Šilutės rajono savivaldybėje paminėta Lietuvos neišnešiotų naujagimių diena

2024-11-22
Minėjimo akimirka.
Minėjimo akimirka.
Lapkričio 17-ąją minima Lietuvos neišnešiotų naujagimių diena. Ši diena svarbi daugiau kaip 1 200 kasmet naujai gimstančių neišnešiotų kūdikių ir jų šeimoms visoje Lietuvoje.

Visuomenė informuojama apie neišnešiotukų problemas, raginama atkreipti dėmesį į priešlaikinio gimdymo priežastis ir grėsmes, bendruomenės skatinamos palaikyti įvairias labdaros ir savanorystės iniciatyvas, siūloma prisijungti prie įvairių akcijų.

Šilutės rajono savivaldybė taip pat prisijungė prie akcijos, skleidžiančios palaikymo, supratimo, vilties žinutę neišnešiotiems naujagimiams ir jų šeimoms.

Purpurine spalva nušvito Hugo Šojaus dvaras. Įvyko paskaita su gydytojais ir specialistais, buvo diskutuojama apie iššūkius, su kuriais susiduriama dirbant su neišnešiotais kūdikiais bei jų artimaisiais, kokie kalbos raidos ypatumai, kokios paslaugos teikiamos Šilutės vaikų raidos sutrikimų ankstyvoje reabilitacijoje, kaip ir kur teikiama emocinė ir psichologinė pagalba, pasidalyta ankstukų istorijomis. Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kvietė gyventojus megzti kojinytes, kurios bus išsiųstos asociacijai „Neišnešiotukas“.

Kuo ankstukas skiriasi nuo kitų naujagimių? Šie kūdikiai gimsta anksčiau nei įprasta – nuo 22 iki 37 savaičių amžiaus. Per anksti gimusiems mažuliams sunku žįsti, kvėpuoti, jų kūneliai nepalaiko tinkamos temperatūros, todėl tokiems vaikiukams būtina ypatinga pagalba. Kuo mažesnis neišnešiotukas, tuo didesnis rūpestis jam reikalingas.

Asociacijos „Neišnešiotukas“ savanorė Karolina Jakšienė pasidalijo savo dukrytės Adelės istorija

„Adelė gimė 29-ą nėštumo savaitę. Svėrė vos 730 gramų (ir tie 30 gramų po gimimo greitai nukrito), o ūgis tebuvo 32 cm. Visiška kruopa. Džiaugsmas iš medikų pusės – kvėpuoja pati. Tai didelis laimėjimas. Ir dabar prisiminus jos pirmąsias dienas apima nuostaba – pirmosiomis dienomis ateidama jos maitinti vis išgirstu, kad šiandieną suvalgė jau didesnį kiekį, paklausus, kiek, atsakymas pribloškia – VISUS 2 mililitrus pieno. Skamba kaip iš fantastikos srities, ar ne? Taip po mažq lašelį mūsų kovotoja kabinosi į gyvenimą, padovanojusi savo šeimai ankstyvą susitikimą su ja. Žinot, kas buvo sunkiausia tuo metu? Kūdikio svėrimas ir svorio priaugimas. Jei vieną ryta ji būdavo 40 gramų sunkesnė – kitas rytas liūdnai nutolindavo važiavimą namo, kadangi svoris vėl nukrisdavo. Tiesa, pamiršau paminėti, kad iškart po gimimo, Adelei buvo nustatyta hidrocefalija, kadangi kraujas buvo išsiliejęs galvytėje, ėmė kauptis skystis, dėl to Adelė Kauno klinikose praleido 69 dienas. Adelė namo grįžo sverdama 1 kilogramą 800 gramų, ūgis siekė 42 cm ir ji buvo 39 savaičių. Net jei kas atsuktų laiką atgal, nenorėčiau keisti nieko. Dėkoju gyvenimui už šią patirtį ir galimybę susitikti su dukra žymiai anksčiau nei mumyse užkoduota. Ankstukai – patys tikriausi stebuklai, visomis jėgomis imantys gyvenimą į savo rankas. Jie mūsų herojai“.

Kineziterapeutė Simona Kaučikienė pasidalijo savo Ugnytės istorija

„Ugnė gimė 31 sav., svėrė 1 001 g, buvo 42 cm. Skubus cezario pjūvis dėl preeklampsijos, prieš operaciją per 4 val. suleisti vaistai subrandino vaisiui plaučius, ir gruodžio 16 d. 18 val. Ugnė jau bandė pati įkvėpti, bet, aišku, jėgų ir deguonies neužteko, todėl buvo prijungtas kvėpavimo aparatas. Po 2 parų, kai mane paleido iš reanimacijos, įvyko susitikimas su coliuke ir prasidėjo ilgas, bauginantis mamos darbas, kas 3 val. nusitraukinėti pieną, maitinti per zondą. Baimė visada ėjo kartu, nes nežinojai, ar inkubatoriuje atėjus rasiu savo vaiką, ar jis bus  tuščias... Sakoma, viskas pasimiršta, atsakysiu – tikrai ne, smulkmenos gal, bet neišnešiotukų patirtis – niekada“.

Jautriais savo išgyvenimais taip pat pasidalijo specialistės Ieva Martinkienė ir Jolita Baliutavičiūtė.

Gydytoja Indrė Margelienė minėjo, kad nereikia bijoti kreiptis socialinio pediatro konsultacijos, kuri nukreips į vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybą (toliau – VRSAR), esančią VšĮ Šilutės ligoninėje, kurioje dirba kompetentinga specialistų komanda. Konsultacijos metu įvertinama vaiko psichomotorinė raida, nustatomi raidos sutrikimai, sudaromas VRSAR ir tolimesnis stebėjimo planas ir skiriamos ambulatorinės paslaugos. Paslaugos teikiamos vienerius metus, atsižvelgiant į vaiko raidos įvertinimo rezultatus, šeimos poreikius. Priklausomai nuo sutrikimo sunkumo, skiriamas skirtingas procedūrų skaičius (20 arba 40 lovadienių). Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos paslaugos teikiamos vaikams iki 7 metų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!