Savivaldybės valytojų algos siekia ir 5 000 eurų?
Gerovės savivaldybėje Pagėgiuose išties gyventi gera, mat net už paprasčiausius darbus kai kam mokamos ne vieną tūkstantį siekiančios algos. Ir čia ne kažkokios pasakaitės, o praėjusio penktadienio faktas.
Teisybės dėlei reikia patikslinti, kad už valytojo darbą šie tūkstančiai mokami visai ne valytojams, šlavėjams, ūkio darbuotojams ar kitiems eiliniams mirtingiesiems. Ši solidi alga už aplinkos tvarkymą nugulė į valdininkų kišenes.
Švarinimosi „akcija“ darbo metu
Visa ši istorija yra gana elementari. Praėjusį penktadienį viduryje darbo dienos „akcijos“ dalyviai, žengdami regiono takais, rinko ir rūšiavo „bešeimininkes“ atliekas. Tai jau antra švarinimosi „akcija“, inicijuota UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro.
Kaip teigia talkos iniciatoriai – „šis žygis turi net keletą tikslų – suburti Tauragės regiono seniūnijas, bendruomenes, įmones, įstaigas ir organizacijas švarinti gamtą ir ugdyti atsakingą požiūrį į mus supančią aplinką“.
Niekas turbūt neprieštaraus - švarinimosi misija yra puikus reikalas. Tokias „leninines talkas“ organizuodavo dar sovietai. O dabar eilę metų, kiekvieną pavasarį, rengia visuomeninė organizacija „Mes darom“. Štai ir šiemet balandžio 20 d. kartu su regioniniais atliekų tvarkymo centrais visuomenininkai organizavo tradicinę švarinimosi akciją, kuri vyko visoje Lietuvoje.
Tikslai tiek praėjusio penktadienio, tiek balandžio 20 d. yra tie patys, tik veikimo metodai kardinaliai skirtingi. Mat pavasarį „Mes darom“ akcija vyksta savanoriškumo pagrindais, ne darbo metu ir savaitgalį. Šios akcijos dalyviai negauna už tai nė grašio - geriausiu atveju šiukšlių maišą.
O štai praėjusio penktadienio valdiška talka vyko darbo metu, o jos didžioji dauguma dalyvių, tarp kurių pastebėtas tiek meras, tiek vicemerė, už tą dieną gavo algas iš visų mokesčių mokėtojų pinigų. Tad akivaizdu, jog nei tai „akcija“, nei tai savanorystė, o tiesiog eilinė valdininkų darbo diena, už kurios kiekvieną minutę susimoka mokesčių mokėtojai.
Šlavėjo alga 5 000?
„Šilokarčemos“ duomenimis, penktadienio talkoje dalyvavo per 30 dalyvių, kurių didelė dalis yra Pagėgių savivaldybės administracijos darbuotojai, švarinęsi darbo metu. Tarp šių „kuopėjų“ buvo ir meras V. Bendaravičius, vicemerė A. Zongailienė, Seimo narys R. Juška ir t. t.
Oficialiai pateikiamais duomenimis, Pagėgių mero atlyginimas yra 4 999 Eur, vicemero – 4 214 Eur., vedėjų - per 2 900 Eur, specialistų - per 1 800 Eur, Tarybos narių - per 1 000 Eur. Vidutinis darbo užmokestis savivaldybės administracijoje, rekvizitai.lt duomenimis, yra 1 983,43 Eur.
Tad nesunku paskaičiuoti, kad vidutiniškai savivaldybės darbuotojo darbo diena mokesčių mokėtojams kainuoja 86,23 Eur. Reiškia 30 tokių „šlavėjų“ talka penktadienį mums visiems turėjo atsieiti 2 586,9 Eur. O mero rankos pridėjimas penktadienio talkoje kainavo daugiau nei 217 Eur. Beje, šio „šlavėjo“ išlaikymas mums kainuoja gerokai daugiau nei jo alga, mat Tamsta turi ir sekretorę, du patarėjus, du pavaduotojus, kabinetą, valdišką transportą ir t. t. O štai vidutinė valytojo alga kiek didesnė nei minimali, ir be jokių svajonių į kabinetą, sekretorius ir patarėjus.
Kęstas Komskis: savivaldybės darbuotojus mokesčių mokėtojai samdo ne gatvėms šluoti
Jei tokios „talkos“ režimu savivaldybė veiktų kiekvieną darbo dieną, mums šlavėjai vien spalio mėnesį kainuotų beveik 60 tūkstančių Eur (59 498,7 Eur). „Šilokarčema“ pasiteiravo, ką už tokią sumą galėtų nuveikti privatus sektorius.
Įmonės „Kalibrus“ generalinis direktorius, buvęs savivaldybės meras, paskaičiavo, kad už tokį įkainį per mėnesį jo vadovaujama kompanija nesunkiai išvalytų visą Pagėgių savivaldybės teritoriją, pradedant nuo Gėgės baigiant Jūros upe. Šių pinigų pakaktų visoms pakrantėms, pamiškėms, šaligatviams ir kam tik dar sugalvosi.
„Taip, tai pakankamai didelė suma, už kurią visa mūsų savivaldybės teritorija būtų išvalyta“, - teigė K. Komskis. Paklaustas, kaip vertina tokią darbo metodiką, politikas priminė, kad mes savivaldybės darbuotojus samdome visai kitais tikslais.
„Šiaip mes aukštos kvalifikacijos darbuotojus savivaldybėje kaip mokesčių mokėtojai samdome ne gatvėms šluoti. Savivaldybės administracija turi daugiau nei 20 oficialių veiklos sričių, pradedant architektūra, baigiant tarptautiniu bendradarbiavimu, socialinių paslaugų, švietimo ar medicinos užtikrinimu. Leiskite paklausti - jei savivaldybės darbuotojai vietoj savo darbo eina gatves šluoti, tai kas atlieka jų funkcijas tuo metu?
Žinoma, nereikia kaltinti eilinių specialistų, jiems tokias keistas užduotis kaip šiukšlių rinkimas ar gatvių šlavimas suformuoja vadovybė - meras ir administracijos direktorius. Na, pasikartosiu, ne tam šie savo sričių specialistai yra samdomi. Gatvėms šluoti samdomi šlavėjai, statyti pastatus - statybininkai, gydyti žmones samdomi gydytojai, o užtikrinti savivaldybės administracijos veiklą samdomi specialistai su atitinkamu išsilavinimu“,- reziumavo buvęs meras Kęstas Komskis.
Dobilo Sinkevičiaus trigrašis:
Akivaizdžiai pasipiktinusiai straipsnio autorei ir komentuojančiam politikui siūlau užsičiaupti ir gerai pagalvoti prieš kalbant ir rašant. Aš, kaip mokesčių mokėtojas, esu labai patenkintas tokia Bendaravičine talka. Tai yra geriausia, ką jie padarė per šią kadenciją, ir siūlau nesustoti. Gink Dieve, lai nesugrįžta į kabinetus, kuriuose jie bedirbdami tik prisidirba. Tai gėlių už dešimtis tūkstančių priperka, tai komunalinį ūkį griauna, tai apskritai sugalvoja prie Tauragės prisijungti.
Noriu tik pasveikinti pagaliau atradus save prie šluotos. Mielai sumokėčiau ir tris kartus daugiau, kad tik kampus bevalytų bei savo tiesioginio darbo nedirbtų.
P. S. Netoli mano namų, parkelyje tarp Birutės g. ir „Senukų“ visiška pelke pavirto nevalomas kanalas. Jis ne tik tapo neestetiškas, bet karštuoju metu nuo jo, švelniai tariant, kvapas ne koks sklinda. Manau, ši penktadieninė kompanija per kelias dienas dalgių ir grėblių pagalba padarytų dar vieną naudingą darbą! Ačiū!