Jau kiekvienas gali „prijaukinti“ saulę savo kieme

2024-06-28, Sergėjus Gvildys
Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą... Nei prieš 250 metų, rašydamas „Pavasario linksmybes“ Kristijonas Donelaitis, nei prieš du šimtus metų jį išleidęs Liudvikas Rėza net nenutuokė šiandienės saulės reikšmės žmonijos gyvenime. Šiandien saulutė jau ne tik ledus ištirpdo." Žmogus išmoko „prisijaukinti“ saulę ir priversti jam tarnauti – teikti taip reikiamą energiją.

Atpigo įrengimo kaštai

Šiandien elektros energija jau ne tik namus šildo, bet ir automobilius varo. O ar susimąstome, kiek kainuoja elektros energija?

Rinkos ekonomikos sąlygomis, kiekvienas vartotojas, ar tai fizinis, ar juridinis asmuo ieško galimybių sutaupyti ir sumažinti išlaidas. Elektros energijos sąnaudos taip pat nėra išimtis. Valstybės kursas link žalios energetikos atveria galimybes kiekvienam vartotojui įsirengti nuosavą saulės jėgainę, kuri gali patenkinti jo elektros energijos poreikius.

Greičiausiai nuostaba aplankys, išgirdus žinią, kad saulės jėgainės įrengimo kaštai šiemet žymiai atpigo - iki 30 procentų. Nesigilindami į ekonomikos dėsnių poveikių verpetus energetikos srityje, pasakysime, kad vidutiniškai vienos kilovatvalandės saulės jėgainės įrengimo kaštai sudaro apie 750 eurų. O kokia galėtų būti vidutinė kaina vartotojui, ketinančiam įsirengti nuosavą saulės jėgainę. Apie tokios jėgainės įrengimo subtilybes papasakojo UAB „Energetikos objektų statyba“ įkūrėjas ir jos vadovas Audrius Endzinas.

Visų pirma energetikas atkreipė dėmesį į elektros tinklų valdytojo, atsakingo už energijos skirstymą šalyje – ESO neseniai priimtą sprendimą dėl elektrinių prijungimo sąlygų palengvinimo. Tai reiškia, kad nuo šiol visi buitiniai vartotojai gali įsirengti saulės jėgainę, iki 10 kilovatvalandžių galios, nebereikia papildomai primokėti ESO.

Kita gera žinia yra ta, kad vis dar galima gauti valstybės paramą iki 30 proc. saulės jėgainės įrengimui. Dar viena naujovė yra ta, kad saulės jėgaines gali įsirengti ir asociacijos bei bendrijos. O tai palengvina energijos paskirstymo kelią tarp skirtingų turto valdytojų. Visa tai išsamiau galima sužinoti konsultacijos metu iš UAB „Energetikos objektų statyba“ specialistų. Beje, bendrovė pasirūpina savo klientų dokumentų parengimu ir teikimu paramai gauti.

Kodėl verta paskubėti svarstantiems įsirengti nuosavą jėgainę?

 Žinia, elektros energija yra perduodama egzistuojančiu elektros skirstymo tinklu. Jo apkrovos galimybės nėra begalinės ir jau artėja prie pilno potencialo išnaudojimo. Taip pat valstybės parama nėra numatyta begaliniam laikotarpiui ir nenumaldomai artėja ta diena, kai jos nebeliks. Tad paskubėti verta, teigia A. Endzinas.

Įmonės direktorius pažymėjo rizikas, kurios slypi saulės jėgainių įrengimo procese. Pirmiausia A. Endzinas pataria įsivertinti rangovą ir jo galimybes ir nesigundyti siūloma pigesne įranga. Kodėl? Ogi todėl, kad jau yra rinkoje pasenusios įrangos, kokius dvejus metus pragulėjusios sandėliuose. Nors ji yra nenaudota, bet pigesnė todėl, kad pasenusi.

„Įranga tai kaip kiaušinis – kuo ilgiau guli, tuo labiau smirda", – teigia A. Endzinas O tai reiškia jos trumpesnį veikimo laiką. Ypač  būtina atkreipti dėmesį į inverterius ir atidžiai susipažinti su jų pagaminimo data ir garantinio aptarnavimo laikotarpiu. Įsigijus pigesnį inverterį galima negauti garantinio aptarnavimo ir gedimo atveju jį teks keisti susimokant už naują. UAB „Energetikos objektų statyba“ klientams siūlo patikimus inverterius su dešimties metų aptarnavimo garantija. Gedimo atveju jie yra keičiami nemokamai. Normali inverterio rinkos kaina yra apie 800-1200 eurų. Tad visada yra rizikos betaupant vėliau papildomai susimokėti, kaip kad toje lietuviškoje patarlėje.

Ar klientai džiaugiasi įsirengę nuosavą saulės jėgainę?

„Dar neteko sutikti nusivylusių saulės jėgaine žmonių, nors jas įrenginėjame ne vienerius metus ir be kita ko esame sukaupę solidžią patirtį. Paslaugas teikiame nuo paskaičiavimo iki pilno įrengimo“, – sako UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius Audrius Endzinas.

Sulaukta per 10 tūkst. paraiškų

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) birželio 11 dienos ryte paskelbė 4 naujus paramos kvietimus gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines arba padidinti jau turimų saulės elektrinių galią. Sulaukus paraiškų, netrukus daugiau kaip 10 tūkst. gyventojų taps gaminančiais vartotojais ir galės džiaugtis energetiniu savarankiškumu.

„Šalies energetinis savarankiškumas yra ir kiekvieno piliečio reikalas. Smagu, kad lietuviai tai puikiai supranta ir jų susidomėjimas saulės elektrinėmis su kiekvienu kvietimu tik auga“, – sako APVA direktoriaus pavaduotojas Vytautas Vrubliauskas.

Pasak V. Vrubliausko, likus daugiau nei 17 mln. eurų, paraiškos paramai bus priimamos tol, kol baigsis kvietime numatyta lėšų suma, bet ne vėliau kaip iki š. m. gruodžio 11 d. 

Jau iš gyventojų, planuojančių naujai įsirengti saulės elektrines namų ūkiuose.

Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione gauta 6,4 tūkst. paraiškų už 15 mln. eurų, o iš norinčių padidinti jau esamos elektrinės galią šiame regione, gauta apie 670 paraiškų už 665 tūkst. eurų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!