Valdžia toliau „taško“ mūsų pinigus: šiukšlių mokesčius keliantis TRATC-as švaistosi tūkstančiais pramogoms
Po „Šilokarčemos“ išsamaus tyrimo apie Pagėgių valdžios išlaidas, leidinys „Tauragės kurjeris“ nusprendė išsamiai išnagrinėti Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) išlaidas. Ši įstaiga, turinti užtikrinti atliekų tvarkymo paslaugų efektyvumą keturių savivaldybių teritorijose, per pastaruosius mėnesius išleido dešimtis tūkstančių eurų neaiškios būtinybės pirkimams.
Kur išleidžiami gyventojų pinigai?
Pagal paviešintą informaciją, TRATC lėšos buvo naudojamos:
- Pramogoms ir maitinimui: kavos pupelių, restorano paslaugų sąskaitos viršijo 3 000 eurų.
- Baldų ir interjero gerinimui: apie 12 tūkstančių eurų.
- Transportui: naujas automobilis, kainavęs apie 20 tūkstančių eurų.
- Darbuotojų kelionėms: beveik 4 000 eurų skrydžių bilietams ir apgyvendinimui viešbučiuose.
Šios išlaidos sulaukė kritikos bangos tiek visuomenėje, tiek tarp vietos politikų. Didžioji dalis šių lėšų skirta prabangiems pirkimams, kurie sunkiai siejasi su įmonės veiklos specifika. Ar baldų įsigijimas, viešbučiai, pramogos tikrai yra tinkamos išlaidos efektyviam atliekų tvarkymui?
Mokesčių mokėtojų pinigai tiesiog taškomi (analizė)
Rugsėjo mėnesį už nakvynes įvairiuose viešbučiuose TRATC išleidžia kiek daugiau nei 1 000 eurų, skrydžio bilietams – 736 eurus. Rugsėjo 9 d. iš fizinio asmens nuperka gėlių, kurių vertė – 110 eurų, tą pačią dieną pietauja kavinėje „Castle lounge“ už 44 eurus. Rugsėjo 12 dieną iš Tauragės autobusų parko nuperka elektroninių bilietų už 444 eurus ir pietauja kavinėje už 110 eurų. Kitą dieną, rugsėjo 13-ąją, jau skanauja įmonės „Šaukštelis“ patiekalus, už kuriuos sumoka 155 eurus. Po trijų dienų – vėl verslo pietūs, kurių kaina – 123 eurai. Rugsėjį perkami kompiuteriai ir jų priedai bei mobilieji telefonai – pirkinių vertė viršija 3 000 eurų. Po kelių dienų vėl perkamos gėlės, kavos pupelės už 64 eurus iš vienos įmonės ir tą pačią dieną iš „Maximos“ nuperkama kavos už 75 eurus. Rugsėjo 29 d. įsigyjama konditerijos gaminių ir tortas už maždaug 70 eurų.
Skanėstų gausus ir rugpjūtis – rugpjūčio 2 d. perkama maisto produktų ir „Maximoje“, ir kavos bei kavos aparato filtrų beveik daugiau nei už 100 eurų, nors prieš dvi savaites kavos įmonė buvo įsigijusi už 100 eurų. Rugpjūtį „Maximoje“ nuperkama dovanų kuponų už 250 eurų ir šokoladinių saldainių už 43 eurus. Vėl perkami maisto produktai, konditerijos gaminiai.
Liepą TRATC-ui prireikė dviejų tortų ir gėlių (200 eurų), vėl kavos pupelių perkama per kelis kartus (150 eurų). Tiesa, kavinėje pietaujama tik vieną kartą – už 186 eurus. Vienas pirkimas itin įdomus – iš bendrovės „Senoji kepyklėlė“ nupirkta gaminių už 8 eurus (čia galima tik paspėlioti – už tokią kainą nei svečio, nei kolektyvo nepavaišinsi, gal tiesiog prireikė ko nors skanaus prie kavos?).
Birželį penkis kartus perkama maisto produktų iš „Lidl“ ir „Maximos“, už 470 eurų išsinuomojama stovyklavietė.
Gegužę išlaidų daugiau. Svarbiausias šio mėnesio pirkinys – automobilis „Peugeot 3008“, kainavęs 20 000 eurų. O vėliau jau kaip įprasta – pavėžėjimo paslauga, nakvynė viešbučiuose už 800 Eur, dovanų kuponai, konditerijos gaminiai, gėlės, maisto produktai, viešėjimas kavinėse ir vėl kava. Ir vėl panašus pirkinys – bendrovėje „Meduolis“ nuperkama maisto produktų už 6 eurus. Gal ne visi žino, kad ši kepiniais prekiaujanti parduotuvėlė (buvusi „Molupio“) veikia visai šalia TRATC-o.
Balandį perkami kompiuteriai už beveik 3 500 eurų. Penkis kartus įsigyjama maisto produktų „Maximoje“, „Šaukštelyje“, „Senojoje kepyklėlėje“ ir iš fizinio asmens, tris kartus perkama gėlių, už 70 eurų pietaujama kavinėje.
Kovas ir vėl gausus vaišių – perkami maisto produktai „Maximoje“, už 151 eurą pietaujama kavinėje, tris kartus perkama gėlių, kavos, 800 eurų kainuoja lėktuvo bilietai.
Vasarį TRATC-as įsigyja kavos aparatą už beveik 1 200 eurų ir vėl gėlės, kava, maisto produktai. Tą mėnesį maistui kavinėje išleidžiami 509 eurai.
Sausį nupirkti trys telefonai už beveik 2 000 eurų, kavos už 500 eurų. Vėl gėlės, maisto produktai, pietūs kavinėje.
Tai toli gražu ne visi išvardyti panašūs pirkimai, jei visus juos surašytume išsamiai, netilptų ir į kelis laikraščio puslapius.
Vadovybės atsakas
TRATC vadovė Donvina Arlauskienė šias išlaidas gynė, aiškindama jas darbuotojų motyvacijos didinimu. Pasak jos, tokios priemonės svarbios užtikrinant efektyvų darbą ir gerą mikroklimatą organizacijoje. Vis dėlto, šis paaiškinimas neįtikina daugelio gyventojų, ypač kai atliekų tvarkymo paslaugų kainos kyla.
Ne mažiau svarbu tai, kad dalis pirkimų buvo vykdoma tiesioginiu būdu, o ne per viešuosius pirkimus. Toks procesas mažina konkurenciją ir skaidrumą, o tai gali lemti išlaidų didėjimą be aiškaus poreikio.
V. Bendaravičiaus žmona dirba TRATC
Papildomo dėmesio šiai istorijai suteikia politiniai ryšiai. TRATC administracijoje dirba ir Pagėgių mero Vaido Bendaravičiaus žmona. Šis faktas kelia klausimų dėl interesų konflikto ir galimo poveikio sprendimų priėmimui. Mat Pagėgių savivaldybės taryba, vadovaujama V. Bendaravičiaus, taip pat nuolatos palaiko šiukšlių mokesčių didinimą gyventojų sąskaita.
Pagėgių „čekiukų“ skandalas tęsiasi
Tuo pat metu Pagėgių savivaldybė toliau kovoja su „čekiukų“ skandalo pasekmėmis. Kaip žinia, teisėsauga jau oficialiai pareiškė įtarimus dėl dokumentų klastojimo Vaidui Bendaravičiui, eilėje stovi ir vicemerė Ligita Kazlauskienė.
Ne ką mažiau klausimų kelia ir po „Šilokarčemos“ tyrimo, kada paaiškėjo, jog savivaldybė dešimtis tūkstančių išleidžia gėlėmis, tonomis perka mineralinį vandenį, šimtais kilogramų sūrius su dešromis ir riešutais, nealkoholinį vyną, vaisius ir t. t.
Po šio tyrimo iš pareigų „išlėkė“ administracijos direktorė Dalia Einikienė.