Ar Šilutės medikai pasiruošę dienai X?
Pastaruoju metu vis garsiau keliamas klausimas – jei užkluptų karas ar tam pasiruošę šalies medikai? „Šilokarčema“ domėjosi, ar Šilutės medicinos personalas žinotų, ką kiekvienas turėtų daryti, jei išauštų diena X, kaip tam ruošiasi ir ką apskritai reiškia būti mediku karo metu?
Priklausytų nuo deleguoto vaidmens
Sveikatos sektoriaus pasirengimas mobilizacijai ir karui yra abipusis valstybės ir savivaldos tikslas, kurio įgyvendinimui itin svarbus bendradarbiavimas ir veiksmų koordinavimas vykdant numatytas valstybės mobilizacines užduotis. Kiekvienas regionas turi paskirtą organizuojančią ligoninę, kuri atsakinga už sveikatos parengties klausimus savo regione. Klaipėdos regione tai yra Klaipėdos Respublikinė ligoninė, kuriai karo atveju būtų pavaldi Šilutės ligoninė ir vykdytų organizuojančios ligoninės nurodymus.
„Kokios funkcijos būtų vykdomos Šilutės ligoninėje karo atveju, priklausytų nuo to, kokį vaidmenį deleguotų sveikatos parengties klausimus organizuojanti ligoninė Klaipėdos regione. Šiuo metu įstaiga vykdo pasirengimą pagal teisės aktų reikalavimus: moko darbuotojus, yra sukaupusi būtiną medicinos priemonių ir vaistų rezervą, kad prireikus būtų galima užtikrinti sklandų darbą“, - sakė Šilutės ligoninės vadovas Algis Starkus.
Mokosi nuotoliniu būdu
2023 metų rugsėjį patvirtintas VšĮ Šilutės ligoninės ekstremalių situacijų valdymo planas, kuris suderintas su Ekstremalių sveikatai situacijų centru prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos. 2024 metų lapkritį patvirtintas VšĮ Šilutės ligoninės civilinio mobilizacinio personalo rezervas – sąrašas suderintas su Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentu prie Krašto apsaugos ministerijos.
Siekiant, kad Šilutės ligoninės darbuotojai turėtų bazinių žinių apie mobilizaciją, pasirengimą karo padėčiai - darbuotojai, įtraukti į VšĮ Šilutės ligoninės civilinio mobilizacinio personalo rezervą, nuotoliniu būdu mokosi pagal Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo programą.
2023 metų spalio mėnesį Šilutės ligoninės darbuotojai dalyvavo civilinės saugos pratybose kartu su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos. Paskutinįjį vasario savaitgalį Šilutės ligoninė prisijungė prie Šilutėje įvykusių lauko taktinių pratybų „Baltijos bastionas 2025“.
Dirba kitokiu rėžimu
„Ką reiškia būti mediku kare?“ Ligoninės vadovas atsako, kad būti mediku kare – tai didžiulė atsakomybė. Tai ne tik medicininė pagalba, bet ir parama žmonėms, kurie patiria didžiulį stresą, baimę ir sužeidimus. Civilinė medicina ir karo medicina yra du skirtingi dalykai. Karo sąlygomis medikai dirba visiškai kitokiu režimu, visiškai pagal kitas taisykles. Pagalbos teikimo apimtys ir greitis yra nesulyginami. Sužalojimai ir traumos karo metu yra ne tas pats, kas civilinio gyvenimo metu – jie dažnai būna sudėtingesni, daugybiniai, reikalaujantys greitų sprendimų su minimaliais resursais (kurių visada trūks).
Karo metu medikų darbas nukreiptas į gyvybių gelbėjimą – pirmenybė teikiama tų sužeidimų gydymui, kurie gali išsaugoti gyvybę. Čia svarbios ne tik medicinos žinios, bet ir gebėjimas veikti ekstremaliomis sąlygomis, kai trūksta įrangos, laiko ir kartais net elementarių darbo sąlygų. Tačiau šiuo metu svarbiausia yra pasirengimas ir žinios, kurios padėtų efektyviai reaguoti į įvairias ekstremalias situacijas. Nors tokie mokymai vyksta ir vyks, tikimės, kad jų praktinis pritaikymas karo sąlygomis niekada nebus reikalingas.