Skubėdami į ligoninę – neužmirškite piniginės!
„Šilokarčemos“ redakcija sulaukė pasipiktinusios šilutiškės laiško. Moteris prašė pasidomėti, kodėl VšĮ „Šilutės ligoninė“ Vaikų ligų skyriuje už tyrimus dėl rotavirusinės infekcijos reikia mokėti 5,10 Eur.
Laiške rašoma:
„Kreipiuosi į jus, kadangi pasidarė labai jau neaišku dėl VšĮ „Šilutės ligoninė“ Vaikų ligų skyriaus tyrimų apmokėjimo. Pirmadienį, dieną, atvežėme smarkiai viduriavusį ir vemiantį vaiką. Skyriaus gydytoja V. Intienė teigė, jog tai greičiausiai būsiąs roto virusas. Mums buvo pasakyta, jei norite sužinoti, ar tai tas virusas, jūs turite susimokėti 5,10 Eur. Klausimas: jei neturiu pinigų šitam tyrimui, tai kaip mano vaikui gydytojai diagnozuos ligą, ir kaip nustatys kokiais medikamentais gydys vaiką? Pasidarė keista dėl apmokėjimo, kodėl atvežus vaiką į priimamąjį nesulaukėme nemokamos pagalbos, ir dar teko susimokėti už tyrimą, kurį mums turėjo atlikti nemokamai. Palatoje buvo dar viena mamytė, kuri gulėjo ligoninėje kartu su taip pat negaluojančiu vaiku, ir medikai net neėmė vaikui kraujo tol, kol jo tėtis nenuvažiavo namo ir neatsivežė pinigų. Šiandien paskambinus į Klaipėdos teritorinę ligonių kasą man buvo pasakyta, kad jei vaikui pagal simptomus buvo reikalingas šitas tyrimas, jis turėjo būti atliktas nemokamai. Tad kodėl Šilutėje Vaikų ligų skyriuje yra visiškai kitaip? Telefonu kalbėjausi su VšĮ „Šilutės ligoninė“ vyr. gydytojo pavaduotoju Vytautu Žvirbliu. Jis taip pat patikino, kad paslauga turi būti suteikta nemokamai, jei yra reikalinga. Tad kyla dar vienas klausimas – ar Vaikų ligų skyriuje savivaliaujama, rašomi kvitai, imami pinigai, nors tyrimai turi būti atliekami nemokamai? Ar už surinktus pinigus gydytojos gauna kažkokius priedus?
Norėčiau, kad išsiaiškintumėte, kodėl šitaip vyksta? Kodėl Klaipėdoje nemokamai daro tyrimus, o kodėl Šilutėje jų nedaro tol, kol nepadedi pinigų? Ar mes esame kitokie žmonės? Jei ligoninės administracija sako, kad nemokami, o ligoninės personalas griežtai teigia, kad tai yra mokama paslauga.
Pasakiau pavaduotojui ir apie netvarkingą bei nevalytą palatą, kurioje vaikai ir vėmė, ir lašelinių visokių prilašinta buvo. Tikriausiai jos neplaunamos tol, kol valdžia nieko nepasako. Mokame visus mokesčius, esame Lietuvos piliečiai, bet net vaikai nebesulaukia nemokamo gydymo“.
VšĮ „Šilutės ligoninė“ yra pasiruošusi išbraukti tyrimą iš mokamų sąrašo
Išklausę moters suskubome pakalbinti šilutiškius, ar jie yra mokėję už vienokius ar kitokius tyrimus VšĮ „Šilutės ligoninė“. Ir sulaukėme nemažai teigiamų atsakymų. Šilutiškis Arūnas teigė: „Jau seniai ten už viską reikia mokėti. Nemokamai jie ten tik iš kavos tirščių paburia ir viskas. Turi tik vieną vaistą, kurį net ir nesant reikalui skiria apsidraudimui. Tai antibiotikai“. Kitas kalbintas šilutiškis Darius sarkastiškai pajuokavo, jog, matyt, sumokame per mažai mokesčių. Kalbinta Karolina teigė: „Ir aš mokėjau. Sakė šis tyrimas nėra pirmos būtinybės. Mano vaikas vėmė ir viduriavo. Aš ir gerąsias bakterijas pirkau, ir vaistus nuo viduriavimo. Ir pati vėmiau, bet man niekas jokios pagalbos nesuteikė, nors gydytojai apie tai buvo perspėti“.
Nedelsdami susisiekėme su VšĮ „Šilutės ligoninė“ vadovu Dariumi Steponkumi. Vadovas jau buvo informuotas apie moters skundą. „Kaip tik šiandien ryte karštai diskutavome su pačia gydytoja apie šią situaciją ir jos sprendimo būdus. Suprantama, moteris piktinasi, jog reikėjo susimokėti už tyrimą, bet yra ir kita medalio pusė – šis tyrimas nėra privalomas. Šį papildomą tyrimą pasiūlo gydytojas, bet nesiūlo jo primygtinai, o ar juo pasinaudoti sprendžia, šiuo atveju, patys vaiko tėvai. Šis papildomas tyrimas realiai neparodo nieko naujo, ko nepamato daugybę metų su šia infekcija kasdien susiduriantys gydytojai. Tai yra kaip „priedas prie diagnozės“, – sakė D. Steponkus.
Apsilankėme ir VšĮ „Šilutės ligoninė“ Vaikų ligų skyriuje. Mums savo bėdą papasakojusi moteris teigė, kad skyriuje vyrauja nešvara, palatos yra nešvarios, privemtos. Vis dėlto mums apsilankius skyriuje radome idealią švarą. Pakalbinome skyriaus vedėją – vaikų ligų gydytoją, vaikų pulmonologę Vaidilutę Intienę. Medikė sakė: „Mes skyriuje nesijaučiame padarę kažką blogo. Aš, kaip gydytoja, tėvams pasiūliau, ar jie norėtų atlikti šį tyrimą. Jie sutiko. Tačiau, atvirai kalbant, šis tyrimas mums nieko išsamesnio ir neparodytų, tačiau tėvų prašymu mes jį atlikome. Esame paslaugų teikėjai, tad ir turime pildyti pacientų prašymus. Žinoma, ne visus, dažnai reikia paaiškinti pacientui, kad jo norimo tyrimo jam visiškai nereikia. Šiuo konkrečiu atveju dėl to tyrimo už 5 eurus, jis nebuvo būtinas, bet moteris pageidavo, kad jis būtų atliktas. Taip išeina, kad ji nežinojo, jog pas mus jis yra mokamas. Sėsime, kalbėsimės su administracija ir spręsime dėl šio tyrimo mokesčio panaikinimo bei jo įtraukimo į būtinųjų nemokamų tyrimų sąrašą“.
Po pokalbio su gydytoja V. Intiene grįžome į VšĮ „Šilutės ligoninė“ vadovo D. Steponkaus kabinetą, mat gydytoja mums prasitarė, kad be administracijos leidimo ji negalinti su mumis kalbėtis. „Viskas gydytojams galima. Ji turi leidimą ir gali laisvai kalbėtis, tačiau pati suprantate, ji yra didelėje įtampoje, kuri gali po to kliudyti jos tiesioginiam darbui. Noriu patikinti, kad roto virusas nėra mirtina liga. Šios infekcijos padariniai: viduriavimas, vėmimas, pykinimas, karščiavimas, išmatų pakitimai bei pilvo skausmai. Būtinybės iškart lėkti į ligoninę tikrai nėra. Tuo labiau mes visų atvykusiųjų net neguldome į stacionarą. Atsiranda ir pykstančių – neva, kodėl jų neguldome, o kitus paguldome. Ligoninėje net neužtektų vietos visiems norintiems – čia ne sanatorija, o gydymo įstaiga, tad jei nėra didelio pavojaus sveikatai, mes pacientus išleidžiame gydytis namo, - sakė D. Steponkus. – Kaip pavyzdį pasakysiu – ateina žmogus ir sako, jog jam reikia tyrimo kompiuteriniu tomografu. Mes jam bandome paaiškinti, jog be reikalo mes tokių tyrimų neatliekame, o ir tai kenkia žmogaus organizmui – žmogus gauna dozę spinduliuotės. Patikėkit, visokių žmonių yra. Vieniems mūsų ligoninėje viskas tinka ir patinka, giria mūsų gydytojus, o kiti – viskuo nepatenkinti ir peikia mus neva mes esame kyšininkai, mūsų gydytojai patys blogiausi visame regione, o apie medicininę priežiūrą jiems net pagalvoti baisu“.
Taigi galima daryti išvadą, jog visuomenei labai trūksta informacijos apie mokamas paslaugas ligoninėje, apie ligoninės vidaus taisykles. „Jei žmonės moka naudotis internetu, bendrauti socialiniuose tinkluose, tai, manau, turėtų ir mokėti naudotis mūsų ligoninės internetine svetaine. O ten viskas labai aiškiai išdėstyta. Vos atsidarius mūsų tinklapį aiškiai matosi skyrelis „Informacija pacientams“, o ten jau belieka pasirinkti pačią pirmąją skiltį – „Mokamos paslaugos“, ir ten viskas bus labai aiškiai išdėstyta. Visuose skyriuose, žinoma, tokios gausybės lapų neiškabiname, bet skyrių vedėjams yra pasakyta, kad pačius svarbiausius, dažniausiai atliekamus tyrimus, atrinktų ir atspausdinę pasikabintų informacinėse lentose“.
Apsilankius VšĮ „Šilutės ligoninė“ internetinėje svetainėje perskaitėme „Mokamų paslaugų teikimo ir apmokėjimo VšĮ Šilutės ligoninėje tvarkos“ aprašą. Ten juodu ant balto aprašo II punkte 8 dalyje parašyta: „ Gydytojas, informuodamas pacientą ar jo įstatyminį atstovą apie susirgimą, tyrimų ir gydymo planą, informuoja ir apie galimybę pasirinkti brangiau kainuojančius ir efektyvesnius medikamentus, medicinos pagalbos priemones, negu numatyta gydymo įstaigos metodikose. <...> Taip pat gydytojas informuoja pacientą apie galimybę savo iniciatyva pasirinkti papildomas paslaugas (tyrimus, medicinines procedūras, gydytojų specialistų konsultacijas), nesusijusias su jo pagrindinės ligos gydymu. Tokiu atveju pacientas ar jo įstatyminis atstovas už šias paslaugas apmoka visą kainą“. Atsivertėme mokamų laboratorinių tyrimų ir paslaugų kainų sąrašą. Jame, mikrobiologinių tyrimų skiltyje, 155 numeriu sąraše pažymėta: „Roto viruso nustatymo imunochromatografiniu metodu (išmatos) tyrimas“. Šio tyrimo kaina 5,10 Eur (17,60 Lt). Tad drąsiai teigti, jog šį mokestį išsigalvojo medikai, tikrai nėra prasmės. Kyla kitas klausimas – kodėl išvis yra imamas mokestis už tokį tyrimą? Pasak paties D. Steponkaus, tiek tyrimą dėl roto viruso, tiek dar keletą tyrimų reikėtų išbraukti iš mokamų tyrimų sąrašo.