžybose matėme buvusių krepšininkų, futbolininkų bei keletą kur kas jaunesnių: sunkiaatlečių, stalo tenisininkų. Ne vienam dalyviui magėjo išbandyti save konkuruojant vandens takelyje. Progą gavo.

Varžybų teisėjų - 7. Vyr. teisėjas – Aivaras Lileikis, sekretorė – Kotryna Mickevičienė. Pirmosios startavo moterys (amžiaus gr. 16-35 m.). Damos plaukė 50 m. Pirmojo oficialaus rekordo autorė - Karina Seminauskaitė, įveikusi nuotolį per 0;57;248 s. Karinai nebuvo lengva, nes šalia plaukusi Paulina Balsienė tepralaimėjo šimtąsias sekundės dalis. Jos laikas – 0;57;524 s. Paulina pelnė sidabro medalį. Trečią vietą užėmė abiturientė, Šilutės rajono stalo teniso čempionė Karina Alkimavičiūtė – 1;01;877 s. Amžiaus grupė 65 metai ir vyresnės nugalėtoja Marytė Lukošaitienė plaukė 50 m. Jos laikas – 1;37 s. Žinoma, sulaukė sveikinimų.

Prireikė preliminarinių plaukimų ir finalo, kai į vandenį šoko 9 vyrai (16-35 m.) lenktyniauti 50 metrų distancijoje. Po atrankos finale kovojo keturi plaukikai. Pirmą vietą užėmė Lietuvos jaunimo (iki 20 m.) sunkiosios atletikos vicečempionas Erikas Jančenkovas – 0;36;977 s. Antras finišavo Aurimas Girskis – 0;38;280 s., trečias atplaukė plaukimo instruktorius Justas Mizgeris – 0;38;731. Ketvirtas liko Domantas Kairys – 0;39;266 s.  Preliminarinio plaukimo Domanto rezultatas – 0;36;059 s. Jo mėgstamos sporto šakos – stalo tenisas (rajono čempionas), lauko tenisas, krepšinis, futbolas. Įdomu tai, kad plaukiant 50 metrų geriausią laiką parodė Algirdas Lapinskas (35-50 m.) – 0;32;395. Algirdas tapo rekordininku. Jis pripažintas techniškiausiu plaukiku. Antrą pergalę Algirdas iškovojo plaukdamas 100 m. Jo rezultatas – 1;22;285 s. Antras rekordas. A. Lapinskas turėjo labai kietą konkurentą, ukrainietį Sergei Timofeev. Jų dvikova plaukimo takelyje buvo ir graži, ir įtempta. Abu vandenyje triūsė tarsi gimtoje stichijoje, keldami pasigerėjimą technišku plaukimu. S. Timofeev abi distancijas (50 ir 100 m.) atplaukė antras. Jo rezultatai – 0;33;395 ir 1;24;048 s. Trečią vietą 50 m distancijoje užėmė Kęstutis Vaičiūnas – 0;36;038 s. 100 m distancijoje šioje amžiaus grupėje trečias liko Julius Petkevičius – 1;38;262. Du dalyviai (16-35 m.) lenktyniavo 100 m distancijoje. Aurimas Girskis buvo greitesnis už Domantą Kairį, nors šis įnirtingai mosavo rankomis. Aurimo laikas – 1;24;723 , Domanto – 1;36;040.

Tarp plaukikų (50-65 m.) 50 metrų greičiausiai nuplaukė Vaidas Bernotas –0;33;971 s.,  2-3 vietas užėmė Petras Bendikas – 0;41;080 s. ir Evaldas Bilevičius, irklavimo treneris – 0;53;024 s. V. Bernotas pirmas finišavo ir plaukdamas 100 m – 1;27;069. 2-3 vietas užėmė Gediminas Kazlauskas ir Petras Bendikas – 1;37;160 ir 1;46;348. Tarp vyriausių dalyvių (+65 m.) 50 m distancijos čempiono titulą pelnė buvęs futbolininkas Romas Šveikauskas – 0;45;014 s. Antras atplaukė Romualdas Klimas – 0;48;861 s., trečią vietą užėmė Petras Baikauskas – 0,51;713 s. Žiūrovams buvo už ką „sirgti“, ką pamatyti, kuo pasigrožėti, kai į vandenį vienas plaukikas tyliai įneria, o kitas pliumpt su purslų fontanu. Kas yrėsi sieksniais grakščiai, kas kapojo vandenį tarsi malūno sparnais. Svarbiausia kitkas – visi stengėsi nugalėti.

Kas ištvermingesnis?

200 m plaukimas – didelis ištvermės išbandymas. Tarp jauniausių dalyvių (16-35 m.) nugalėjo Aurimas Girskis, tapęs rekordininku. Jis distanciją nuplaukė per 3;17;315 min. Antras liko Evaldas Urnikis – 4;27;713 min. Į tokias varginančias lenktynes leidosi ir du senjorai (+65 m.) – Petras Dylertas ir Petras Baikauskas. Nugalėjo P. Dylertas – 5;03;579 min. P. Baikausko rezultatas – 5;37;057 min. Pirmenybių prizininkams įteikė diplomus, dovanas (firminiai baseino rankšluosčiai, plaukimo akinių komplektai, gertuvės), kabino medalius varžybų organizatorius A. Lilekis bei aukščiau išvardinti garbingi svečiai, politikai. Malonios akimirkos po užburiančių lenktynių vandens takeliuose.