Valdžios skaičiumi perspjovėme Palangą bei Tauragę arba kaip pora dešimtmečių jaunesnė L. Kazlauskienė nespėja su D. Einikienės tempu

2025-02-05, Morta SKARBALIŪTĖ

Statistikos departamento naujausiais duomenimis, Pagėgių savivaldybėje gyvena 7 044 asmenys. Tai yra trečia mažiausia savivaldybė visoje Lietuvoje. Pagėgiai viso labo didesni tik už Birštono ir Neringos kurortus. Tačiau biurokratų ir savivaldybės vadovų skaičiumi nesunkiai gali perspjauti tokį miestą kaip Tauragę ar didžiausią Lietuvos kurortą Palangą.

Mat dviejų vicemerų prabangą sau leidę Pagėgiai stabdyti nenori. Naujoji administracijos direktorė Ligita Kazlauskienė, vos pradėjusi eiti pareigas, nusprendė, kad vienai valdyti mažytės Pagėgių savivaldybės administraciją yra per sunku ir tučtuojau įsteigė administracijos direktoriaus pavaduotojo etatą. Tokį sprendimą L. Kazlauskienė priėmė sausio 10 dieną.

Pareigybės aprašyme teigiama, kad naujasis pavaduotojas prakaituotas dirbs keturiomis veiklų kryptimis: teisės aktų ir administracinių sprendimų įgyvendinimo ir laikymosi priežiūroje, viešųjų paslaugų teikimo administravime, administracinių sprendimų priėmime, administraciniame reglamentavime.

Supratote teisingai – jokių aiškių ir konkrečių veiklų pareigybės aprašyme numatyta nėra, apart kelių menkai gyventojams suprantamų biurokratinių frazių.

Keliais dešimtmečiais jaunesnė L. Kazlauskienė nespėja su D. Einikienės tempu

Kad šiuolaikinis jaunimas sunkiai spėja bulves ar akmenis iš laukų rinkti paskui savo tėvus, niekam ne paslaptis. Tačiau atlikti „popierines“ ar „kompiuterines“ užduotis jaunimas, rodos, gebėdavo kur kas geriau. Deja, pasirodo, kad ir čia su gabumais „ne kažką“. Tuo labiau turint omenyje, kad mūsų aptariama „jaunosios kartos“ atstovė L. Kazlauskienė kuo puikiausiai ir komjaunimo laikus mena.

Mat prieš tai administracijos direktorės pareigas ėjusi daugiau nei dviem dešimtmečiais vyresnė Dalija Irena Einikienė nesunkiai su pareigomis susitvarkė ir be jokio pavaduotojo. Tiesos dėlei reikia priminti, kad administracijos direktoriui Pagėgiuose nuolat talkina penki seniūnai, devyni skyrių vedėjai, du patarėjai ir du koordinatoriai. Būtent šie asmenys ir tempia taip vadinamą „jungą“ administracijoje. D. Einikienei tokios valdininkų armijos visiškai pakako, tačiau L. Kazlauskienė su jais apsisukti niekaip negeba, tad nusprendė pasisamdyti sau pavaduotoją.

Pagėgiai perspjovė valdžios kiekiu tiek Tauragę, tiek Palangą

Ironiška, tačiau tokia „administracijos direktoriaus pavaduotojo“ pareigybe negali pasigirti nei apskrities centro Tauragės, nei didžiausio šalies kurorto savivaldybių direktoriai. Palyginimui, Tauragės savivaldybėje gyvena 37 259 žmonės, o Palangoje – 18 187 gyventojai. Taip pat reikia turėti omenyje, kad šiltuoju metų laiku mūsų gintariniame kurorte gyventojų pasidaro daugiau nei bet kuriame kitame Lietuvos mieste – piko metu jų būna net iki milijono. Turistai tikrąja to žodžio prasme siautėja, siaubia, turi pageidavimų ir apkrauna kurorto valdžią rimtais rūpesčiais. O ką jau kalbėti apie kiekvienų metų pasiruošimą sezonui – gatvės turi būti idealios, kopos sutvarkytos, paruošti higienos taškai, verslininkai aprūpinti reikiama infrastruktūra.

Palangoje pilna tokių objektų kaip baseinai, sporto arena, koncertų rūmai, uostas, tiltas ir t. t. Visu tuo rūpinasi savivaldybės administracija. Ir ką jūs manote? Ogi Palangos valdžia kuo puikiausiai apsieina be administracijos direktoriaus pavaduotojo. Pasakysime dar daugiau – vasaros sostinės administracija savo funkcijas atlieka su 120 darbuotojų, o štai vos kvėpuojančiuose Pagėgiuose dirba 130 klerkų!

Perskaitėte visiškai teisingai – Pagėgių savivaldybės administracijoje dirba daugiau darbuotojų nei Palangoje. Ir klystate, jei galvojate, kad Palanga yra išskirtinai mažai administracijos darbuotojų turinti savivaldybė. „Šilokarčema“ pasidomėjo išsamiau. Štai minėtame Birštono kurorte dirba 63 administracijos darbuotojai (dvigubai mažiau nei Pagėgiuose), Neringoje taip pat – 63 darbuotojai. Klausiate, kiek dirba panašiose savivaldybėse kaip Pagėgiai?

Prašome – tokį patį gyventojų skaičių turinčioje Rietavo savivaldybės administracijoje dirba 63 darbuotojai, gerokai didesnėje Kazlų Rūdoje – 103 darbuotojai, Kalvarijoje – 100 ir t. t. Klausiate, su kuo panašus toks milžiniškas Pagėgių savivaldybės darbuotojų skaičius? Praktiškai identiškas su daugiau nei 20 tūkst. gyventojų turinčia (ir nesuskaičiuojamus turistų srautus priimančiai) Druskininkų administracija, kurioje dirba 131 darbuotojas. Nedaug atsiliekame ir nuo mūsų artimiausios kaimynės – Tauragės administracijos, kurioje dirba 144 darbuotojai (kaip minėjome gyvena per 37 000 gyv.).  Beje, Tauragė yra apskrities centras!

Ar jaučiate skirtumą tarp 7 000 ir 37 000? Nes Pagėgių valdžia nelabai... O jei ir jaučia, tai galvoja, kad prieš tai išvardintos savivaldybės ne visai „lygis“. Mat Pagėgių valdžia jaučiasi, bent jau kaip aštuntasis Lietuvos miestas Mažeikiai, kurie taip pat sau leidžia prabangą turėti administracijos direktoriaus pavaduotoją.

Valdininkų našumo rodikliai tiesiog atveria žandikaulius

Dar įdomiau į Pagėgių valdžios panteoną stebėti iš verslo pozicijų. Savivaldybės atliekamos funkcijos iš esmės atitinka paslaugų sektoriaus ypatumus. Pagėgių administracija suteikia įvairias paslaugas krašto gyventojams, juos aptarnaujančioms įstaigoms, čia veikiančioms įmonėms ir t. t.

Tad pagrindinis našumo rodiklis tokioje įstaigoje kaip savivaldybės administracija yra darbuotojo gebėjimas aptarnauti atitinkamą skaičių interesantų. Paprastai kalbant – kuo daugiau specialistas sugeba aptarnauti interesantų, tuo jo našumas yra geresnis. 
Visos šalies savivaldybės atlieka tas pačias funkcijas, tik skirtinga apimtimi, priklausomai nuo gyventojų skaičiaus ir savivaldybės ypatumų.

Šiuo atveju Pagėgiai nėra nei didelį gyventojų skaičių turinti savivaldybė, nei kažkoks turistų traukos centras ar juo labiau kurortas. Taip pat čia nėra nei strategiškai svarbių verslo objektų, nei dar kažko tokio, kas reikalautų daugybės „darbo rankų“.

Tad koks gi tas mūsų valdininkų našumas, palyginus su kitomis savivaldybėmis? Kaip ir minėjome, pagrindinis vertinimo kriterijus – gyventojų skaičius, kurį aptarnauja vienas savivaldybės klerkas. Komentuoti čia daug nenorime, skaičiai kalba patys už save: Tauragėje vienas darbuotojas vidutiniškai aptarnauja 258 gyventojus, Palangoje – 152, Birštone – 65, Neringoje – 70, Druskininkuose – 154, Mažeikiuose – 152, Kazlų Rūdoje – 105, Kalvarijoje – 97, Rietave – 112, Pagėgiuose – 54!

Būtent su pastarosiomis – Rietavo, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybėmis – Pagėgiai yra panašiausi tiek gyventojų skaičiumi, tiek savo problematika, tad pagal našumą atsiliekame dvigubai! O štai palyginus su Birštono ir Neringos našumo rodikliais, skaičiai dar iškalbingesni, turint omenyje šių kurortų statusą bei ypatumus. Vienas iš iškalbingiausių rodiklių yra lovų skaičius turistams savivaldybėje. „Keliauk Lietuvoje“ organizacijos duomenimis, Birštone yra 3 971 lova turistams, Neringoje – 3 475, Pagėgiuose – 117...

Tai reiškia, kad tiek Neringa, tiek Birštonas gali apgyvendinti vienu metu daugiau svečių, nei gyvena žmonių visoje Pagėgių savivaldybėje. Kalbėti apie dienos turistus net neverta. Tad net ir turint omenyje ypatingą kurortų statusą ir iš to išplaukiančias visas pasekmes bei darbų gausą, biurokratų skaičius yra nepalyginamai mažesnis už Pagėgių valdžios.

Kas moka valdininkų armijai algas?

JŪS ir mes visi! Ar žinote, kaip tai atrodo praktiškai? Ogi labai paprastai – štai praėjusį sezoną buvo pakeltos Pagėgių baseino bilietų kainos, valdžia surinko daugiau pinigų ir prašau – jau galima įdarbinti dar vieną liberalą į naują administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigybę, kuri atsieis mums visiems keliasdešimt tūkstančių per metus.

Tad jei netyčia taip atsitiks, kad Pagėgių valdžia vėl padidins, pavyzdžiui, vandens, šilumos, vaikų būrelių kainas arba pakels žemės ar nekilnojamojo turto mokesčius, neskubėkite piktintis. Viskas dėl švento tikslo – klerkų skaičiumi pavyti Kauną!


Straipsnio komentarai

Benas2025-02-12
Tik noriu priminti, jog Pagėgių meras ir administracijos kas mėnesį gauna 5000 eurų algos. Daugelis kitų savivaldybės darbuotų gauna 2000-4000 eurų atlyginimo kas mėnesį.
https://www.pagegiai.lt/darbo-uzmokestis

Man didžiausias klausimas kyla, UŽ KĄ?
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Patyres2025-02-10
Prašau pakomentuokite kurie faktai šiame straipsnyje neatitinka tiesos?. Įsijungė savivaldybiniai komentarus rašinėti. Turi laisvo laiko, nes aptarnauja mažiausiai LT klientų. DD. Tai paduokit į tą teismą, ko laukiat? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nesuprantu2025-02-09
Ko siekiama tokiais rašinėliais? Pusę faktų iškraipyta neatitinka tikrovės. Svarbu šudą malti. Pritariu “Aš” turetų kažkada teisman laikraštpalaikis atsidurti už nepatikrintų faktų skleidimą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
.2025-02-08
O kas davė teisę rodyti Einikienę juk ji ne viešas asmuo. Nebejaučiama jokių ribų ir padorumo Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Nesvarbu2025-02-08
Šiaip idomu, kodel ta “šudokarčema” iš vis kišasi į Pagėgių gyvenima. Niekas neprašo, rašykit apie savo Šilutę, ko čia lendat, juk nieko bendro, išskyrus laikraščio savininką, su Pagėgiais neturit, tik neapykantos kurstymą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
2025-02-08
Manau laikrastpalaikis sekmingai juda link teisminio bilinejimosi uz pastovu purvo ir nesamoniu pylimą. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
JONIS2025-02-08
Mielieji, kvaili viskuo tikėdami...
JONI
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
antoška2025-02-08
Gerb. administratoriau ŠILOKARČIAMOS,,,jums ne gėda?? Manu, kad visuomenėje mes turėtumėm būti draugiškesni..
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Neabejinga 2025-02-08
Absurdo teatras ant Lietuvos...Kada tai baigsis? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Apklausa
Kaip vertinate vis didėjantį užsieniečių skaičių Lietuvoje?