Paroda ,,Gyvenimo ritmas: buitis ir technologijos“ Šilutės Hugo Šojaus muziejuje nuo balandžio 15 d. iki gegužės 23 d.
Paroda „Gyvenimo ritmas: buitis ir technologijos“ kviečia leistis į kelionę per XIX a. vid. – XX a. kasdienybę – nuo sunkių, rankomis atliekamų darbų iki pirmųjų buitį palengvinančių technologijų, kurios iš esmės keitė gyvenimo ritmą, buitinius įpročius ir visuomenės požiūrį į komfortą. Ekspozicija atskleidžia, kaip laikui bėgant namų aplinka tapo ne tik patogesnė, bet ir labiau mechanizuota – rankinį darbą pamažu keitė technika.
Ekspozicinė erdvė sudaryta iš virtuvės, svetainės ir vonios kambario interjerų, galite išvysti autentiškus muziejaus rinkinių eksponatus – televizorius, radijo imtuvus, buitinius prietaisus ir baldus, kurie liudija praeities inovacijas ir gyvenimo būdo pokyčius. Teminėse erdvėse atskleidžiamas to meto gyvenimas:
Virtuvė
Virtuvės ekspozicijoje demonstruojami įvairūs laikmečių buities prietaisai: mechaninė mėsmalė, rankinė bulvių tarkavimo mašina, plakiklis, trintuvas ir kt. buitį palengvinantys prietaisai. Ant spintelės padėta elektrinė šašlykinė ir mini orkaitė – modernėjimo ženklai. Ekspozicijoje galima išvysti dviejų skirtingų laikotarpių virykles. Viena jų kombinuota. Galima maistą ruošti kūrenant malkas ar naudojant dujas. Būtent pastaroji naudota Šilutėje nuo 1907 m. iki 1945 m., kuomet veikė Šilutės dujų fabrikas.
Svetainė
Antroji ekspozicijos dalis nukelia į svetainę, erdvę, kurioje susitelkė šeimos socialinis gyvenimas, poilsis ir technologinė pažanga. Šią erdvę galima suskirstyti į dvi dalis: senesnę, kurioje eksponuojami baldai ir prietaisai iš XIX a. vid. – XX a. vid. ir naujesnę nuo XX a. vid. iki XXI a.
Pirmojoje erdvėje eksponuojami baldai, radijo imtuvai, laikrodžiai, senovinis televizorius, siuvimo mašina su kojine pavara „Gritzner Durlach“ ir to laikmečio apranga atspindi augantį komforto siekį ir technologijų žingsnius į kasdienį gyvenimą. Ši erdvė liudija, kaip namai tapo ne tik darbo, bet ir poilsio, informacijos bei pramogų vieta.
Bėgant laikui buities technologijos tapo neatsiejama kasdienybės dalimi ir pamažu ėmė diktuoti naują gyvenimo ritmą. XX a. vid. –XXI a. pradžioje technikos pažanga leido žmonėms išsilaisvinti iš daugelio fiziškai varginančių darbų. Ekspozicijoje pristatomi tuo metu naudoti buitiniai prietaisai, kurie anuomet žavėjo modernumu – siurbliai, elektrinės siuvimo mašinos, ventiliatoriai, šildytuvai, įvairūs radijo imtuvai ir pirmieji kompiuteriai.
Ypač dėmesį patraukia ankstyvasis „Apple Macintosh“ kompiuteris su spausdintuvu – tai ženklas, kad technologijos peržengė gamybinės ir buitinės paskirties ribas ir tapo intelektinio darbo bei kūrybos priemone. Kompiuteris ne tik pakeitė darbo organizavimą, bet ir atvėrė duris į skaitmeninę erą – etapą, kuris šiandien atrodo neatsiejamas nuo mūsų gyvenimo. Greta eksponuojami pirmieji nešiojamieji radijo imtuvai, muzikos grotuvai bei televizoriai su distancinio valdymo pultais (spalvotais kineskopais) byloja apie laisvalaikio individualizaciją, spartėjantį informacijos vartojimą, augančią pasirinkimo laisvę.
Ši ekspozicijos dalis taip pat kelia klausimą – kaip keitėsi žmogaus ir technologijos santykis? Jei anksčiau technika padėjo įveikti buitinius iššūkius, tai dabar ji ėmė formuoti mūsų gyvenimo būdą, laisvalaikį, net vertybes. Buitis tapo tarsi išmanusis mechanizmas, o technologiniai prietaisai – ne tik pagalbininkai, bet ir prestižo, saviraiškos, netgi tapatybės elementai.
Stiklinėje spintoje eksponuojama XX a. foto technika: „Zenit“, „Smena“, „Polaroid“, „Olympus“ ir kt. firmų modeliai, filmavimo kameros, blykstės bei mikrofonai. Tai ne tik technikos raidos liudijimas, bet ir kultūrinė atmintis apie fotografiją kaip svarbią šeimos istorijos dalį.
Ekspozicija pasakoja ne tik apie daiktus, bet ir apie laikmečius – jų papročius, žmonių lūkesčius, pasikeitusią estetiką ir buities ritmą. Ji leidžia prisiliesti prie istorijos ne dokumentais, o kasdienybės detalėmis, kurios šiandien jau tapo kultūriniu paveldu.
Straipsnio komentarai

