Neapsikentė naktinės mokesčių reformos palikimo: tai palies dirbančiųjų mokesčius

2015-04-18, Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, www.DELFI.lt
© DELFI (M.Ažušilio nuotr.)
© DELFI (M.Ažušilio nuotr.)
Per naktinę mokesčių reformą pakeista gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skaičiavimo tvarka dalį dirbančiųjų piktina iki šiol.

Tik prasidėjus pajamų deklaravimui už praėjusius metus dalis žmonių sužino, kad yra skolingi valstybei ir turi primokėti GPM dėl jiems pritaikyto per didelio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD).

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) nusprendė siūlyti Finansų ministerijai keisti NPD skaičiavimo tvarką, kad nepatenkintų ir skolingų būtų mažiau. VMI duomenimis, kasmet beveik ketvirtadalis pajamas deklaruojančių žmonių turi primokėti GPM valstybei.

Dainoras Bradauskas © DELFI (T.Vinicko nuotr.)

„Kaip vienas iš galimų variantų siūlome keisti įstatymą nustatant kad NPD kalendoriniais metais darbovietėje būtų taikomas tik mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams, o kiti gyventojai galėtų metinį NPD prisitaikyti ir susigrąžinti mokesčio permoką, deklaruodami praėjusių metų pajamas. Kitas variantas - kalendoriniais metais taikyti sumažintą NPD visiems gyventojams (kuriems jis apskaičiuojamas pagal formulę), kad, metams pasibaigus, jiems neatsirastų pareiga primokėti pajamų mokestį“, - interviu DELFI sakė naujasis VMI vadovas Dainoras Bradauskas.

VMI išsiųstame dokumente nurodoma, kad pritarus siūlymui NPD taikyti tik pasibaigus metams, kas mėnesį minimalią algą uždirbantys žmonės gautų 24,51 eurų mažiau.

Todėl NPD kas mėnesį siūloma taikyti tik uždirbantiems minimalią algą ir tiems, kurių pajamos 15 proc. didesnės, šiuo metu tai būtų 345 eurai neatskaičius mokesčių. Tiesa, ir jiems siūloma taikyti ne visą NPD, kad liktų erdvės galimiems nukrypimams ir neatsirastų nepriemoka. VMI duomenimis, tokie nedaug uždirbantys žmonės sudaro maždaug pusę visų, kuriems reikia primokėti mokesčių dėl per didelio NPD.

Siūloma, kad daugiau uždirbantys jiems priklausantį NPD galėtų pritaikyti deklaruodami pajamas metams pasibaigus.

„Gyventojams NPD taikymo tvarka yra sudėtinga, o metinio NPD perskaičiavimo pagrindai sunkiai suprantami. Neatsižvelgiant į tai, kad informacija dėl pareigos perskaičiuoti metinį NPD ir deklaruoti pajamas yra nuolat viešinama, gyventojai dažniausiai nežino, kad jie turi persiskaičiuoti metinį NPD ir pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją, kol negauna pranešimo iš mokesčių administratoriaus“, - rašoma VMI dokumente.

Lietuvoje NPD taikomas žmonėms, kurie per metus uždirbo iki 38,3 tūkst. Lt (kiek daugiau nei 11 tūkst. eurų) neatskaičius mokesčių. Tačiau jis, priklausomai nuo atlyginimo, yra skirtingas.

Minimalią algą uždirbantiems žmonėms taikomas 166 eurų NPD, kuris palaipsniui mažėja, kol pasiekiama minėta metinių pajamų suma. Taigi žmonės, kurių pajamos kas mėnesį yra nevienodos arba jie per metus gavo kitokių pajamų, pasibaigus metams sužino, kad jiems taikytas NPD nepriklauso ir jie turi primokėti mokesčių valstybei.

Taip pat tėvams už kiekvieną auginamą vaiką ar įvaikį, nepriklausomai nuo pajamų, kas mėnesį taikomas 60 eurų papildomas NPD.

Kad būtų pakeista NPD skaičiavimo tvarka reikia Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų. Finansų ministerija šio VMI pasiūlymų kol kas nekomentuoja ir atsakyme DELFI nurodo, kad jie yra nagrinėjami.

Dauguma žmonių apskritai nesupranta, kas tai yra

Mokesčių konsultantas Artūras Kapitanovas DELFI sakė manantis, kad NPD taikymo sistemą reikia keisti.

Artūras Kapitanovas © DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Dauguma žmonių apskritai nesupranta, kas yra NPD. Jie žino, kiek pinigų jie gauna „į rankas“. Ir jie yra nepatenkinti, kad metams pasibaigus jiems dar reikia primokėti. Visai kitokia žmonių reakcija, jeigu metams pasibaigus jie gautų kažkiek pinigų iš valstybės“, - komentavo jis.

Pašnekovas siūlo apskritai visus metus visiems dirbantiems mokesčius skaičiuoti nuo pirmo lito, o pasibaigus metams įvertinti, kas kiek permokėjo.

„Tokiu atveju pati VMI pati paskaičiuotų ir grąžintų mokesčio permoką žmonėms. Žinoma, per visus metus jie gautų šiek tiek mažiau algos. Visus metus būtų galima taikyti nebent papildomą NPD už vaikus. Taip būtų visiems paprasčiau“, - tvirtino A. Kapitanovas.

Gyventojai apie mokesčių nepriemokas valstybei pasibaigus metams sužino jau kelerius metus, kai per naktinę mokesčių reformą Seimas pakeitė NPD tvarką nustatydamas, kad jis skirsis priklausomai nuo žmonių pajamų. 

Anksčiau visiems dirbantiesiems buvo taikomas vienodas NPD nepriklausomai nuo atlyginimo. Tuomet nereikėdavo nieko primokėti.

„O dabar jeigu žmogus, gaudamas stabilų atlyginimą dar gavo kažkiek papildomų pajamų, jam iš karto persiskaičiuoja priklausantis NPD ir atsiranda nepriemoka. Dabartinė formulė būtų gera, jei ji būtų taikoma tik metams pasibaigus visoms pajamoms“, - sakė mokesčių specialistas.

Dar vienas aspektas, anot jo, gyventojai kasmet valstybei palieka apie 20 mln. Lt nesusigrąžintų mokesčių.

„Taip yra dėl to, kad jie nežino, kaip užpildyti deklaraciją ir atsiimti tuos pinigus. Net neabejoju, kad tokių žmonių bus ir šiemet. O jeigu Mokesčių inspekcija pati už juos užpildytų ir grąžintų jiems pinigus, tada viskas būtų paprasčiau“, - sakė A. Kapitanovas.

DELFI primena, kad mokesčius už praėjusius metus VMI reikia deklaruoti ir sumokėti iki gegužės 4 d. Pavėlavus susimokėti laiku skaičiuojami 0,03 proc. delspinigiai už pradelstą dieną. Delspinigiai skaičiuojami 180 dienų.


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!