Lietuviški kompensacijų skirstymo ypatumai
Į redakciją užsuko skaitytojas Kazimieras, kuris pasidalijo istorija apie savo mamą, kuri gauną kelių šimtų eurų pensiją ir nesulaukia pagalbos iš valdžios.
Neskiria kompensacijos
Pasak Kazimiero, jau antri metai iš eilės jis bando sutvarkyti kompensaciją malkoms savo beveik šimtametei mamai. Vyras pirmiausia skubėjo į seniūniją, kur jam buvo atsakyta, kad kompensacijos negali sutvarkyti, mat jo gimdytoja turi per daug turto. Tuo nepatikėjęs, jis vyko ir į Šilutės savivaldybę, kur jam buvo pasakyta taip pat.
„Mano mama per daug turi turto. Turi namą, garažą, tris hektarus žemės, kurie buvo prieš daug metų skirti prie namo. Anksčiau juk buvo tokia tvarka. Visiems tą žemę skyrė. Pasakė, kad tą žemę turėtų sūnui perrašyti ir tada kompensaciją gautų. Bet dovanoti jos vėl kažkaip negali. Jei parduotų – pajamos. Vėl kompensacijos negautų. Dabar mama turi 9 000 eurų per didelį turtą. Jį įkainavo Registrų centras. Aš ir pats nuperku tas malkas, bet pats faktas – žmogus gauna mažas pajamas ir štai“, - kalbėjo pašnekovas.
Jis teigė nesuprantąs, kas tuos įstatymus kuria, kurie su sveiku protu prasilenkia.
Toks įstatymas
Situaciją pakomentavo Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Barauskienė.
Pasak jos, tokių situacijų tūkstančiai, kai pajamos žmonių mažos, o turimas turtas per didelis, kad galėtų gauti kompensacijas.
Vedėja, paaiškino, kad suvedus duomenis į sistemą, iškart matoma visa informacija apie atėjusį asmenį ir galima iškart pasakyti, ar gali gauti kompensacijas.
„Mes tikrai negalime pažeisti įstatymo. Tai valstybės pinigai. Karantino metu buvo priimtas pakeitimas ir todėl nebuvo vertinamas turtas, o tik gaunamos pajamos. Tada buvo atidaryta Pandoros skrynia. Kompensacijas šildymo gavo labai daug žmonių. Dabar jau antri metai vėl vertinamas turtas. Mes tik įgyvendiname politikų teisės aktus. Šilutės biudžetas - 80 milijonų, o 21 milijonas skiriamas įvairioms išmokoms, kompensacijoms, pašalpoms“, - dėstė A. Barauskienė.
Taigi, tokie įstatymai. Močiutė, kuri visą gyvenimą gyveno savo sodybėlėje, nors ir su mažomis pajamomis, kompensacijos gauti negali, mat per turtinga.
Kaip skaičiuojamos kompensacijos?
Nepasiturintiems gyventojams už būsto šildymą kompensuojama dalis, viršijanti 10 proc. skirtumo tarp pajamų ir 2 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžių (2024 m. 2 VRP – 352 eurai) kiekvienam šeimos nariui arba 3 valstybės remiamų pajamų dydžių (2024 m. 3 VRP – 528 eurai) vienam gyvenančiam asmeniui.
Tai reiškia, kad, apskaičiuojant būsto šildymo išlaidų kompensaciją, iš gaunamų pajamų „į rankas“ per mėnesį šeimai atimamas VRP dydis, padaugintas iš šeimos narių skaičiaus – po 2 VRP dydžius kiekvienam šeimos nariui, t. y. po 352 eurus, o iš vieno gyvenančio asmens gaunamų pajamų per mėnesį atimama 3 VRP dydžiai, t. y. 528 eurai.
Apskaičiuojant vidutines pajamas, neįskaitoma išmoka vaikui (vaiko pinigai), taip pat neįskaičiuojama dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus – nuo 20 iki 40 proc.).
SVARBU! Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama nepriklausomai nuo šildymo būdo, t. y. tiek būstą šildant centralizuotai, tiek kitos rūšies kuru (malkomis, dujomis, elektra ir pan.). Skiriant būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijas ir (ar) socialinę pašalpą, vertinamas gyventojų nuosavybės teise turimas turtas.