Kuo pelynas kepenims padeda?
Jei kas nutinka mūsų kepenims, iš karto galima ieškoti pelyno arbatos, aliejaus ar paprasčiausių miltelių kapsulėse. Medicina ir mokslas visiškai sutaria su liaudies medicina ir žolininkais – pelynas iš tikrųjų yra naudingas mūsų organizmui, o ypač kepenims.
Kad nereiktų vardinti įvairių cheminių medžiagų, kurių gausu pelyno ekstraktuose, pabandysime viską paaiškinti žmogiškai. Bet pradžiai reiktų gerai suprasti, ką daro kepenys žmogaus organizmui ir tada bus daug aiškiau, kaip pelynas kepenims gali padėti.
Ką daro kepenys?
Žmogaus organizmas yra gana sudėtingas. Jis tarsi kombainas, nuimantis derlių, o kartu ir iškepantis bandeles. Žmogus energiją gauna skystu pavidalu. Kraujas perneša įvairias medžiagas į visus mūsų organus, kurie iš jo pasiima tai, ko reikia. Smegenys siurbia deguonį, oda apsirūpina riebalais, raumenys – baltymais ir angliavandeniais bei vitaminais.
Bėda ta, kad maistas į mūsų kūną patenka kietos konsistencijos. Organizmas turi jį perdirbti taip, kad visų organų poreikiai būtų patenkinti. Skrandis kietą maistą ištirpdo ir paverčia jį skysta forma, o žarnynas visas reikalingas medžiagas surenka ir perduoda į kraują. Bet kartu su naudingomis medžiagomis į organizmą patenka ir įvairios bakterijos, virusai ar kitos kenksmingos medžiagos.
Štai čia pagrindiniu smuiku griežia kepenys. Jos filtruoja kraują ir išvalo mūsų organizmą nuo įvairių toksinų. Jei kepenys sugenda ir savo funkcijų nebeatlieka tinkamai, žmogus labai greitai suserga ir miršta. Galima sakyti, tai yra trečias pagal svarbumą organas po širdies ir smegenų, tiesiogiai atsakingas už žmogaus organizmo funkcionavimą.
Nesveikas gyvenimo būdas, nekokybiškas maistas, kvaišalai su laiku užteršia kepenis, todėl joms prireikia pagalbos. Pelynas arba kietis lietuviškai yra būtent ta žolelė, kuri padeda palaikyti kepenų gerą būklę ir neleidžia sutrikti jų funkcijoms.
Ką kepenims daro pelynas
Pelynas liaudyje žinomas kaip augalas, atbaidantis uodus, kandis ir kitus parazitus bei kenkėjus. Tą patį jis daro ir žarnynui – savo kartumu priverčia pasišalinti net labai atspariems žarnyno parazitams – kirmėlėms. Tą pačią funkciją jis atlieka ir kepenims – padeda greičiau pasišalinti įvairiems toksinams ir bakterijos, kurios į kepenis gali ateiti iš žarnyno.
Automobiliui reikia pastoviai keisti kuro ir oro filtrus, kad jis funkcionuotų tinkamai. Su žmogaus organizmu vyksta panašūs dalykai. Kepenų pakeisti nelabai galima, todėl lieka organizmo „filtrus“ valyti. Tai galima padaryti mėnesį geriant pelynų arbatą, ne daugiau kaip 1-3 puodelius per dieną. Jei nėra laiko arbatai, galima gerti pelyno miltelius kapsulių forma.
Svarbiausia – nepadauginti. Pelynas nėra visiškai nekaltas augalas. Dėl savo sudėties jis yra kartus, todėl padauginus galimas šalutinis poveikis. Haliucinacijų nuo pelyno nebūna, kad ir kaip to norėtų tam tikro stipraus alkoholinio gėrimo mėgėjai, tačiau jis gali sukelti pykinimą arba tam tikras alergijas. Be to jis ne visada suderinamas su diabetui ar kraujo skystinimui skirtais vaistais. Prieš gerdami pelyno arbatą, pasitarkite su gydytoju, kuris gali rekomenduoti teisingas dozes. Priešingu atveju, pasekmės gali būti labai nemalonios.