Pernykštis agurkas ir pavasarį vis dar šviežias
Šilutiškė Kamilė, anądien atvykusi į „Šilokarčemos“ redakciją, parodė agurką, užaugintą praėjusių metų vasarą. Jis įdomus tuo, kad atrodė kaip ką tik darže nuskintas.
Moteris pasakojo: „Jau kelerius metus mano užauginti agurkai išsilaiko iki balandžio mėnesio ir dar ilgiau. Praėjusį pavasarį pabandžiau prapjauti, jis buvo tik šiek tiek įdubęs, bet kvepėjo kaip šviežias agurkas. Anais metais laikydavau agurką virtuvėje, ant stalo, o šią žiemą buvau kambaryje ant palangės, šalia gėlių, padėjusi. Ir jis atrodo puikiai, dar nesiruošia pūti. Dabar - kaip apsitraukęs vašku, pasidarė blizgantis“.
Komentarą apie tokį keistą reiškinį „Šilokarčemai“ pateikė Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Augalų fiziologijos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja Virgilija Gavelienė. Ji teigia, kad nuėmus agurkų derlių ir netaikant jokių konservavimo priemonių agurkai iki pavasario natūraliai negalėtų išsilaikyti tokiame pavidale. Ši daržovė garina vandenį, džiūsta, traukiasi, gali atsirasti puvinys ir t. t.
V. Gavelienės manymu, gali būti keletas agurko tokio ilgo išsilaikymo priežasčių: agurkų veislė; ar Kamilė pirko sėklas, ar jas ėmė iš savo užaugintų agurkų; kokie augalai augo šalia agurkų jų vegetacijos metu; kokios trąšos ar kitos cheminės priemonės buvo naudotos; kokioje temperatūroje buvo laikoma daržovė. Bet kuris iš šių fiziologinių procesų galėjo nulemti agurko išsilaikymą iki pavasario.