Originalus naujas sėjimo būdas - taupesnis

2015-04-12, Dr. Julė Jankauskienė, „Rasos“
 Foto:
Foto: "Rasų" nuotr.
Sėklų pardavėjai, norėdami supaprastinti ir palengvinti daržininkų darbą, siūlo vis kitaip sėti daržoves. Pavyzdžiui, morkų, petražolių, salotų ir kitos smulkios sėklos parduodamos juostose. Tikrai verta išbandyti ir patiems įsitikinti, kad tai puikus sėjos būdas.

Sėklos ant vandenyje tirpios juostos – tai vienas aukščiausių šiuolaikinės daržovių agrotechnikos pasiekimų. Daržovių pasėlis būna tolygus, jam neprilygsta net sėjamosios tikslumas. Juosta pagaminta iš 100 proc. celiuliozės, be klijų, todėl greitai suyra drėgnoje terpėje.

Ji netoksiška dirvai, ekologiškai švari ir nekenksminga sveikatai, lengva sėti tiek rankomis, tiek mechanizuotai. Ilgis gali būti 3,5 ir 10 m. Sėklų juosta skirta ne tik mėgėjams, bet ir daržininkams profesionalams.

Sėklos juostose gali būti:

*nedražuotos – dažniausiai hibridinės, kokybiškos.
*dražuotos – padengtos trąšų, mikroelementų ir augalų apsaugos priemonių mišiniu, todėl greičiau ir tolygiai sudygsta. Jau nuo pat vegetacijos pradžios augalai yra aprūpinti reikalingomis maisto medžiagomis ir apsaugoti nuo grybinių ligų. Tačiau reikia atminti, kad dražuotos sėklos greičiau praranda daigumą.

Vienos rūšies arba mišrios

Daugelyje juostų būna vienos rūšies daržovių sėklos. Taip fasuojamos morkų, ridikėlių, burokėlių, petražolių, svogūnų, špinatų sėklos, išdėstomos tam tikru atstumu. Morkų, petražolių sėklos smulkios, jas sunku tolygiai pasėti.

Be to, jos ilgai dygsta, nuo sėjos iki sudygimo praeina dvi savaitės, o jeigu oras šaltas, dar ilgiau. Piktžolės išdygsta greičiau negu daržovės, todėl jas sunku atskirti nuo smulkių daržovių daigelių. Todėl juostoje įterpiama greitai augančių daržovių sėklų, pvz., ridikėlių. Jie išdygsta greičiau ir pažymi eilutę. Tada aišku, kur galima purenti dirvą tarp eilučių ir išvengti piktžolių.

Juostoje gali būti ir kelių daržovių sėklos: ridikėlių ir morkų, morkų ir svogūnų, petražolių ir svogūnų, morkų, ridikėlių ir salotų ar kelių spalvų salotų sėklų. Pasėję tokią sėklų juostą, iš pradžių sulauksime ridikėlių derliaus, o vėliau morkų. Tuomet racionaliai išnaudosime žemės plotą ir imsime kelių daržovių derlių.

Sėklų juostos pranašumai:

*geresnis daržovių derlingumas,
*sėklų taupymas,
*patogu sėti,
*nereikia retinti,
*sugeria dirvoje esančią drėgmę,
*tinka ir mažų žemės sklypelių savininkams, ir didelius plotus auginantiems daržininkams.

Kaip sėti?

Sėklų juostas reikia sėti į drėgną dirvą 1,5–2 cm gyliu. Jeigu sėklos yra juostos paviršiuje, ją reikia guldyti į dirvą sėklomis žemyn. Po to juosta užberiama drėgnomis durpėmis ar tuo pačiu dirvožemiu ir vėl palaistoma. Iki sudygimo dirva turėtų būti nuolat drėgna, todėl lysvę uždenkime agroplėvele arba polietileno plėvele.

Jei netrūksta drėgmės, sėklos sudygsta vienodžiau ir greičiau, o jei sausa, gali ir nesudygti. Juostoje sėklos išdėstytos tam tikru atstumu: morkų – kas 3–4 cm, svogūnų – kas 5–8 cm, todėl vos sudygę augalai turi optimalų maitinamąjį plotą, jie nepažeidžiami, nes nereikia retinti.

Sėklų juostą galime pasigaminti ir patys. Norimos daržovės hibrido sėklos klijuojamos ant tualetinio popieriaus kleisteriu (karštas vanduo ir miltai), tačiau tam prireikia nemažai laiko ir kruopštaus darbo. Nors žiemą, o ir dabar, kol darbų dar mažiau, galima pabandyti.

 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!