Sporto mokykla auklėtiniui – pirmoji pakopa į profesionalus

2014-09-09, Romualdas MAŽUTIS
Dziudo – dinamiška sporto šaka, ugdanti ne vien sportininko jėgą, vikrumą, lankstumą, bet ir skiepijanti drausmingumą, pagarbą varžovui, garbingos kovos jausmą. Ant tatamio imasi Rokas (kairėje) ir Benas.
Dziudo – dinamiška sporto šaka, ugdanti ne vien sportininko jėgą, vikrumą, lankstumą, bet ir skiepijanti drausmingumą, pagarbą varžovui, garbingos kovos jausmą. Ant tatamio imasi Rokas (kairėje) ir Benas.
Šilutės sporto mokykla kultivuoja 8 sporto šakas. Po poros metų, spalio mėnesį, kolektyvas minės savo veiklos šešiasdešimtmetį. Mokyklos direktorius, buvęs sunkiaatletis Aivaras Lileikis auklėtinių iškovotų taurių, medalių nebeskaičiuoja – tiek daug, jog būtų galima apdovanojimų muziejų atidaryti. Bet ne muziejaus jaunimas ir treneriai laukia, o vis žadamų sporto rūmų.
Krepšinio grupių – aštuonios
Šilutės sporto mokyklos tikslas ir uždaviniai: aukštesnio lygio sportininkų ruošimas, siekiant gerų rezultatų, taip pat rajono moksleivių sportinis užimtumas. Pernai mokyklą lankė 330 jaunųjų sportininkų. Ir dabar mažiau nebus. Rugsėjo mėnesį dar tęsiasi vaikų priėmimas. Jauniausiems sporto entuziastams – 7-8-9 meteliai. Laukiama antplūdžio į krepšinio grupes – pasaulio krepšinio čempionato Ispanijoje įtaka. Krepšinio grupių daugiausia: 8 – apie 120 auklėtinių. Grupę sudaro 12 vaikų. Krepšininkus ugdo treneriai Kęstutis Šernius, Petras Jonikas, Alius Rauluševičius ir Loreta Stančiauskienė, Dainius Gricevičius šių pareigų atsisakė. Krepšinis – prioritetinė šalies sporto šaka. Šilutė šiuo atžvilgiu neatsilieka. Pamario krepšininkų kalvė turi gerą reputaciją ir jos ugdytiniai kartas nuo karto papildo Lietuvos jaunučių, jaunių rinktines, perspektyviausieji turi galimybę tobulėti pakviesti į pusiau profesionalią „Šilutės“ ekipą, dalyvaujančią NKL pirmenybėse. Gabių krepšininkų turime. Vieno aukštaūgio, Lietuvos jaunių rinktinės nario, jau vaikosi didmiesčių klubų agentai. 
 
Ankščiausios patalpos – sunkumų kilnotojų ir boksininkų
 
Nuo seno Šilutę garsina boksininkai (treneris Vincas Murauskas), lengvaatlečiai (treneriai Lina Leikuvienė, Stasys Oželis, Medardas Urmulevičius), sunkumų kilnotojai (treneriai Liudas Čičirka, Laimis Li Čin Chai), baidarių ir kanojų irkluotojai (treneriai Bronislava Bartušienė, Nedas Bartušis). Šių trenerių sėkminga sportinė praeitis bei sukaupta darbo patirtis padeda paruošti aukštos klasės sportininkus, skinančius pergales net Olimpinėse žaidynėse. Gaila, bet trenerės karjerą baigia B. Bartušienė, atidavusi tam pašaukimui beveik 50 metų. Irkluotojus toliau treniruoja jos sūnus N. Bartušis. Sporto bazė – uoste. Ji jau reikalauja remonto. Baidarių irkluotojų sezonas prasideda pavasarį, baigiasi vėlyvą rudenį. Tai brangi sporto šaka, ypač inventorius. Pasak A. Lileikio, pamariškiai turi privalumų prieš konkurentus, nes treniruojasi upėse, kurios ilgiau neužšąla nei ežerai.

Varganas sąlygas treniruotėms turi sunkiaatlečiai ir boksininkai, įsikūrę Vilų gatvėje Nr. 13. Pirmieji – pirmame aukšte, antrieji – antrame. Jų patalpų sale nepavadinsi – dideli kambariai, prigrūsti specialaus sportinio inventoriaus. Ringas – sandėliuko dydžio. Sportininkams čia labai ankšta. Jų kaimynyste dėl štangų bildesio nepatenkinti namo gyventojai.  Nepaisant to, treneriai dirba pagirtinai, skiepydami auklėtiniams meilę šioms sporto šakoms, norą tapti čempionais. Ir tokių užaugina.
 
Organizuoto sporto plėtrą – kaiman!
 
Gerais pasiekimais džiugina jaunieji dziudo mėgėjai (treneris Rimvydas Lukošius). Jie treniruojasi Pamario pagrindinės mokyklos mažojoje sporto salėje. Mūsiškiai – aktyvūs daugelio turnyrų dalyviai, iš kurių grįžta su apdovanojimais. Aplankyta nemažai užsienio šalių: Latvija, Lenkija, Estija, Kroatija, Rusija. Jaunučiai ir jauniai imtynininkai teikia daug vilčių ateičiai. Viena jų grupė suburta Vainute. Sporto šakų plėtrą į kaimą sporto mokyklos direktorius A. Lileikis laiko svarbia kryptimi. Miestelių vaikai mažiau išpaikinti pomėgių pasirinkimais, daugelis jų fiziškai stipresni už savo bendraamžius iš Šilutės, be to, ir klusnesni. Jie mėgsta galynėtis, lenktyniauti, kilnoti sunkumus, tai yra jiems patrauklios jėgos sporto šakos. A. Lileikio nuomone, kurti sporto mokyklos grupes kaime – perspektyva užauginti naujus kandidatus į sporto meistrus. Pavyzdys – Švėkšnos lengvaatlečiai treniruojasi vietoje ir džiugina gerais rezultatais. Kaimo vaikai sudaro apie 10 procentų sporto mokyklos kontingento. Tie, kurie treniruojasi Šilutėje, vežami viešuoju transportu nemokamai.

Gabių berniukų ir mergaičių lanko stalo teniso treniruotes (treneris Artūras Silius). Mažosios raketės mėgėjai renkasi pradinės mokyklos sporto salėje. Šiuolaikinis stalo tenisas – bene pats greičiausias žaidimas, reikalaujantis ypač koordinuotų judesių, susikaupimo, žaibiškos reakcijos.  
 Kelias į meistriškumą nėra lengvas. Antrą vertus, bet kurios sporto šakos aukštumų be triūso niekas nepasiekė. Galite to paklausti pasaulio rankų lenkimo čempionės, traksėdiškės Eglės Vaitkutės. Nors rankų lenkimas ne olimpinė sporto šaka, kaip aukščiau išvardytos, tačiau Šilutės sporto mokykloje atsirado vietos vienai grupei (treneris Aleksandras Pancerovas). Gal tai duoklė pamariškių rankų lenkėjų laimėjimams Lietuvoje ir užsienyje!  


Trenerių algos augs priklausomai nuo darbo rezultatų
 
Naujiena: nuo rugsėjo keičiasi trenerių darbo apmokėjimo tvarka. Dabar ją nustatys Sporto departamentas, o ne Švietimo ministerija. Anksčiau egzistavusios dvi trenerių darbo apmokėjimo sistemos, kai vieni, priklausantys Švietimo ministerijai, kiti – Sporto departamentui, buvo skirtingai vertinami bei nevienodai atlyginami. Šiandien ta tvarka suvienodinta, į pirmą vietą iškyla trenerių darbo rezultatai, tai yra kiek sugebama paruošti aukštos klasės sportininkų, Lietuvos rinktinių narių. Žinoma, treneris kartu ir pedagogas, jo ir jo auklėtinių sėkmė priklauso nuo glaudaus bendradarbiavimo. Treneris - mokytojas ir draugas, jo įžvalgos, mokėjimas spręsti iškylančias psichologines ar kitokias įtampas tiesiogiai atsiliepia darbo rezultatams. Nauja apmokėjimo tvarka skatins trenerius kelti savo kvalifikaciją, ieškoti treniruočių metodikos naujovių, greičiau siekti aukštesnės kategorijos. A. Lileikis mano, kad trenerių algos turėtų kilti. Beje, dabar jos ne išskirtinės: 1500–2500 litų. Atlyginimas priklauso nuo išdirbtų valandų ir treniruojamų grupių skaičiaus.
 
Šilutės sporto mokyklos steigėjas ir finansuotojas – rajono savivaldybė. Šiek tiek pinigėlių mokykla prisiduria surinkdama iš mokinių mėnesinį mokestį: krepšininkų tėveliai moka po 10 litų, kitų sporto šakų atstovai – po 5. Lengvata: nuo mokesčio atleidžiami auklėtiniai, tapę šalies čempionais.
 
Paklaustas, ar palyginti sėkmingai veikianti rajono sporto struktūra keistina, vienuolikti metai sporto mokyklai vadovaujantisA. Lileikis atsakė, kad kalbėti apie tai, kol Šilutėje nėra naujų sporto paskirties objektų, tereiškia veltui gaišti laiką. Iš dalies reforma įvykdyta, kai prie VšĮ „Šilutės sportas“ prijungta tame pačiame pastate (Gluosnių g.13 B) veikusi VšĮ „Šilutės krepšinis“. Permainos juk vykdomos, kai jos naudingos, kai pribręsta tam sąlygos, o ne dėl pačių permainų.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!