Merai brangs!
Tiesiogiai išrinktiems miestų ir rajonų savivaldybių merams Seimas ketina įteikti po nedidelę dovaną – padidinti jų atlyginimus. Trys valdančiajai koalicijai priklausantys Seimo nariai – socialdemokratė Milda Petrauskienė, „darbietis“ Valentinas Bukauskas ir „tvarkietis“ Algimantas Dubrava Seime įregistravo įstatymo projektą, kuriame siūloma didinti merų ir vicemerų atlyginimus. Praėjusį trečiadienį šį sprendimą „palaimino“ Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Idėjai kelti merų ir vicemerų algas jau anksčiau buvo pritarusi ir Vyriausybė, todėl artimiausiu metu galima tikėtis, kad dėl šio sprendimo balsuos Seimas.
Gyvenimas pagerės labai greitai?
Aiškinamajame rašte nurodyta, kokios buvo įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai. „Šiuo metu savivaldybių merų ir jų pavaduotojų darbo užmokestis yra neadekvatus jų vykdomoms funkcijoms ir žymiai mažesnis, lyginant su kitų šalies politikų ir valstybės pareigūnų darbo užmokesčiu, - aiškinama rašte. - Nežiūrint didėjančių darbų apimties ir atsakomybės, savivaldybių vadovų pareiginės algos koeficientas nuo 2004 metų nebuvo peržiūrėtas, kai tuo pat metu kitų šalies valstybės politikų darbo užmokestis didėjo. O tai turėjo įtakos dideliam atotrūkiui tarp valstybės ir vietos lygmens politikų darbo užmokesčio dydžių. Savivaldybėse susiklostė paradoksali situacija, kai savivaldybių vadovų gaunamas darbo užmokestis yra mažesnis už daugelio savivaldybių teritorijose veikiančių ir savivaldybėms atskaitingų įstaigų vadovų darbo užmokestį.
Šalies gerovė didžia dalimi priklauso nuo savivaldybėse įgyvendinamos įvairių sričių politikos rezultatų, todėl savivaldybių vadovų, kaip vietos lyderių, kompetencija ir profesionalumas yra vieni iš svarbiausių sėkmės veiksnių. Priėmus Vietos savivaldos įstatymo ir Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimo įstatymus ir įteisinus tiesioginius savivaldybių merų rinkimus, merų ir jų pavaduotojų vykdomos funkcijos ir atsakomybė padidės, todėl būtina užtikrinti, kad savivaldybių vadovų darbo užmokestis būtų adekvatus jų vykdomoms funkcijoms ir atsakomybei.
Projekto tikslas – padidinti savivaldybių merų ir merų pavaduotojų pareiginės algos koeficientus ir pradėti juos taikyti po 2015 m. eilinių savivaldybių tarybų rinkimų išrinktiems savivaldybių merams ir paskirtiems savivaldybių merų pavaduotojams“.
Šiam siūlymui taip pat jau yra pritarusi Vyriausybė, toliau dėl jo balsuos Seimas. Jei Seimas pritars, algos kils naujai išrinktiems savivaldybių tarybų vadovams.
Pataisomis siūloma nustatyti, kad apskaičiuojant atlyginimus iki 100 tūkst. gyventojų turinčių savivaldybių merams būtų taikomas 18 koeficientas. Šiuo metu jis yra 10,5.
Seimui priėmus pataisą, tokios savivaldybės mero pareiginė alga siektų 2,3 tūkst. eurų. Dabar ji sudaro 1,3 tūkst. eurų. Tokios savivaldybės vicemerams vietoj 1,1 tūkst. eurų būtų mokama 1,9 tūkst. eurų alga.
Didesnių savivaldybių vadovai, pagal projektą, galėtų tikėtis gauti iki 2,6 tūkst. eurų pareiginės algos, kuri šiuo metu siekia 1,5 tūkst. eurų. Koeficientas didėtų nuo 12,2 iki 19. Tokių savivaldybių vicemerų pareiginę algą norima didinti nuo 1,3 tūkst. iki 2 tūkst. eurų. Jiems būtų taikomas nebe 10,5, o 16 koeficientas.
Pasidomėjome, kokio dydžio atlyginimus gauna Šilutės rajono savivaldybės meras ir kiti administracijos darbuotojai. Deja, apie 2015 metų vidutinį mėnesinį darbo užmokestį Savivaldybės interneto svetainėje jokios informacijos dar nėra, nors I ketvirtis jau senokai pasibaigęs. Tad palyginame su praėjusių metų IV ketvirčiu.
Panašu, kad tokias pataisas siūlantys Seimo nariai tyčia nutylėjo tai, kad merai kartu su atlyginimais dar gauna ir priedus bei priemokas. Seimo narių teigimu, tokios kaip Šilutės r. savivaldybės mero atlygimas dabar yra 1,3 tūkst. eurų, o štai iš tikrųjų Šilutės r. savivaldybės meras praėjusių metų IV ketvirtį kas mėnesį gaudavo po 1 532,67 euro (5 292 Lt).
Truputį didesnį nei meras atlyginimą dabar gauna Savivaldybės kontrolierius, o didžiausią – administracijos direktorius – pernai IV ketvirtį vidutiniškai po 1 859,65 euro (6 421 Lt) kas mėnesį.
Aiškinama, kad įgyvendinant įstatymą, papildomų lėšų iš valstybės biudžeto nereikės. Tam bus panaudotos savivaldybių biudžetų pajamos, skirtos savarankiškoms funkcijoms vykdyti.
Rinkėjai gali balsuoti ir už pigesnį merą?
Tiems rajono rinkėjams, kuriems aktualu, kad rajono politikams nebūtų mokami per dideli atlyginimai, reikėtų pasidomėti, kiek metų vienas ar kitas kandidatas trynė kėdę valstybės tarnyboje. Kuo didesnę „darbo patirtį“ kandidatas turi – tuo brangiau jis rajono rinkėjams kainuos. Nors kartais yra sakoma, kad esame per daug neturtingi, jog pirktumėme pigius daiktus. Jei tai galioja daiktams, turėtų galioti ir rajoną valdantiems asmenims.
Dabar Šilutės rajono savivaldybės abu vicemerai – Algirdas Balčytis ir Algirdas Gečas – dirba visuomeniniais pagrindais ir jokio atlyginimo negauna. Taip Savivaldybė taupo biudžeto lėšas. Ar reikėtų didinti merų ir vicemerų atlyginimus? To paklausėme buvusios merės Daivos Žebelienės. „2,3 tūkst. eurų – tikrai būtų didelė suma, - sakė D. Žebelienė. – Manyčiau, kad suma, kuri skiriama mero atlyginimui mokėti šiandien yra pakankama“.