Išmanūs senjorai: kelionė į skaitmeninį pasaulį suorganizuota ir Šilutėje

2025-03-27, Lijana Lekavičienė

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vyko tarptautinio DigiLOOP projekto renginys „Skaitmeninio raštingumo įgūdžiai: Tau“, kurio tikslas – padėti vyresniojo amžiaus Lietuvos gyventojams įgyti pasitikėjimo skaitmeniniame pasaulyje. Todėl čia rinkosi senjorai iš Šilutės bei Tauragės - žmonės, kuriems svarbu įgyti pasitikėjimo skaitmeniniame pasaulyje. Susirinkusieji ne tik įsivertino turimas žinias, bet ir įgijo daug naujų.

Susitiko pirmą kartą

Pirmą kartą susitiko ir dalyvavo bendrame renginyje Šilutės ir Tauragės Trečiojo amžiaus universiteto studentai. Visi su šypsenomis sutiko asociacijos „Viešieji interneto prieigos taškai“ direktorę Laurą Grinevičiūtę, kuri nieko nelaukdama ir pristatė susitikimo priežastį: „Šio renginio pagrindinis tikslas – supažindinti gyventojus su skaitmeninio raštingumo įgūdžių svarba kiekvienam iš mūsų ir pakviesti jus praktiškai išbandyti, kaip tos skaitmeninės technologijos gali mums pagelbėti kasdieniame gyvenime, kad ne mes būtumėme skaitmeninių technologijų įkaitais, o technologijos tarnautų mums“.

Pasak vadovės, jos komanda nuolat siekia, kad kuo daugiau šalies gyventojų suprastų, kaip skaitmeninės technologijos gali pasitarnauti tiek profesiniame, tiek kasdieniame gyvenime.

„Supažindiname žmones su visomis naujovėmis, nes iš tikrųjų skaitmeninio raštingumo žinios šiandien kaip niekad yra svarbios ir turi būti atnaujinamos nuolat. Tai, ką mes išmokome vakar, kartais šiandien gali būti pasenę, atsiradę naujų dalykų“, - pabrėžė ji ir pakvietė senjorus atlikti pirmąjį pratimą – į užduotą klausimą atsakyti pasinaudojant skaitmenine priemone. Taip prasidėjo turimų skaitmeninių įgūdžių tobulinimas net nejaučiant dalyviams.

Temas „DigiLoop: nuo skaitmeninių įgūdžių pagrindų iki meistriškumo“ ir „Kaip apsaugoti savo el. paštą?“ pristatė pati asociacijos vadovė.

Patarta sugalvoti stiprų slaptažodį. Jis turėtų būti unikalus, su raidėmis, skaičiais ir simboliais bei reguliariai atnaujinamas.

„Būtina saugotis sukčių laiškų, tikrinti siuntėjo  adresą, negalima atidarinėti įtartinų nuorodų ar priedų“, - pabrėžė pranešėja. 

Po pranešimų – praktiniai užsiėmimai

Nemažai dėmesio skirta ir pokalbiams apie dirbtinį intelektą. Temą „Dirbtinis intelektas – draugas ar priešas?“ pateikė Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vyresnioji bibliotekininkė Ugnė Lidžiūtė. Specialistė pademonstravo informaciją – pavyzdžiui, vienos nuotraukos buvo sukurtos dirbtinio intelekto, o kitos – realios. Iš pirmo žvilgsnio jos atrodė labai panašios ir tikrai galinčios supainioti žmogų. Ir neatskiriančių renginyje netrūko. Bet pranešėja patarė atkreipti dėmesį, pavyzdžiui, į žmogaus rankas, akis. Jų dirbtinis intelektas dar nemoka sukurti tikroviškų.

Daug dėmesio skirta ir pokalbiams apie finansus. Temą „Finansinė sveikata“ pristatė AB „Swedbank“ pardavimų vadybininkė Sajida Norvilė. Ji paaiškino, kokių duomenų reikia prisijungiant prie bankinės programėlės, kokius pranešimus siunčia finansinė įstaiga.

Tema „Savitarna mano.ignitis.lt – paprasta naudotis kiekvienam“ daugeliui taip pat buvo labai aktuali. Čia savo mintimis dalijosi Klaipėdos klientų aptarnavimo skyriaus vyriausioji vadybininkė Margarita Vaitkienė.

Dalyviams po pranešimų buvo surengti ir praktiniai užsiėmimai. Taip kiekvienas įsivertino savo turimus įgūdžius.

Renginio metu ir pajudėta – Šilutės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pavaduotoja Dalia Juknienė vedė mankštą, kuri dar labiau pakėlė nuotaiką susirinkusiesiems.

Senjorai džiaugėsi, jog turėjo galimybę pagerinti jau turimus skaitmeninius įgūdžius. Daugelis teigė, kad tokie projektai labai naudingi vyresnio amžiaus žmonėms ir būtina juos įgyvendinti. Ne vienas su šypsena veide tikino, kad dabar bus gudresni ir internetiniame pasaulyje keliaus drąsiau.

Siekia stiprinti gebėjimus

L. Grinevičiūtė neslėpė - Lietuvoje vis dar didelė dalis senjorų susiduria su sunkumais naudojantis internetu ir kitomis technologijomis, o tai riboja jų galimybes bendrauti, mokytis, naudotis viešosiomis paslaugomis ir gyventi visavertį gyvenimą šiuolaikinėje visuomenėje.

Todėl projektas įgyvendinamas „Erasmus+“ bendradarbiavimo partnerystės programos suaugusiųjų švietimo srityje, o tarptautinio DigiLOOP projekto renginys „Skaitmeninio raštingumo įgūdžiai: Tau“, kurio tikslas – padėti vyresniojo amžiaus Lietuvos gyventojams įgyti pasitikėjimo skaitmeniniame pasaulyje. Jo metu senjorai ne tik įsivertino turimas žinias, bet įgijo ir daug naujų, kurios pravers jų kasdieniame gyvenime.

Direktorė priminė, kad asociacijos „Viešieji interneto prieigos taškai“ organizuoja įvairius mokymus, projektus, renginius, kurie skirti ir patiems mažiausiems, ir suaugusiems.

Primename, asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ - nevyriausybinė, ne pelno siekianti organizacija, veikianti Lietuvoje nuo 2006 metų. Ją įkūrė profesionalai, turintys daugiau nei 20 metų patirtį skaitmeninių kompetencijų ugdymo, informacinių technologijų bei suaugusiųjų ir jaunimo švietimo srityse. Organizacija siekia stiprinti gyventojų gebėjimus naudotis naujausiomis technologijomis, didinti supratimą apie technologinius pokyčius ir jų įtaką kasdieniam bei profesiniam gyvenimui. Organizuoja įvairias neformaliojo švietimo programas, tokias kaip būreliai, stovyklos ir projektai, padedantys vaikams ir suaugusiesiems atskleisti kūrybiškumą bei prasmingai naudoti technologijas.

Asociacija teikia ir kvalifikacijos kėlimo paslaugas, apimančias neformalųjį suaugusiųjų ir vaikų švietimą, suaugusiųjų švietimo organizacijų darbuotojų skaitmeninių įgūdžių tobulinimą bei gyventojų persikvalifikavimą į IT sektorių.

Be to, asociacija aktyviai dalyvauja tarptautiniuose projektuose ir bendradarbiauja su įvairiomis organizacijomis, siekdama skatinti skaitmeninę įtrauktį ir mažinti skaitmeninę atskirtį visuomenėje.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Ar jaudinatės dėl NT mokesčio?