Ambulatorinės sveikatos priežiūros pokyčiai: ką svarbu žinoti pacientams?

2025-01-21, Šilutės ligoninės administracijos informacija

Nuo sausio 1-os dienos įsigaliojus pokyčiams ambulatorinės sveikatos priežiūros srityje, keičiasi pirminių sveikatos priežiūros centrų darbo laikas ir paslaugų teikimo tvarka. Šeimos gydytojai dirbs ilgesnes valandas ir užtikrins skubios ambulatorinės pagalbos teikimą. Tikimasi, kad šie pokyčiai pagerins šeimos gydytojų paslaugų prieinamumą.

Visgi, pirminės sveikatos priežiūros įstaigoms nebelieka prievolės užtikrinti nepertraukiamą prisirašiusių prie gydymo įstaigos apdraustų PSD pacientų sveikatos priežiūrą. Šilutės rajono gyventojams svarbu, žinoti, kad kreipiantis į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių (toliau – Priėmimo skyrius) šeimos gydytojo nedarbo metu, jeigu jų sveikatos būklė neatitiks skubios ambulatorinės pagalbos ar būtinosios pagalbos indikacijų, už paslaugas Priėmimo skyriuje gali tekti susimokėti.

Šeimos gydytojai teiks skubią ambulatorinę pagalbą

Pagal naują tvarką, pirminės sveikatos priežiūros įstaigos darbą pradės tarp 7 ir 8 val. ryto. Paslaugos visa apimtimi bus teikiamos 12 valandų per dieną, 5 darbo dienas per savaitę.

Įsigaliojus numatytiems pakeitimams, pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros paslauga (skubi ambulatorinė paslauga) ūmių būklių atveju turi būti suteikta ne vėliau kaip per 24 valandas. Sveikatos apsaugos ministerija (toliau – SAM) yra parengusi  ūmių būklių, kurioms esant teikiama skubi ambulatorinė paslauga, sąrašą.

Į sąrašą įtraukiamos situacijos, reikalaujančios greito gydymo, pavyzdžiui, skausmas, nepraeinantis vartojant maksimalias vaistų nuo skausmo dozes, ilgalaikis karščiavimas, nesunkios traumos, ūmios alerginės reakcijos, pasikartojantis pykinimas ar vėmimas, užsitęsę širdies ritmo sutrikimai. Vaikams taip pat numatytos būklės, tokios kaip karščiavimas >37,8°C ilgiau nei 24 val., bėrimas, skausmas ar paviršinės žaizdos.

Pavyzdžiui, į savo šeimos gydytoją turėtumėte kreiptis, jei jaučiate stiprų galvos skausmą, kuris nepraeina po įprastų priemonių, arba ilgiau nei 24 valandas laikosi karščiavimas. Atsiradus bėrimui ar žaizdai, kuri pradeda pūliuoti ar įkandus gyvūnui (kai nereikalingas chirurginis žaizdos sutvarkymas), gydytojas taip pat suteiks reikiamą pagalbą.

Visas ūmių būklių sąrašas skelbiamas SAM 2024 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. V-1133 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymo Nr. V-943 „Dėl Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo organizavimo ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimo tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo“.

Dėl įstaigos, kurioje dirba jūsų šeimos gydytojas, atnaujinto darbo laiko ir paslaugų teikimo jų nedarbo metu tvarkos, turite kreiptis į šias įstaigas.

Kada už paslaugas Priėmimo skyriuje gali tekti susimokėti?

Primename, kad Priėmimo skyriuje paslaugos teikiamos tik dėl ūmių būklių, kuomet gresia realus pavojus pacientų sveikatai ar gyvybei. Į ligoninę poilsio, šventinėmis dienomis, naktį vykstama ar pagalba telefonu 112 kviečiama tik tada, kai staiga iškyla reali grėsmė žmogaus sveikatai, gyvybei. Pavyzdžiui, patekus į autoįvykį, stipriai susižeidus, ūmiai apsinuodijus, nusideginus, praradus sąmonę, esant tokiai būklei, dėl kurios gali sutrikti gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų veikla.

SAM 2004 m. balandžio 8 dienos įsakymu „Dėl Būtinosios medicinos pagalbos teikimo tvarkos ir masto aprašo patvirtinimo”  patvirtintas Skubiosios medicinos pagalbos mastas apibrėžia ūmias klinikines būkles arba skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijas, nuo kurių priklauso kaip greitai pacientui turi būti pradėta teikti pagalba.

Iki 2025 metų sausio 1 d. į Šilutės ligoninės Priėmimo skyrių pacientai galėdavo kreiptis ir jų šeimos gydytojo nedarbo metu. Šilutės rajone bei kai kurie Pagėgiuose veikiantys pirminės sveikatos priežiūros centrai buvo sudarę sutartis su ligonine, nes pagal tuometinių teisės aktų nuostatas, visos šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos buvo įpareigotos užtikrinti nepertraukiamą pacientų sveikatos priežiūrą. Už Priėmimo skyriuje suteiktas paslaugas, kurios būdavo priskiriamos šeimos gydytojo kompetencijai, apmokėdavo įstaiga, prie kurios prisirašęs pacientas.

Įsigaliojus naujam pirminės ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modeliui, pirminės sveikatos priežiūros centrams nebelieka prievolės  užtikrinti nepertraukiamą prisirašiusių prie gydymo įstaigos apdraustų PSD pacientų sveikatos priežiūrą. Taigi, jeigu pacientas kreipsis į Priėmimo skyrių ir jo būklė neatitiks skubiosios ambulatorinės pagalbos ar būtinosios pagalbos indikacijų (tai įvertina Priėmimo skyriaus gydytojas), jam gali būti rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją artimiausią darbo dieną ir gauti paslaugas nemokamai.

Jei pacientas nesutiks kreiptis į šeimos gydytoją, paslaugos Priėmimo skyriuje bus mokamos. VšĮ Šilutės ligoninės mokamų paslaugų sąrašas ir kainos skelbiami įstaigos tinklalapyje www.silutesligonine.lt/mokamos/. Priėmimo skubiosios pagalbos paslaugos kainuoja nuo 27 Eur, galutinė paslaugų kaina priklauso nuo papildomai atliekamų tyrimų bei skiriamo gydymo.

Neretai pacientai reikalauja greitosios medicinos pagalbos (toliau – GMP) darbuotojų būti vežami į skubios pagalbos skyrių, tačiau atvykimas GMP automobiliu negarantuoja, kad pacientui reikalinga būtinoji ar skubi ambulatorinė pagalba. Jei Priėmimo skyriaus gydytojas nustatys, kad pagalba nepriklauso šioms būklėms, už paslaugas gali tekti susimokėti, net ir atvykus GMP automobiliu.

„Priėmimo skyriaus gydytojams jau teko susidurti su atvejais, kai pacientai atsisakė mokėti už paslaugas, kurios neatitiko skubios ambulatorinės ar būtinosios pagalbos kriterijų, ir išėjo iš skyriaus. Kol kas vienintelis pacientų argumentas, kodėl už paslaugas mokėti nenori – „aš moku mokesčius“. Tačiau teisės aktai reglamentuoja, kokios paslaugos ir pagal kokias indikacijas pacientams yra apmokamos PSDF lėšomis. Suprantame, kad pacientams naujoji tvarka gali kelti klausimų ar nepatogumų, tačiau norime pabrėžti, jog dirbame pagal įstatymus ir SAM įsakymus, reglamentuojančius pasikeitusią ambulatorinių paslaugų teikimo tvarką. Tikimės, kad pirminės sveikatos priežiūros centrai taip pat vykdys savo prievolę informuoti pacientus apie pasikeitusias paslaugų teikimo sąlygas“,  – informuoja l. e. p. vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Greta Undžytė.


Straipsnio komentarai

šilutiškė2025-01-21
Vis geryn ir geryn ,vis brangyn ir brangyn .Na gal ir gerai ,sakoma geras daiktas brangiai kainuoja .Liks tik geri prisiminimai ,kaip buvo gydomi žmonės,kokia buvo atsakomybė kiekvieno ,dabar viskas galima ,viskas nurašoma ir dirbančios belieka tik slaugytojos ,kurios nepailsdamos per dieną bėga ir bėga ir kas beturi noro ,savigarbos gydyti žmogų ,būti geru specialistu ,jeigu gydytojus stumia į paraštes prie žmogaus nebeprileidžia .Etc,gali rašyti ,bet nieko nebepakeisi,tik ačiū ,kad nors yra pas ką nueti bėdai atsitikus. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip vertinate vis didėjantį užsieniečių skaičių Lietuvoje?