Užmojis: skatinti globą šeimose
Seimui antradienį teikiamos prezidentės Dalios Grybauskaitės įstatymų pataisas, kuriomis siekiama paskatinti vaikų globą šeimose.
„Šiuo metu Lietuvoje turime iki 4 tūkst. vaikų, kurie vis dar gyvena institucijose, tai yra skaudus sovietinis palikimas, su kuriuo turime tvarkytis, bet tai turime daryti pamažu, atsakingai, palaipsniui didindami globėjų skaičių, padėdami šeimynoms, kad pamažu susiformuotų alternatyva institucinei globai“, - antradienį Žinių radijui sakė prezidentės patarėja Giedrė Kaminskaitė-Salters.
Pataisomis siūloma dvigubai didinti išmokas vaikus globojančioms šeimoms ir kelti finansavimą šeimynoms.
Šiuo metu vaiką globojančios šeimos gauna 152 eurus per mėnesį, o priėmus pakeitimus suma didėtų iki 304 eurų Taip pat siūloma garantuoti didesnes šeimynos dalyvių - tėvo ir motinos - pajamas: vietoje dabar esančios minimalios mėnesio algos (300 eurų) siūloma nustatyti ne mažesnę kaip 431 euro sumą.
„Taip pat siūlome paspartinti nuolatinės globos nustatymo ir įvaikinimo procesus. Visų pirma, padidinti etatinių darbuotojų skaičių savivaldybėse, kad tie privalomi kursai, kuriuos turi praeiti įvaikintojai, globėjai, būtų atliekami laiku, nes dabar pridavęs dokumentus gali laukti kartais iki metų, kol susiformuos grupė, nes per visą Lietuvą tokių darbuotojų turime 19. Tai tikrai gėdinga statistika. Siūlome, kad kiekvienoje savivaldybėje būtų bent po du tokius asmenis, kad pagreitintume tuos procesus“, - sakė patarėja.
Prezidentė taip pat siūlo spartinti nuolatinės globos ir įvaikinimo bylų nagrinėjimą teismuose, kad šios bylos būtų nagrinėjamos pirmumo tvarka ne ilgiau kaip du mėnesius. Dabar tokios bylos neretai trunka nuo pusmečio iki metų, teigia Prezidentūra.
„Palyginimui, viešųjų pirkimų bylos sutvarkomos per du mėnesius. Vaikai gali laukti iki 12 mėnesių ir ilgiau“, - atkreipė dėmesį G.Kaminskaitė-Salters.
Skaičiuojama, kad įgyvendinus visus šiuos pakeitimams reikėtų iki 12,4 mln. eurų papildomų biudžeto lėšų.
Šios pataisos pateiktos po kelių išnaudojimo skandalų vaikų globos įstaigose.
Parlamentui antradienį taip pat planuojama pateikti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuojamas pataisas, kurios įtvirtina, kad vaikų socialinėse, sveikatos priežiūros, sporto, švietimo įstaigose ir organizacijose negalėtų dirbti asmenys, teisti už seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus.
Seimui bus pristatyti ir parlamentarų siūlymai didinti išmokas ir šeimoje augantiems vaikams, priklausomai nuo vaikų skaičiaus, šeimos socialinės padėties.