Alytaus kraštotyros muziejaus paroda „Pirma nuotrauka gyvenime. arba lietuviškųjų pasų istorija“ Šilutės Hugo Šojaus muziejuje nuo kovo 1 d.

2025-02-21, Pranešimas spaudai

Alytaus kraštotyros muziejus nuo kovo 1 d. kviečia patyrinėti asmens tapatybės dokumentų raidą parodoje „Pirma nuotrauka gyvenime. Arba lietuviškųjų pasų istorija“. Lankytojai ne tik atras įdomių faktų, bet ir patys turės galimybę patirti, kaip būdavo fotografuojami gyventojai.

1915 m. gruodžio 26 d. pirmą kartą lietuvių tautos istorijoje įvestas visuotinis paso naudojimas. Prievolę turėti tapatybės dokumentą nustatė vokiečių administracinė valdžia. Pirmieji pasai išduoti su įrašais dvejomis kalbomis: pirmoji buvo vokiečių, antroji – priklausomai nuo gyventojo tautybės, galėjo būti lietuvių, jidiš, rusų ir kt. Tad pirmasis lietuviškas pasas neabejotinai buvo išduotas 1916-ųjų sausį.

Iš pradžių vietovės gyventojai buvo suregistruojami, apie juos surenkama reikiama informacija, ir galiausiai, fotografai įamžindavo gyventojus. Taupant medžiagas ir laiką, vienu metu buvo fotografuojama iki penkių žmonių. Neretai fotografuojamieji buvo susodinami baltų (kartais įvairiaspalvių) audinių fone – savuose namuose ar tiesiog kiemuose. Griežtų reikalavimų aprangai, fonui ar laikysenai nebūta. Daugeliui gyventojų tai buvo pirmoji patirtis – pirmoji nuotrauka gyvenime.

 

PARODA ,,PIRMA NUOTRAUKA GYVENIME ARBA LIEUVIŠKŲJŲ PASŲ ISTORIJA" ŠILUTĖS HUGO ŠOJAUS MUZIEJUJE VEIKS 2025 M. KOVO 1-27 D. KVIEČIAME APSILANKYTI!


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Kaip vertinate vis didėjantį užsieniečių skaičių Lietuvoje?