Skandalinguose debatuose susikirto Dobilas Sinkevičius ir Ričardas Juška: buvo išduota valstybės paslaptis?

2024-10-08

Praėjusį penktadienį įvyko pagrindiniai Karšuvos apygardos debatai organizuoti nešališkos iniciatyvos „Žinau, ką renku“. Diskusiją vedė ELTA žurnalistas Ignas Dobrovolskas.

Kaip žinia, Jurbarko ir Pagėgių savivaldybes apimančioje Karšuvos apygardoje kandidatuoja 6 jurbarkiškiai ir 3 pagėgiškiai (Dobilas Sinkevičius, Tomas Ambroza, Justina Šlakaitytė). Keista, bet jei į pagrindinius Karšuvos apygardos debatus atvyko visi kandidatai jurbarkiškiai, tai pagėgiškis atvyko tik vienas - Dobilas Sinkevičius.

Gal išsigando stipresnių konkurentų, gal idėjų stinga, o gal rinkimai dviem kandidatams nėra tokie svarbūs, bet kodėl savo idėjomis pasidalinti neatvyko nei T. Ambroza, nei J. Šlaikaitytė iki šiol nėra žinoma. Tiesa, tai jau antrieji debatai, kuriuos praleido šie du kandidatai, o trečiųjų jau nebebus.

Debatų kova - 2 prieš 1

Jurbarko verslo centro salėje išties buvo karšta ir ne tik dėl pilnos salės žiūrovų, bet ir dėl aršių diskusijų tarp kandidatų. Politikai diskutavo pensijų kaupimo, rinkimų sistemos, mokesčių, užsienio politikos ir šeimos klausimais.

Visi dalyviai pasidalino savo nuomonėmis, tačiau pagrindinės diskusijos vyko tarp liberalo Ričardo Juškos, konservatoriaus Egidijaus Giedraičio ir Tautos ir teisingumo sąjungos atstovo Dobilo Sinkevičiaus. Šie politikai negailėjo replikų vienas kitam, o debatų kova pavirto tarsi du prieš vieną - jurbarkiškiai E. Giedraitis kartu su R. Juška prieš pagėgiškį D. Sinkevičių. 

Konservatorių ir liberalų atstovai tarsi susitarę gynė antrą pensijų pakopą, nepritarė įstatymo pataisoms, užtikrinančioms tradicinių šeimų apsaugą prieš įžeidinėjimus ir niekinimą, bei bandė teigti, kad reikėtų atsisakyti vienmandatėse renkamų Seimo narių praktikos. Savo ruožtu, Dobilas Sinkevičius teigė, kad antroji pensijų pakopa turi veikti tik savanoriškais pagrindais, o žmonės privalo turėti laisvą galimybę atsiimti savo pinigus iš bankų ir draudimų bendrovių, nes tai jų uždirbti pinigai. 

Atėjus klausimui iš socialinių klausimų temos apie įstatymo pataisą, numatančią skirti baudas asmenims, kurie niekina bei tyčiojasi iš tradicinės šeimos instituto, šie politikai vėliai susikirto. Tautos ir teisingumo sąjungos atstovas Dobilas Sinkevičius pritarė tokioms pataisoms, argumentuodamas, kad dabartinė praktika teismuose gina ne tradicines šeimas, o homoseksualų poras, kurios net nėra šeima. Į tokį pareiškimą Dobilui tuojau pat replikavo konservatorius E. Giedraitis, bandydamas pašiepti klausimu „O kokią bausmę skirsite moterims už nesantuokinį vaiką?“ Į tai buvo staigiai sureaguota. „Man labai keista girdėti iš konservatoriaus, kad gimęs vaikas, jūsų nuomone, yra pasityčiojimas iš šeimos. Atvirkščiai gimdančias motinas reikia apdovanoti“, - atkirto D. Sinkevičius.

Ne mažiau diskusijų sukėlė ir Seimo rinkimų tvarka. Čia prie konservatoriaus bei liberalo dueto prisijungė ir socialdemokratas, jie bandė įteigti poziciją, kad reikia atsisakyti dabartinės tvarkos, kada žmonės gali rinkti vienmandatėse Seimo narius tiesiogiai. Konservatorius teigė, kad jam labiau patinka rinkti Seimo narius pagal sąrašą, socialdemokratas G. Peiniuta taip pat tikino, kad reikia seimūnus rinkti tik pagal sąrašą, nes neva vienmandatininkai per daug reikalauja pinigų savo kraštams. Liberalas R. Juška taipogi pritarė, kad keisti rinkimų sistemą reikia atsisakant vienmandatininkų, juos pakeičiant sąrašais, kurie konkuruoja skirtingose vietovėse. O pagėgiškis Dobilas Sinkevičius vėlgi išreiškė skirtingą nuomonę, teigdamas, kad mums reikia atsisakyti ne tiesiogiai renkamų Seimo narių, o partinių sąrašų, nes pagal juos „dešimtmečiais renkami tie patys Seimo nariai yra visiškai atitrūkę ir nesupranta, kuo gyvena tauta, bei balsuoja atvirkščiai, nei mano daugelis Lietuvos gyventojų“. Dobilas taip pat argumentavo, kad tiesiogiai gyventojų renkami Seimo nariai yra priversti bendrauti su rinkėjais ir žinoti jų problemas, bei kaip tinkamą pavyzdį paminėjo Jungtinės Karalystės rinkimų sistemą, kurioje parlamentarai renkami tik tiesiogiai be jokių partinių sąrašų.

R. Juška tikindamas, kad Lietuva turėtų būti „lakmuso popierėliu“ Amerikai, išdavė valstybės paslaptį? 

Debatų karštis piką pasiekė kalbant apie Lietuvos politiką Kinijos atžvilgiu. D. Sinkevičius teigė, kad dabartinė situacija, kada konservatoriai nusprendė vieninteliai pasaulyje įsteigti Taivano atstovybę, pasirodė, kaip politiniai diletantai ir išsišokėliai, nes po to Lietuva patyrė milijardinius nuostolius ir ne gana to pasirodėme kaip nestabilūs ir nepatikimi ES bei NATO partneriai.
Į tai reaguodamas liberalas R. Juška pradėjo mįslingai kalbėti: „Sunku pagrįsti savo nuomonę, nes ją pagrindžiant reikėtų pateikti informacija tą, kuri yra slapta“. Toliau jurbarkiškis dėstė, kad nereikėtų visko vertinti laikraščių antraštėmis, gynė užsienio reikalų ministrą G. Landsbergį bei teigė, kad prekyba Lietuvai su Kinija nėra svarbi, o užbaigdamas pasisakymą pateikė užuominą. „Aš jums užuominą pasakysiu - ar Lietuva negali būti lakmuso popierėliu Amerikai, didžiosioms valstybėms, Vokietijai? Brangieji, jūs padarykite taip, mums taip reikia, nes norite, kad ir Abramsai atvažiuotų (JAV tankai, - red. pastaba), bet reikia mums iš jūsų pagalbos, va, tokio veiksmo. Bendradarbiaujame geopolitiniuose reikaluose, jūs nemaži, pabandome“, - dėstė Seimo narys R. Juška. 

Į tokį pareiškimą tuojau sureagavo D. Sinkevičius. „Tiesiog esu apstulbęs, nuo to, ką dabar išgirdau. Lietuva yra lakmuso popierėlis, Lietuva elgiasi taip, kaip paprašė vieni ar kiti, kažkoks tai bandomasis triušis. Iš tikrųjų, taip ir atrodo iš šono - patampykite liūtą už nasrų, o mes pažiūrėsime, kas iš to bus. Taip ir atrodo mūsų užsienio politika, gali būti kad kažkas, nesakysiu kas, su iniciatyva (durnius, - red. pastaba) gavo už tai apdovanojimą. Tačiau tai yra siaubinga politika, mes turime laikytis savo principų ir užsienio politikoje elgtis taip, kaip yra naudinga mums (Lietuvai, - aut. pastaba). Dar vienas dalykas - mes negalime išsišokti iš bendro ES konteksto, nes tai yra pavojinga mūsų partnerių atžvilgiu. Tikrai esu apstulbęs“, - replikavo D. Sinkevičius.

Netruko atsakyti ir R. Juška teigdamas, kad viskas yra suderinta su didžiosiomis valstybėmis. „Palinkėčiau Lietuvai tokio mąstymo kaip jūsų. Neatsitiktinai Gražulis nebuvo per 30 metų valdžioje ir duok Dieve, kad nebūtų“, - nesitvardė R. Juška.

Po kandžios replikos skolingas neliko ir pagėgiškis D. Sinkevičius primindamas R. Juškos duotus pažadus rinkėjams prieš 4 metus. „Duok Dieve, kad nebūtų tokių politikų, gerbiamas Ričardai Juška, kaip jūs. Jei atsiversime praėjusių Seimo rinkimų jūsų programą, kurioje jūs žadėjote sumažinti PVM (pridėtines vertės mokestį), sumažinti GPM (gyventojų pajamų mokestį), sulyginti minimalią algą su NPD (neapmokestinamų pajamų dydžiu). Ir nieko jūs nepadarėte per ketverius metus būdamas valdžioje. Tokių politikų mums nereikia“, - nukirto D. Sinkevičius. 

Karšuvos apygardos debatai nuvilnijo per visą Lietuvą

Po aršių Karšuvos apygardos debatų kilo diskusijos, šie debatai buvo plačiai aptarinėjami socialiniuose tinkluose, jų iškarpomis dalinosi politikai ir visuomenininkai. O R. Juškos „užuomina“ apie Lietuvos tarnavimą kitoms valstybėms buvo aptarta ir žinomos žurnalistės Rūtos Janutienės įkurtoje OpTV televizijoje, kaip galima valstybės paslapties išdavystė.

Ar šių skandalingų debatų diskusijos nepersikels į teisėsaugos akiratį, pažiūrėsime ateityje. O Lietuvos ir Karšuvos apygardos rinkėjai turėjo unikalią progą išgirsti tikrus debatus, o ne surežisuotą viktoriną.

Seimo rinkimai vyks spalio 13 d.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!